Zamość: Nie pal w piecu byle czym

  • 21.10.2019, 07:03
  • red.
Zamość: Nie pal w piecu byle czym Fot. UM Zamość
Spalanie śmieci szkodzi środowisku. Można też za to zapłacić mandat. O tym informują mieszkańców Zamościaścia strażnicy miejscy i pracownicy wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, kiedy na osiedlach prowadzą swoją akcję informacyjną.

Podczas każdej z takich wizyt właściciel domu jednorodzinnego dowiaduje się, że w piecach nie wolno spalać śmieci, plastików, pozostałości z ogrodów czy innego rodzaju odpadów.  Teraz strażnicy i urzędnicy edukują, za jakiś czas, gdy sezon grzewczy ruszy na dobre, mają się zacząć intensywne kontrole.

"Osoby „przyłapane” na spalaniu odpadów będą karane mandatem lub grzywną nawet do wysokości 5 tysięcy złotych. W razie wątpliwości, strażnicy miejscy będą pobierać próbki popiołu z pieca i wysyłać do badań laboratoryjnych. Dodajmy, że znaczna część kontroli przeprowadzanych przez Straż  to reakcja na informacje przekazywane przez sąsiadów lub telefony od przechodniów, którzy niejednokrotnie zauważają ciemny dym wydostający się z komina" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej UM Zamość.

Magistrat przypomina, że akcje edukacyjne są prowadzone od lat. Samorząd udziela również dotacji do wymiany starych systemów grzewczych. W ciągu ostatnich lat programem objęto 202 gospodarstwa domowe na łączną kwotę 1.170 000. Ponadto zamościanie mogą korzystać z programu rządowego „Czyste Powietrze” realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Straż do radnych!
Straż do radnych! 26.10.2019, 19:40
Może poinformowaliby też naszych radnych o szkodliwości smogu bo przez swoje lenistwo i olewanie tematu doprowadzili do rekordowego smogu w Zamościu! Trujemy się codziennie z każdym oddechem a oni tylko szczerzą zęby do zdjęć!
Uczestnik życia
Uczestnik życia 22.10.2019, 07:01
A czy władze informują, że nie ma żadnego obowiązku wpuszczania strażnika miejskiego do domu, a tym bardziej do pieca ?

Pozostałe