Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem"

  • 22.01.2019, 11:26 (aktualizacja 24.01.2019, 10:54)
  • bw
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" Stowarzyszenie ''Krok za Krokiem''
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" działa od 1990 r. przy ul. Peowiaków 6a w Zamościu. Zostało założone przez rodziców i przyjaciół dzieci niepełnosprawnych.

Zarząd Stowarzyszenia tworzą: przewodnicząca Maria Król, skarbnik Małgorzata Pogudz-Kusiak, sekretarz Lucyna Łukomska, członkowie: Małgorzata Jagoda, Bogusław Ciosmak. Każdy może zostać przyjęty do Stowarzyszenia po złożeniu deklaracji.

Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, umożliwienia form edukacji i rehabilitacji prowadzącej do pełnej aktywności życiowej, zawodowej i społecznej oraz obywatelskiej.

Inicjatywa stworzenia Stowarzyszenia wyszła od rodzica niepełnosprawnego dziecka, lek. med. Marii Król. Pierwszym dziełem organizacji było powołanie do życia w 1992 r. Ośrodka Rehabilitacyjno-Terapeutycznego dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu. Od 28 lat Stowarzyszenie buduje system wsparcia dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością, prowadzi 11 placówek w Zamościu, Białobrzegach, Biłgoraju i Bondyrzu. Stowarzyszenie nieodpłatnie oferuje wiele form wsparcia, w tym usługę asystenta osoby z niepełnosprawnością, szkolenia, konferencje, publikacje, transport.

 ‒ Stowarzyszenie stworzyło instytucjonalne formy wsparcia, które dają osobom niepełnosprawnym szanse na lepsze życie. To unikalny system, wielokrotnie doceniony i nagradzany. "Krok za Krokiem" stało się marką dobrego działania. Do dalszego rozwoju potrzebuje większego zaangażowania społeczności lokalnej, w tym podmiotów biznesu w rozwiązywanie problemów społecznych i wsparcia prowadzonych przez Stowarzyszenie przedsięwzięć – mówi Maria Król.

Stowarzyszenie swoje działania realizuje we współpracy z samorządem lokalnym (przekazywanie nieruchomości, dotacje na transport i inne zadania publiczne) oraz z organami administracji publicznej, NFZ, PFRON, etc. Współpracuje z Parlamentem oraz ministerstwami, ośrodkami naukowymi w Polsce, na Węgrzech i w świecie w zakresie wypracowywania i konsultacji rozwiązań dot. osób niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie planuje do 2022 roku oddać do użytku "Rodzinny Dom" – Kompleks Terapeutyczno-Opiekuńczy dla dorosłych osób z niepełnosprawnością przy ulicy Kresowej 24. Oddanie do użytku pierwszego budynku Kompleksu planowane jest w lutym 2020 r., a uruchomienie drugiego budynku na przełomie 2021/2022 r. W dalszej perspektywie Stowarzyszenie planuje stworzenie zakładu pracy dla osób niepełnosprawnych.

bw

bw

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe