Biłgoraj: Od nowego roku śmieci będą droższe

  • 13.12.2019, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
Biłgoraj: Od nowego roku śmieci będą droższe
19 zł od osoby za segregowane i 38 zł za mieszane. Takie stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą obowiązywały w Biłgoraju od stycznia. To o ponad 50 proc. więcej niż do tej pory. Rocznie każdy z domowników zapłaci o 78 zł więcej za opady segregowane i 156 zł za mieszane. Nie wzrośnie za to podatek od nieruchomości.

Obecnie mieszkańcy Biłgoraja płacą 12,5 zł miesięcznie za odpady segregowane i dwa razy tyle za niesegregowane. Podwyżka była przesądzona. Podczas sesji w czwartek (5 grudnia) radni pochylili się nad uchwałą dotyczącą ustalenia stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jej projekt przedstawił zastępca burmistrza Biłgoraja Jarosław Bondyra. Zaznaczył, że dochody z tytułu opłaty za śmieci powinny pokryć koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami.

Wszystko drożeje

Według wyliczeń miasta, koszty funkcjonowania systemu wyniosą w przyszłym roku ok. 4,7 mln zł. Jarosław Bondyra wyjaśnił, że na wzrost ceny odbioru i zagospodarowania odpadów składają się m.in. podwyżki opłat za składowanie odpadów na składowisku (ze 170 zł w br. do 270 zł za tonę w 2020 r.) oraz cen za energię elektryczną, spadające ceny sprzedaży odpadów segregowanych (szkło, papier, tworzywo sztuczne) oraz wzrost cen termicznego przekształcania odpadów, które nie mogą być składowane. Zauważył, że na wzrost tych opłat wpływu nie mają ani miasto, ani wyłonione w drodze przetargu miejscowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które zajmuje się odbiorem i zagospodarowywaniem odpadów od mieszkańców.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
fr
fr 27.01.2020, 19:50
Oszukiwali oszukują i będą oszukiwać aż rzygać się chce .

Pozostałe