Zrób mammografię

  • 08.12.2019, 06:15
  • r.
Zrób mammografię
W Dołhobyczowie, Biłgoraju, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu będzie można skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. Z powodu niezdiagnozowanego w porę raka piersi w Polsce umiera rocznie 6 tys. kobiet.

Z badań będą mogły skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które są ubezpieczone, nie leczą się na raka piersi, ale w ciągu ostatnich 2 lat nie robiły mammografii (w szczególności panie w grupie ryzyka) będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań piersi.

Z badaniami nie warto zwlekać. Zwłaszcza, że mammografia to bezinwazyjna metoda kontrolowania stanu piersi przy pomocy promieni rentgenowskich. Jest badaniem w pełni bezpiecznym. Polega na wykonaniu serii zdjęć sutka i uwidocznieniu szeregu charakterystycznych zmian nowotworowych, co pozwala na wczesne rozpoznanie raka. Profilaktyka jest niezmiernie ważna, zwłaszcza, że ze statystyk wynika, że w naszym kraju wzrasta zarówno zachorowalność, jak i umieralność na nowotwory piersi. Raport Narodowego Rejestru Nowotworów wskazuje, że w 2010 r. było prawie 15,8 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a w 2013 r. – ponad 17 tys, a obecnie co najmniej 18-19 tys. A z powodu raka piersi umiera rocznie 6 tys. Polek.

Na wizytę do mobilnej pracowni mammograficznej nie potrzeba skierowania lekarskiego.  Konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja telefoniczna. W celu weryfikacji uprawnień do badania osoba z rejestracji zapyta o numer dowodu osobistego.

Dołhobyczowie mammobus zaparkuje 5 grudnia w godz. 8-13 przed budynkiem Urzędu Gminy. Rejestracja telefoniczna pod numerem telefonu: 723 351 002.

Biłgoraju mobilna pracownia mammograficzna będzie dyżurować 9 grudnia w godz. 9-12 przy Biłgorajskim Centrum Kultury ul. Kościuszki 16. Rejestracja: 58 325 76 00.

Hrubieszowie panie będą mogły skorzystać z badań 10 grudnia. Pracownia będzie dyżurować w godz. 9-12 przy Hrubieszowskim Domu Kultury przy ul. 3 Maja. Rejestracja 58 325 76 00.

Tomaszowie Lubelskim panie będą mogły bezpłatnie przebadać się 10 grudnia w godz. 9-12. Mobilna pracownia zaparkuje przy cerkwi prawosławnej przy ul. Rynek 13. Rejestracja 58 325 76 00.

Zamościu mammobus zaparkuje 11 grudnia przy Zamojskim Ośrodku Kultury i Rekreacji przy ul. Królowej Jadwigi 8. Badania będą wykonywane w godz. 8-16.

r.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe