Będą kwestować na cmentarzach

  • 29.10.2019, 06:30
  • AP, bn, wd, lew, par
Będą kwestować na cmentarzach Fot. Bogdan Nowak/Archiwum
W święta zmarłych na wielu cmentarzach w naszym regionie wolontariusze będą zbierać pieniądze na renowację starych nagrobków, krzyży, pomników

Kwesta na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu odbędzie się tradycyjnie w dniu Wszystkich Świętych w godz. 8-18. Weźmie w niej udział ok. 140 osób w tym harcerze, zuchy i uczniowie zamojskich szkół. Będą zbierali pieniądze do specjalnie oznaczonych puszek, a potem przeliczą je bankowcy z Banku PKO BP. Sztab Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego będzie się mieścił w Świetlicy Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Peowiaków 68A (I piętro). 

- Dotychczas dzięki zgromadzonym środkom udało się wyremontować 30 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie i zabytkową kamienną ławeczkę. Z funduszy zebranych w 2018 roku (zebrano wtedy 23 748 zł i 09 gr.)  zostały wyremontowane trzy nagrobki: Władysława Ziemnickiego (ur. 1865 - zm. 1898), Marjanny Matwiejczuk zm. w 1874 r. i Pauliny Rabczewskiej zm. w 1891 r. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c. - mówi Łukasz Kot, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego - Dziękujemy za ubiegłoroczną hojność i zarazem prosimy o przychylność dla kwestujących w tym roku i wsparcie tej cennej inicjatywy.

Osoby kwestujące spotkamy przy głównym wejściu (po schodach) na cmentarz i bramie wjazdowej od ul. Peowiaków, przy wejściu bocznym na cmentarz od ul. Przemysłowej i na terenie cmentarza przy Domku Grabarza.

Kwesty odbędą się również w Zwierzyńcu, Łukowej, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim i Tyszowcach. Na jakie dni je zaplanowano? O tym przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.

AP, bn, wd, lew, par

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe