Zamość: Brukowana Królowej Jadwigi. Ta ulica to masakra!

  • 12.03.2019, 09:15
  • Bogdan Nowak
Zamość: Brukowana Królowej Jadwigi. Ta ulica to masakra! Ulica Królowej Jadwigi w Zamościu wygląda estetycznie, ale budzi ogromne kontrowersje.
Wielu mieszkańców Zamościa uważa, że nawierzchnia ulicy Królowej Jadwigi to prawdziwe utrapienie. A przecież to jeden z najważniejszych traktów w mieście! Kilka lat temu została tam położona kostka granitowa. Powstały wówczas nierówności i wertepy po których jeździ się źle, niewygodnie. Mieszkańcy osiedla Stare Miasto mają tego dosyć. Ta sprawa do żywego poruszyła także naszych internautów.

Kostka dobrze położona wcale nie musi być uciążliwa do jazdy. Wystarczyło taką nawierzchnię solidnie zrobić – pisał m.in. Tomasz Magryta, na koncie facebookowym "Kroniki Tygodnia". – Ten kawałek drogi jest tragiczny. W autach niszczą się zawieszenia – dodała Klaudia Mikulicka-Wojtak. – Jestem za położeniem tam asfaltu w stu procentach. Moim zdaniem każdy użytkownik drogi byłby z takiego rozwiązania zadowolony.

Masakra, nie zabytek

– Ta droga to fuszerka! Zamiast normalnego asfaltu wybudowali tam nawierzchnię z kostki granitowej, czyli tzw. kocie łby. Jak w czasach wczesnego PRL-u – złości się także jeden z naszych czytelników, mieszkaniec Starego Miasta w Zamościu. – Ludzie wkurzają się, bo trzęsie tam niemiłosiernie. Jak tak można? 

Ulicę Królowej Jadwigi przebudowano jeszcze w 2010 r. na odcinku od ul. Akademickiej do ul. Dzieci Zamojszczyzny. Kilkaset metrów tego traktu wybrukowano kostką granitową, na reszcie pojawiła się natomiast nawierzchnia bitumiczna. Inwestycja pochłonęła w sumie ponad 4 mln 585 tys. zł: 3,1 mln zł pozyskano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, resztę dołożył zamojski UM (co ważne, w projekcie ujęto także remont sąsiedniej ulicy Podgroble). Wielkim kłopotem była jednak owa kostka granitowa. Mieszkańcy Zamościa od początku narzekali, że jest ona nierówna i pełna wertepów. Jeździło się po niej fatalnie. Urzędnicy z zamojskiego UM tłumaczyli, że wykonanie takiej nawierzchni było konieczne, bo taki był warunek konserwatorów zabytków. Ulica położona jest bowiem na zabytkowym Starym Mieście m.in. obok gmachu Akademii Zamojskiej, Parku Miejskiego oraz dawnego pałacu rodziny Zamoyskich. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
25 cm
25 cm 2 dni temu, 21:14
Niszcza się w samochodach zawieszenia jak się jedzie tak 5 km/h widzę ktoś się nie uczył fizyki jedzcie tam szybciej to mniej wam będzie telepac a jak nie pasuje to omijajcie te drogę :)
Luki
Luki 13.03.2019, 21:53
Ja też jestem przeciwny tej drodze ale nie nawierzchni tylko jej istnieniu. Powinna być zlikwidowana a mury Twierdzy Zamość odbudowane. Zamojska starówka powinna być odcięta od ruchu pojazdów. Powinna zostać odbudowana jak za czasów Hetmana Jana Zamoyskiego, ludzie tam mieszkający powinni zostać przeniesieni gdzie indziej a za murami powinny być tylko restauracje, hotele, sklepy z pamiątkami i muzea. Ten teren powinien być atrakcją turystyczną Zamościa i przyciągać wielu turystów.
ANIA
ANIA 13.03.2019, 21:58
JA POWIEM TAK NIE ZGADZAM SIE ANI Z PANEM A NI Z ARTYKULEM A NI Z ANIOM ANI Z SOBOM
Michał
Michał 13.03.2019, 21:57
tesz uwazam tak samo jak ty bo inaczej nie ma sensu bo podobnie jest jak wogule sie nie mysli
EdekKornasPałastoi
EdekKornasPałastoi 13.03.2019, 21:41
Jo żem ostatnio jechoł WSK-om ( to motur taki jak coś sprzed wojny), i dziura była to ja szybko po hamulcu ale i tak wpad rzem do dziury, a ze zem zahamował to sie nie wyfikołkowałem bo inaczej to ruznie mogloby by, trzeba zrobic droge wkoncu bo podatki placone som a nie ma asfaltu.
yODA
yODA 13.03.2019, 21:43
Droga ta niebezpieczna jest moj padawanie, nie łatwo dżedaj zostać lecz ten ktory idzie drogom moze leciec nie raz dobrze
Maniek
Maniek 13.03.2019, 21:19
Tylko asfalt!!
Lolek ...
Lolek ... 13.03.2019, 15:32
Mozna bylo ulozyc nawierzchnie ze specjalnej kostki brukowej .Nie z mozaiki granitowej .Lub z klinkieru drogowego .Byloby nawiazanie do starej zabudowy i unikniecie asfaltowej nawierzchni .Ważny jest odpowiednio przygotowany spod .Warstwa kruszyw .Poniewaz teren przez który przebiega ul.Krolowej Jadwigi jest niski i podmokly .Coz ktos chcial by bylo ladnie .Moze jest ladnie ,ale czy praktycznie ...
Rafik
Rafik 13.03.2019, 09:16
Jak to fajnie narzekac. A moze wystarczy zwolnic bo tam sa przejscia dla pieszych , ktorych nikt nie widzi bo trzeba zap...c a to ulca ktora trzeba jechac wolniej i juz wszystkim sie nie podoba. Wiec jezeli nikt nie chce podniesc tam predkosci do 100 czy 120 to zostawcie samochody przed starowka i idzcie na spacerek a to dobrze Wam zrobi. A predkosc to w tym miejscu powinna byc ograniczona do max 30/h i ze 3 fotoradary.
Rosi
Rosi 13.03.2019, 01:58
Żarówki obtelepuje .....
Jarko
Jarko 12.03.2019, 23:47
Ludzie sluchajcie ta droga to zbawienie przejechalem sie nia troszke szybciej moim bmw. Wszystka rdza odpadla wiec zostalo jiz tylko przemalowac
Darek
Darek 12.03.2019, 18:36
Takich dróg jest mnóstwo w Polsce niektóre pamiętają Adolfa i jeździ się nimi jak po karcie, problem w tym że firma która to wykonywała nie miała pojęcia o tym co robi.A co to za firma?
Mieszkaniec
Mieszkaniec 12.03.2019, 22:59
Nie jestem pewien ale jak dobrze pamiętam to robił to nasze Zamojskie PRD
kierowca
kierowca 12.03.2019, 18:21
Ja mam akurat bardzo dobre auto, co nie zmienia faktu ze czasy kostki brukowej już mineły i nie powinno się jej układać na publicznej drodze.
Andrzej
Andrzej 12.03.2019, 18:02
Niektórym się nic nie podoba J.Zamojski jeździł a malkontentom za przeproszeniem d.....y trzęsie.To niech kupią sobie lepsze auta.
Użytkownik tej drogi.
Użytkownik tej drogi. 12.03.2019, 17:10
Ta droga to porażka, bruk ze wzgeldu na Akademię Zamojską to jakaś kpina bo przecież bliżej Akademii jest asfalt. Droga wizualnie, ani technicznie niczym nie zachwyca, jedynie podnosi ciśnienie wielu kierowcom. Dla mnie taka retro droga to utrudnianie życia bez większego powodu.
Edzio
Edzio 12.03.2019, 16:54
Ta droga to porażka jeżdżę co dziennie dwu letnim autem i już końcówki stabilizatorow do wymiany
Apipipępę
Apipipępę 12.03.2019, 15:22
Słabe i zużyte auta maja tam problem. Samochody z dobrym zawieszeniem nie dają odczuc aż tak złych wrażeń. A kocie łby zrobiono raczej ku pamięci dawnej drogi. Ja wolę tak jak jest
As
As 12.03.2019, 15:00
Dobrze jest. Jak ktos nie umie lub ma gowniane auto, to niech nie jeździ.
Żart
Żart 12.03.2019, 14:56
Więcej takich dróg i zalecam zwiększyć ilość latarni w parku
KIEROWIEC
KIEROWIEC 12.03.2019, 14:12
JAK SIE JEZDZI WOLNO TO NIE TELEPIE, WIDOCZNIE ZA SZYBKO JEZDZICIE
Lukas
Lukas 12.03.2019, 13:08
Jeździłem tą drogą zawsze. Teraz omijam ja bo to jakaś masakra a nie droga, szkoda auta.
xD
xD 12.03.2019, 12:48
Fajna droga. Jak byłby asfalt to by szaleli a tak jak u Niemca droga przez wieś kocie łby.
XD
XD 12.03.2019, 12:44
Fajna droga. Jak by był asfalt to by szaleli.

Pozostałe