Lepiej pracować niż garować

  • 03.12.2019, 11:30
  • Leszek Wójtowicz
Lepiej pracować niż garować
W powiecie biłgorajskim nieodpłatną, kontrolowaną pracę na cele społeczne powinno wykonywać w przyszłym roku ponad 360 skazanych. To osoby, które zostały przez sąd skazane na kary ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania prac społecznych albo którym sądownie zamieniono grzywny na prace społeczno-użytkowe.

Kara w postaci ograniczenia wolności stanowi alternatywę dla krótkoterminowej kary pozbawienia wolności oraz dla trudnej do spłacenia grzywny. Polega na wykonywaniu przez skazanego nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze od 20 do 40 godzin miesięcznie, stąd nazywana jest przed samym podsądnych "godzinkami". Osoba skazana nie idzie więc do więzienia, tylko odpracowuje swoje grzeszki w miejscu zamieszkania albo w niewielkiej odległości od domu.

Zgodnie z Kodeksem karnym, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej 1 miesiąc, a najdłużej – 2 lata. Miejsca, w których może być wykonywana nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne, wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Mogą to być m.in. młodzieżowe ośrodki wychowawcze, placówki lecznicze, instytucje lub organizacje użyteczności publicznej, niosące pomoc charytatywną albo samorządowe jednostki organizacyjne.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe