Łaszczów: O Moniuszce w GOK

  • 12.05.2019, 07:09
  • ak
Łaszczów: O Moniuszce w GOK Fot. Wikimedia Commons
Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie włącza się w obchody Roku Stanisława Moniuszki.

Z tej okazji placówka przygotowała wystawę poświęconą kompozytorowi. Na ekspozycji zapoznać się można z najważniejszymi faktami z życia artysty, a także z jego twórczością.

Stanisław Moniuszko to polski kompozytor, dyrygent, pedagog i organista. Był autorem ponad 268 pieśni, a także wielu oper, spośród których najsłynniejsze to "Halka", "Straszny dwór" i "Paria".  Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego oraz wykorzystując utwory polskich poetów, m.in. Jana Kochanowskiego czy Adama Mickiewicza).  Był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Jest nazywany ojcem polskiej opery narodowej.

ak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe