Kto pozwolił na nielegalne kopalnie piasku? Odpowiada Tomasz Ożóg

  • 16.04.2019, 16:06
  • Mariusz Parol
Kto pozwolił na nielegalne kopalnie piasku? Odpowiada Tomasz Ożóg
Rozmowa z Tomaszem Ożogiem, radnym powiatu hrubieszowskiego, współautorem wniosku o powołanie komisji, która zajmie się wyjaśnieniem spraw nielegalnych wysypisk odpadów i rekultywacji gruntów w powiecie hrubieszowskim.

Wspólnie z radnym powiatowym Dariuszem Fornalem złożyliście panowie wniosek, by Rada Powiatu Hrubieszowskiego powołała doraźną komisję ds. zbadania nielegalnych wysypisk odpadów oraz prowadzonych rekultywacji gruntów. Czym zajmie się taka komisja?

 – Tak zwana rekultywacja gruntów dziwnie powiązana jest z czasem, gdy na budowę obwodnicy Hrubieszowa potrzebny był piasek i inny materiał nasypowy. Na naszym terenie nie ma żadnej legalnej kopalni piasku. Z kolei jego transport z miejsc bardzo odległych od Hrubieszowa byłby niezmiernie kosztowny. Nie jest wiec przypadkiem, że około 2014 r. w powiecie hrubieszowskim nagle pojawiły się tereny zdegradowane pod względem przyrodniczym, które rzekomo trzeba było rekultywować. Nie było więc przypadkiem również to, że pojawiły się firmy, które za spore pieniądze wydzierżawiły od rolników działki pod rzekomą rekultywację gruntów. To była przykrywka do wydobycia piasku potrzebnego na budowę obwodnicy Hrubieszowa. Pominięto konieczność starania się o kosztowną koncesję na wydobycie kopaliny, jaką jest piasek. Pozwoliło to również uniknąć opłat eksploatacyjnych. W efekcie w powiecie hrubieszowskim w kilku miejscach wydobywano piasek, mimo że – co raz jeszcze podkreślę – nie było i nie ma tutaj legalnej kopalni piasku. Ktoś więc wpadł na pomysł, aby wydobywać piasek pod przykrywką rekultywacji.

 

Na czym zatem będzie polegała praca tej komisji?

 

 – Starostwo powiatowe jest organem, który wydaje zgodę na przeprowadzenie rekultywacji gruntów zdegradowanych przyrodniczo. Wcześniej występuje o opinię do władz gminy, na terenie której planuje się przeprowadzenie takiej rekultywacji. Starostwo również powinno kontrolować jej przebieg. Chcemy ustalić, kto jest odpowiedzialny za to, że pod płaszczykiem rekultywacji gruntów faktycznie doprowadzono do degradacji środowiska w kilku miejscach w powiecie. Pokrywa się to z miejscami, gdzie na większą skalę wydobywano piasek na budowę  obwodnicy. Z tego co mi wiadomo, policja ponownie zajęła się sprawdzaniem legalności wydobycia piasku w okolicach Podhorzec (gm. Werbkowice).

Cała rozmowa dostępna tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jurek
Jurek 25.04.2019, 10:38
Czytam i zastanawiam się, do kogo ostatecznie z tej nielegalnej kopalni trafiły zyski . Czy brak faktur , czy to na nie tą kopalnię pisano, koszmar . Dobra robota.
Wojtek
Wojtek 24.04.2019, 16:52
Szanowni rezygnacja wydaje się dobrym rozwiązaniem, gdy droga staje się trudna. Pan dyrektor tego nie zrobił a liczył że zdarzy się cud- ale tak się nie stało. Zawsze jest nowe ,lepsze jutro, do którego powinniśmy dążyć a nie marnować . Panie były starosto a miało być tak super . A co mamy ?
Pesymista
Pesymista 24.04.2019, 22:32
Rezygnacja ? Chyba śnisz. Do tego trzeba mieć odrobinę honoru. A jak tu siedzą tylko żeby się nachapać to ja nie wiem o czym ty piszesz. Pamiętasz jak było z Dyr. MOPS siedziała do prawomocnego wyroku, a powinna zrezygnować w chwili postawienia zarzutów. Dodam ze 12 lat jeszcze przesiedziała jaki Dyr za dobre pieniądze. Ręka rękę myje władza sie zmienia a ci sami na stołkach. Myślisz kto następcom pomaga w kampanii? CI którym zalezy na dotychczasowych etatach.> „Za tronem kryje się coś wielkiego, większego nawet niż sam król” - Sir. William Pitt.
leszek.czy
leszek.czy 23.04.2019, 20:02
Chcial dodadź jeszczy. Panie Urzuk pszyjdzi i do pana kumisja!
juzyk
juzyk 23.04.2019, 20:11
Leszek to nie Urzuk tylko ta paniusia piekna rzadzi nim teras. Ja jusz ras na duzynkach na festyni jej powiedzial co ja o nij myśle. Mial ja wtedy spodni przydlugi. Nogawki.
Janek
Janek 23.04.2019, 20:16
Juzik a ty poczemu niebibliotekarz przecie ty oczytany w tych protokołach i wnioskach. Tuż ty tylku na bibliotekarza albo do KRUSU bo ty przecie rulnik to si znasz
Janek
Janek 23.04.2019, 20:06
Tyle ty książek przeczytał ze bibliotekarzem został. Zwłaszcza o podstawach budownictwa Jak to sie władza potrafi ustawić co lechu ???
leszek.czy
leszek.czy 23.04.2019, 19:49
Ja jusz raz dla tefauenu mowil ze ja oniczym nie wiedzial. Juzyk mi opowiadal ze jak przes Pudhorcy jechal kumbajnym to droga byla równa. Nie ma nic nie ma nie. Kupalni nie bylo bo my nie górniki. To ni Szlonsk.
Pesymista
Pesymista 23.04.2019, 15:33
uik Tak zadzwonisz i już jadą. Ja nie wiem dlaczego tu już CBA nie siedzi im na karku bo tu widać jak na dłoni powiązania po miedzy różnymi instytucjami. I najprawdopodobniej o charakterze korupcyjnym. Jak sobie lokalne służby i prokuratura nie daje z tym rady to powinno to zbadać coś nie powiązane z np lokalnym układem. Bo z tego co widzę zamiatane to jest a zgłoszenia ludzi były olewane od samego początku. No i ta cisza w sprawie od roku. Może pan Ożóg niech wystosuje pismo do prokuratury żeby naświetliła na jakim etapie jest ta sprawa. Czy sformułowali jakieś zarzuty czy sprawa sie rozmyła. Bo taka komisja mie ma żadnej mocy po za informowaniem społeczeństwa i rozgrywkami politycznymi. Ja już nie wiem o co chodzi prokuratura badała za pieniądze podatników i teraz trzeba to na nowo badać za pomocą dodatkowych płatnych sesji rady powiatu ? Tej samej rady co wydawała pozwolenia na pseudo-rekultywacje ? Może ktoś mi to jest może Pan Ożóg i reszta rady powinna wystosować zawiadomienie do CBA ???
uik
uik 23.04.2019, 10:42
zawiadomic Jarka i Ziobrę, szybko podejma działanie
andrzej
andrzej 23.04.2019, 10:01
W gminie Mircze ówczesny wójt Lech Szopiński wezwał policję jak się pojawiły ciężarówki i koparki z obwodnicy by również nielegalnie wydobywać piasek! Można!?
Jan
Jan 21.04.2019, 19:47
A Pan Tomasz do tej pory gdzie pracował, chyba w Starostwie, potem dostał fuchę w Uchaniach a dzisiaj Werbkowice. Wcześniej był człowiekiem PSL( ZSL) a dzisiaj poglądy zmienił.
"Wielbiciel"
"Wielbiciel" 23.04.2019, 11:12
Przecież tylko krowa nie zmienia poglądów. Każdemu wolno. A jak coś nie wyjdzie, to pójdzie na zwolnienie i wróci do pisania kronik tym razem na PISiarzy. Historia lubi się powtarzać. Znał przekręty PSLów od środka, teraz zapozna się z PISowskimi i będą nowe tematy. Gratuluję PISowi umiejętności doboru kadr.
Na topie.
Na topie. 20.04.2019, 20:47
Brawo p. Tomaszu. Czekamy z nadzieją na naprawę zniszczonych dróg. Mam nadzieję że oddane głosy w wyborach nie pójdę na marne. Powodzenia.
Hrubieszowiak
Hrubieszowiak 20.04.2019, 19:46
Ranczo Wilkowyje Chyba nie uważasz że to normalne jak główni przekęciarze ze starostwa siedzą dalej jako radni i pobierają diety za to co sie działo? To się nazywa możliwość > Możliwość mataczenia w sprawie. To trzeba wyjaśnić jak nie prokuraturą to chociaż opinii społecznej kto jest za to odpowiedzialny. Bo dla mnie to już od dawna jest chora i patologiczna sytuacja że skompromitowane osoby mają dalej poparcie społeczne za takie zarządzanie powiatem. No i niektórzy w dziwnych okolicznościach przeszli na etaty podległe starostwu. To mam nadzieje też będzie jako przedmiot zainteresowania komisji. Bo to kolesiostwo urzędowe i obsadzanie rodzinami etatów to już przesada. Można powiedzieć ze porobiły sie juz klany rodzinne w tym Hrubieszowie. Etaty przechodzą jak u resortowych dzieci. Mierny bierny, ale wierny.
Ranczo Wilkowyje
Ranczo Wilkowyje 21.04.2019, 09:21
Prokuratura wyjaśniała i to zamiejscowa. I widać co mamy. Czy ty uważasz że po działaniu tej komisji coś się zmieni? Stan konta radnych z komisji bo wpłynie im parę złotych za pracę w niej.
Ranczo Wilkowyje
Ranczo Wilkowyje 20.04.2019, 19:02
Komisja dobra rzecz. Zwola się posiedzi pogada i nic z tego nie wyniknie oprócz diety dla komisji. Bo kopalni piasku tam nie było tylko rekultywacja. Obwodnica powstala na podłożu z gliny.
Komisarz
Komisarz 20.04.2019, 19:23
Pożyjemy zobaczymy jak nic nie ustalą to znaczy ze siedzieli dla kasy z posiedzeń.
xyz
xyz 22.04.2019, 15:26
Uważasz, że będzie inaczej? :)
ja
ja 20.04.2019, 13:57
No i bardzo dobrze, koś albo nie dopilnował, albo wziął dobrą kasę. Jak było zobaczymy, mam nadzieję,że to nie komisja Macierewicza.
Komisarz
Komisarz 20.04.2019, 19:27
Chciałeś napisać komisja ws afery paliwowej albo rywina, a nawet mafii węglowej. Bo to była kpina z tej instytucji i jak jednego z zasiadających otruli. A komisja smoleńska chociaż przedstawiła dowody wybuchu w postaci po wybuchowych zniekształceń metalu które nie mogły powstać na skutek katastrofy. Tak wywiniety metal nie powstał na pancernej brzozie.
Bibliotekarz
Bibliotekarz 18.04.2019, 18:53
Jak myślicie posiedzi ktoś czy to tak głęboko sięga ze zamiotą pod dywan? Bo un co drogi budował jako nasza władza to był tylko figurantem pewnie do podpisywania papierów. Jest zbyt bystry żeby sam tak kombinował.
juzef.ka
juzef.ka 18.04.2019, 12:29
Na cu ta kumisja. Ja zrobil co mial zrobić. Czegu si czypiajo. Ruboty ni majo? Niech do ruboty si bioro.
Ciekawy
Ciekawy 18.04.2019, 00:44
Ciekawi mnie jak wyglądał obieg finansowy tych transakcji i jak rozliczyli z firmami tyle ton piasku bez wzbudzania podejrzeń Urzędu Skarbowego . Przecież to nie jedna firma była wykonawcą obwodnicy, a kilka. Może to było przyczyną zmiany firm bo ktoś musiał na lewo zarobić?. Ogólnie bardzo ciekawa sprawa zarówno z kopalniami w obszarze chronionym jak i z tymi śmieciami. Milionowe kwoty i bez faktur? No i te komisje co nic nie widziały. Po mimo zgłoszeń mieszkańców o nieprawidłowościach.
leszekczy
leszekczy 17.04.2019, 12:58
Ja niczego nie wiedzial.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 17.04.2019, 06:35
Ot, typowy polski folklor - sam nie zrobi i drugiemu nie da
wera
wera 16.04.2019, 19:34
za zdewastowanie środowiska ktoś musi ponieść odpowiedzialnośc, nie może byc tak że w imię rzekomo wyższych celow łamie sie prawo a w efekcie chodzi o kolosalne nielegalne zyski, prawo jest jednakowe dla wszystkich i nie ma wyjatków bo zbudowano obwodnicę
Rozsadny
Rozsadny 16.04.2019, 17:35
Czego tu sie czepiac?Powstala obwodnica,No i bardzo dobrze
bądź rozsądniejszy
bądź rozsądniejszy 18.04.2019, 00:33
Nie chodzi o czepianie się tylko jak ja bym chciał założyć kopalnie piasku w strefie obszaru chronionego to nikt by mi nie dał koncesji. Nie wspominam już o niepłaceniu podatków i z tym co tam potem zakopali.

Pozostałe