Gm. Hrubieszów: Owce pasły się za unijne euro

  • 12.11.2019, 06:51
  • Mariusz Parol
Gm. Hrubieszów: Owce pasły się za unijne euro
Przez pierwsze 2 lata owce w podhrubieszowskim Gródku wypasano za pieniądze z unijnych funduszy. Tegoroczny, właśnie zakończony wypas, podobnie jak cztery następne, sfinansuje gmina Hrubieszów z własnego budżetu. Obecnie owce wróciły na zimę do gospodarstwa za Chełmem. W Gródku zobaczymy je wiosną przyszłego roku.

Stado w Gródku liczy około 20 owiec. Są własnością Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wiosną są przywożone do Gródka z gospodarstwa rolnego w okolicach Chełma. Z tym gospodarstwem współpracuje Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

 – Po raz pierwszy owce pojawiły się w Gródku wiosną 2017 r. Mieszkały tam do jesieni zeszłego roku. Wtedy dobiegła końca realizacja projektu "Zmniejszenie presji na gatunki i siedliska poprzez kanalizację ruchu turystycznego na obszarze Błoni Nadbużańskich". Był on realizowany od lutego 2017 r. do października 2018 r. Służył ochronie ptaków i roślin na Błoniach Nadbużańskich. Jedynym z działań realizowanych w ramach tego projektu był właśnie wypas owiec. Projekt obejmował także wykaszanie muraw kserotermicznych na dwóch stanowiskach w Gródku i Teptiukowie – tłumaczy Piotr Tarasiuk z Urzędu Gminy w Hrubieszowie.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe