Tomaszów Lubelski: SVZ skarży się do wojewody

  • 26.11.2019, 10:03
  • Robert Horbaczewski
Tomaszów Lubelski: SVZ skarży się do wojewody
Spółka SVZ Poland z Tomaszowa Lubelskiego, która chce w Łaszczówce-Kolonii budować biogazownię rolniczą zarzuca Marzenie Czubaj-Gancarz, wójt gminy, przewlekłość w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy. Gmina broni się, że postępowanie musi trwać długo, bo jest skomplikowane.

Biogazownię, w której z odpadów poprodukcyjnych byłaby wytwarzana energia elektryczna, chce budować SVZ Poland z Tomaszowa Lubelskiego. To firma, która zajmuje się produkcją koncentratów owoców i warzyw. Należy do holenderskiej Grupy SVZ International B.V. Początkowo firma chciała budowę biogazowni o większej mocy 0,89 MW i działającej w cyklu całorocznym.

CZYTAJ TAKŻE: BIOGAZOWNIA KONTROWERSJI W TUROBINIE

Inwestycję oprotestowało blisko 700 mieszkańców miasta i gminy. Podnosili, że zaprojektowana została zbyt blisko zabudowań mieszkalnych, bo w promieniu 300 metrów znajduje się większość budynków jednorodzinnych usytuowanych przy kilku tomaszowskich ulicach. Wskazywali, że boją się smrodu, plagi szczurów i much, hałasu. Nie dali się przekonać zapewnieniom firmy, że inwestycja będzie wyposażona w nowoczesną instalację, która zmniejszy uciążliwości. Zawiązali nawet Stowarzyszenie Ekologiczne Nasz Tomaszów "Stop biogazowni".

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość niedzielny
Gość niedzielny 28.11.2019, 09:50
Biogazownia piwinna powstać, ale nie tak blisko budynkow mieszklanych. Podczas wymiany pofermentu na substrat emitowany będzie nieprzyjemny zapach i to nie jest do uniknięcia. O ile sama biogazownia jest szczelna, to magazyn na potrzebne komponenty już nie.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 26.11.2019, 18:34
Wysłać Jurka z flaszką a On to załatwi

Pozostałe