Grypa na horyzoncie. Najgorsze dopiero przyjdzie

  • 29.10.2019, 06:29
  • Leszek Wójtowicz
Grypa na horyzoncie. Najgorsze dopiero przyjdzie Fot. pixabay.com
Ponad 3,7 tys. mieszkańców województwa lubelskiego zachorowało w przedostatnim tygodniu października na grypę, w tym ponad 600 z terenu Zamojszczyzny. Lekarze apelują, żeby nie bagatelizować objawów i przypominają, że grypa to poważna choroba. Ostatniej zimy na Lubelszczyźnie z jej powodu zmarło aż 15 osób. Cały czas można się zaszczepić.

Tak pięknego października dawno nie było. Przy temperaturach, które przed długi czas przekraczały w dzień 20 st. C, trudno było się przeziębić czy czy "złapać" grypę. To teoria. Między 16 a 22 października Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie odnotowała na Lubelszczyźnie 3 757 przypadków podejrzeń i zachorowań na grypę, z czego w powiecie zamojskim – 361, tomaszowskim – 196, biłgorajskim – 70 i hrubieszowskim – 6. Do szpitala skierowano 7 osób, zgonów na szczęście nie było.

Grypa zabija!

W ub. roku na grypę i inne infekcje grypopodobne zachorowało na Lubelszczyźnie prawie 138 tys. osób, czyli o prawie 20 tys. więcej niż w 2017 r. W związku z grypą niektóre szpitale ograniczyły lub całkowicie zakazały odwiedzin (w ten sposób zmniejsza się ryzyko rozszerzenia choroby). – Wzrost ogólnej liczby zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne w ostatnich latach wynika z poprawy zawieszalności oraz raportowania – informuje Anna Strzyż, zastępca lubelskiego państwowego wojewódzkiego dyrektora sanitarnego.

W pierwszym półroczu br. w województwie lubelskim zarejestrowano ponad 109 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a wiec blisko 22 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwięcej zachorowań było w lutym, kiedy WSSE w Lublinie odnotowała aż 35 648 przypadków.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe