Krajówka w Płoskiem jak rwąca rzeka

  • 07.05.2019, 09:00
  • Bogdan Nowak
Krajówka w Płoskiem jak rwąca rzeka Droga w Płoskiem jest szeroka, równa i... bardzo niebezpieczna.
Mieszkańcy Płoskiego (gmina Zamość) boją się o bezpieczeństwo swoje i swoich dzieci. Kłopotem są pędzące w tej miejscowości samochody. Jest ich ostatnio coraz więcej. Sposobem na poprawę bezpieczeństwa mogłoby być wprowadzenie w Płoskiem "strefy zabudowanej", co ukróciłoby rajdowe zapędy niektórych kierowców. Na to się chyba nie zanosi.

Tylko w tamtym tygodniu na drodze w Płoskiem doszło do czterech wypadków. I to jednego dnia! Zdarzyły się one w różnych miejscach Płoskiego – mówiła we wtorek (30 kwietnia) jedna z mieszkanek tej miejscowości. – Naprawdę jest u nas coraz bardziej niebezpiecznie. Ja już np. boję się wysłać swoje dziecko do sklepu po drugiej stronie ulicy, nawet przez przejście dla pieszych. 

– Ludzie mają już dość. Bo tak te samochody po Płoskiem pędzą na złamanie karku, wręcz ścigają się. Ruch jest coraz większy. To taka rwąca rzeka aut – dodaje inny mieszkaniec Płoskiego. – Aż czasami trudno z podwórka na tę drogę wyjechać. I strach jest!

 

Podejmowane kroki

Krzysztof Ostasz, radny gminy Zamość z Płoskiego, złożył jeszcze w styczniu do wójta Ryszarda Gliwińskiego interpelację w tej sprawie. Napisał w niej m.in.: "Stan bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 74, przebiegającej przez Płoskie, stale ulega pogorszeniu, o czym świadczy duża liczba wypadków, w tym śmiertelnych" – czytamy w tym dokumencie. "Czy gmina podejmuje obecnie działania (w tej sprawie)? Jeśli tak, to jakie? Jakie są plany dotyczące poprawy bezpieczeństwa na tej drodze?".

Droga krajowa w Płoskiem jest szeroka i przecina miejscowość niemal na pół. Jednak, jak tłumaczy radny Ostasz, nie została ona oznaczona na tym odcinku jako "obszar zabudowany". To także podobno powoduje ów brak poczucia bezpieczeństwa u miejscowych, bo kierowcy nie muszą zwalniać w Płoskiem do 50 km na godzinę. Radny chce to zmienić. Dlatego w swojej interpelacji pytał również czy są "podejmowane kroki w celu utworzenia obszaru zabudowanego".

Odpowiedź na tę interpelację była obszerna. Podpisał ją wójt Gliwiński. Wynika z niej, iż urzędnicy znają "sytuację drogową" w Płoskiem oraz są w kontakcie z lubelskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kuba
Kuba 14.05.2019, 16:37
Co 30 metrów wjazd z posesji na drogę krajową. Dlaczego nie ma równoległej drogi lokalnej i wjazd na krajówkę np. co 1-2 kilometry? Rondo lub światła przy wjeździe z drogi lokalnej a dla pieszych kładki lub przejścia podziemne. Mamy XXI wiek, życie ludzkie jest bezcenne a wybudowanie nawet 10 kładek dla pieszych mieści się w możliwościach finansowych gminy.
Majonez
Majonez 08.05.2019, 21:42
Radny K. Ostasz, nooo, w końcu mu się udało, nie poddał się chłopina, ostasze- coś z najomo brzmi, czemu się z Ukrainą kojaży? Gratki Krzyśku, tylko sama 50 - tka nic nie da, fotoradar albo dwa albo było budować się gdzie indziej...
Klops
Klops 08.05.2019, 09:04
Ograniczenie? Co to da, jak i tak nikt nie będzie przestrzegał. Postawić światła "na rządanie" przy przejsciach i piesi będą bezpieczniej i ruch wyhamuje.
Zawadziak
Zawadziak 08.05.2019, 00:41
Niech Radny się zajmie w końcu czymś ważnym a nie bawi się w policjanta. Płoskie zróbmy 50, Zawada inna? Też 50, Wielacza Bodaczow itd. A może postawimy te 50km/h wszędzie. Panie Ostasz jak Pan zaczniesz stawiać wszędzie znaki 50 to nie wyrobisz Pan w robocie czasowo.
Ja
Ja 07.05.2019, 21:20
Ja proponuje poprawić stan chodników, bo idąc prosto można się zabić. Dziura, dół, brak kostki masakra. A żeby wózkiem przejechać to dziecko zbudzę za każdym razem.
Tomek
Tomek 07.05.2019, 20:08
Zabudowany w Płoskiem to chyba jakiś żart, może nie ma się co pier***** i zrobić odrazu strefę zamieszkania to samochody jeździłyby 20km/h. Rady Ostasz chyba nie wie co mówi bo z tego co ostatnio można było zobaczyć to do wypadków dochodziło nie przez prędkość a przez nie ostrożność.
Zxc
Zxc 07.05.2019, 18:12
Bedzie tylko gorzej jak wybuduja tzw. Obwodnice ktora bedzie biegla po tej samej drodze Czy wtedy bedzie sie wolniej jezdzilo ? Raczej tylko szybciej.
Xyz
Xyz 07.05.2019, 18:00
Radar najlepszy
Zamoscianin
Zamoscianin 07.05.2019, 17:34
Na obwodnicy Zamościa macie 70 a potem 50 od starowiejskiej w stronę Jana Pawła .. Tam nie ma ani zabudowań i jest bezpieczny chodnik i ścieżka rowerowa, a w ploskim macie dom na domie... Gdzie *** logika
Zamość
Zamość 08.05.2019, 22:18
Zamość nie ma obwodnicy!
Zulu
Zulu 19.05.2019, 12:49
A co zaorali
abcdefg
abcdefg 07.05.2019, 20:16
W Płoskim też jest ograniczenie do 50km/h w miejscu gdzie jest przejście ;)
david
david 07.05.2019, 10:22
komuna budowała drogi , a krajówka te drogi używa i pcha się pomiędzy stodołami można to zobaczyć za smoryniem.

Pozostałe