Romanowski na ratunek biłgorajskiemu szpitalowi

  • 11.10.2019, 15:07
  • promocja
Romanowski na ratunek biłgorajskiemu szpitalowi
Już ponad 8 milionów złotych trafiło w ostatnich tygodniach do jednostek OSP z naszego terenu dzięki Marcinowi Romanowskiemu. Strażacy-ochotnicy w końcu mogą liczyć na środki niezbędne do zakupu sprzętu, z którego korzystają ratując ludzkie życie. Minister z Biłgoraja ma jeszcze wiele innych planów wsparcia dla naszego regionu, o których opowiedział w poniższej rozmowie.

Wczoraj przekazał Pan ponad 2 miliony złotych na zakup 6 wozów ratowniczo-gaśniczych, w tym 3 dla powiatu biłgorajskiego. Co dotychczas udało się Panu Ministrowi zrobić dla naszego regionu, a jakie działania planuje podjąć Pan w przyszłości?

W wakacje przeprowadziłem w naszym regionie program Sieciowanie Pomocy”. W jego ramach odbyłem setki rozmów z przedstawicielami władz lokalnych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz innych jednostek i służb udzielających wsparcia pokrzywdzonym przestępstwem. Dzięki temu poznałem bardzo dobrze problemy Biłgoraja i całego regionu. Te przekazane przeze mnie ponad 8 milionów złotych dla jednostek OSP i ponad 6 milionów na Sieć Pomocy to efekt właśnie tych spotkań. W ich trakcie poruszany był często problem wypadków rolniczych. Jesteśmy regionem rolniczym więc ta sprawa dotyczy dużej części naszego społeczeństwa. Chciałbym, żeby na terenie szpitala w Biłgoraju powstał oddział leczenia i rehabilitacji dla ofiar wypadków w rolnictwie. Zleciłem już przeprowadzenie odpowiednich analiz w tym zakresie.

To wspaniała wiadomość dla rolników! Kiedy możemy się spodziewać otwarcia tego oddziału?

 - Wsparcie ze strony nadzorowanego przeze mnie Funduszu Sprawiedliwości będzie możliwe, gdy tylko biłgorajski szpital zostanie przetransferowany do sektora publicznego i nastąpi jego przejęcie przez powiat. Liczę, że nastąpi to najszybciej jak tylko to możliwe. W naszym regionie na roli pracuje ponad 300 tysięcy osób. W 2017 roku doszło do aż 13 260 wypadków w gospodarstwach rolnych na terenie Polski. Nie ma czasu do stracenia. Trzeba działać! Przyjęty przeze mnie program pomocy pokrzywdzonym umożliwia współfinansowanie zakupu sprzętu dla takiej jednostki.

Co wynika z przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości analiz?

Wynika między innymi to, że szczególnie długotrwałej, specjalistycznej rehabilitacji medycznej wymagają osoby po urazach kręgosłupa, zwłaszcza z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Rehabilitację, aby była skuteczna, trzeba podjąć już w pierwszych godzinach po urazie. Takie kompleksowe zabiegi są przeprowadzane w specjalistycznych ośrodkach, np. w Konstancinie pod Warszawą. Dostęp do nich jest niestety znacznie utrudniony, zwłaszcza dla osób zamieszkałych na wsi i w małych miejscowościach. Brak odpowiedniej pielęgnacji przekłada się na dużą śmiertelność oraz dużą liczbę powikłań u ofiar wypadków. Dlatego tak ważna jest dostępność profesjonalnych oddziałów dedykowanych dla tego typu urazów. Wczesnej rehabilitacji medycznej wymagają także poszkodowani z dokonaną amputacją kończyny dolnej. Rehabilitacja medyczna powinna być w ich przypadku zaplanowana i wykonywana indywidualnie. Utworzenie w biłgorajskim szpitalu oddziału leczenia oraz rehabilitacji dla ofiar wypadków w rolnictwie to bardzo ważna inwestycja chroniąca zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu.

Inwestycja, która z pewnością sporo będzie kosztować…

Na zdrowiu i życiu nie wolno oszczędzać. Jeśli oddział w Biłgoraju powstanie to zapewni mieszkańcom całego regionu nowoczesne leczenie oraz rehabilitacje. Dobrych wyników terapeutycznych nie da się osiągnąć bez wysokiej jakości sprzętu. Niezbędne będzie wyposażenie oddziału w komorę hiperbaryczną czy kriokomorę. Zakup tego typu sprzętu mógłby być współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Rolnicy mają prawo czuć się bezpiecznie wykonując swoją pracę. Dlatego zależy mi na podniesieniu jakości i dostępności usług medycznych dla osób pokrzywdzonych wypadkami w gospodarstwach rolnych. Kryzys wokół biłgorajskiego szpitala trwa od wielu lat. Cierpią na nim mieszkańcy naszego miasta i całego powiatu. Zapewniam, że gdy tylko szpital w Biłgoraju wróci w ręce publiczne, podejmę starania, aby Fundusz Sprawiedliwości zaangażował się finansowo również na jego rzecz.

Wiceminister Marcin Romanowski kandyduje w zbliżających się wyborach do Sejmu RP z miejsca nr 7 na liście Prawa i Sprawiedliwości.

promocja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
fuckkarakan
fuckkarakan 11.10.2019, 17:49
Kolejna sponsorowana żenada

Pozostałe