Skwer ma nazwę

  • 17.10.2019, 09:26
  • roh
Skwer ma nazwę
Skwer 100-lecia Odzyskania Niepodległości – taką nazwę będzie miał plac w Bełżcu. Propozycję wójta, nie bez sporów, przyjęli miejscowi radni. W przyszłości do dotychczasowych pomników i upamiętnień ma dołączyć krzyż katyński.

Dziś na skwerze położonym między torami kolejowymi a drogą krajową nr 17 są trzy upamiętnienia. Znajduje się tam kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, która powstała jako wotum za ocalenie Bełżca podczas II wojny światowej. Nieopodal zlokalizowany jest pomnik poświęcony żołnierzom września 1939 ufundowany przez ZBOWiD. W ubiegłym roku z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości odsłonięto tam także tablicę przypominającą, że 20 marca 1921 roku Bełżec odwiedził marszałek Józef Piłsudski (w drodze do Tomaszowa Lubelskiego).

 – Chciałbym, aby stanął w tym miejscu także krzyż katyński. Ten plac ma być miejscem, gdzie świętować będziemy uroczystości patriotyczne i religijne. Dlatego wystąpiłem z inicjatywą, aby ten skwer miał jakąś nazwę – mówi Andrzej Adamek, wójt Bełżca.

 

Więcej w wydaniu papierowym

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe