Ciotusza Stara: Zbudowali dom dla Rysia

  • 08.10.2019, 06:00
  • Anna Szewc
Ciotusza Stara: Zbudowali dom dla Rysia To jest mój nowy, piękny dom – cieszył się Rysio Kozak.
Co jest w tym domu najfajniejsze? – pytamy. – Wszystko! Jest piękny! Jest mój! – odpowiada z szerokim uśmiechem na ustach Rysio Kozak z Ciotuszy Starej, który po miesiącach mieszkania u krewnych w piątek (4 października) wprowadził się do nowego domu. Stary stracił kilka miesięcy temu, w pożarze.

Była noc z 9 na 10 marca. Ogień w domu Rysia Kozaka i jego brata pojawił się nagle. Niepełnosprawny, dotknięty zespołem Downa 43-latek spał w jednym z pokoi. Pożar go nie obudził. Prawdopodobnie zginąłby, gdyby nie pomoc sąsiada strażaka Wacława Paski. To on, narażając własne, uratował sąsiadowi życie. Po prostu wyrzucił go przez okno. Później skoczył za nim. Ani jednemu, ani drugiemu na szczęście nic się nie stało. Ale dom Kozaków spłonął doszczętnie, niczego nie udało się uratować.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Nikt się nie zastanawiał, zaczęli działać

– Byłam na miejscu już w nocy, widziałam, jaka tragedia się stała. Nazajutrz rano też przyszłam, byli inni mieszkańcy naszej wioski. I wtedy zapadła decyzja: zbudujemy dom dla Rysia. I zabraliśmy się do roboty – opowiadała nam w piątek Katarzyna Stadnicka-Makuch, sołtys Ciotuszy Starej. To ona wspólnie z Kazimierzem Uchmanem zawiązała społeczny komitet na rzecz budowy. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wsparł ich Zbigniew Naklicki, wójt gminy Susiec, który także wczesnym rankiem przyjechał do Ciotuszy. – To wyglądało fatalnie, to była ruina, zawalisko. Wiedzieliśmy, że trzeba działać – wspominał podczas piątkowej parapetówki.

Cały artykuł dostępny tyko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 

Anna Szewc

Zdjęcia (31)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe