Zamość: Badania za darmo. Mogą uratować życie

  • 06.12.2019, 08:00
  • ak
Zamość: Badania za darmo. Mogą uratować życie
Rak jelita zabija. Dlatego ważne, by go wcześnie wykryć i dzięki temu skutecznie leczyć. Zamojski szpital "papieski"zachęca do korzystania z badań kolonoskopowych. Są bezpłatne.

Aby z profilaktycznej kolonoskopii skorzystać, nie trzeba mieć skierowań. Wystarczy się zarejestrować i umówić dogodny termin, telefonując pod nr: (84) 677 37 51 od poniedziałku do piątku
w godzinach 8-15, a później stawić się w Zakładzie Endoskopii Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku 50-60 lat, nawet jeśli nie mają żadnych niepokojących objawów. Kolonoskopia jest bezpłatna także dla pacjentów w wieku 40-65 lat bez objawów, którzy mieli w najbliższej rodzinie przypadki zachorowań na nowotwory jelita. Osoby od 25 roku życia także mogą się przebadać, o ile posiadają skierowanie z poradni genetycznej.

Warto dodać, że rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania po nowotworze płuc i piersi. Liczba nowych zachorowań w ciągu roku na 100000 mieszkańców wynosi 16000 (16 proc.) i stale rośnie. Ten rak odpowiada za 12 proc. zgonów. U 30 proc. pacjentów poddanych kolonoskopii wykrywa się polipy, czyli zmiany przednowotworowe, które można usunąć już podczas badania.

ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe