Gminy uszczelniają wywóz śmieci

  • 16.01.2019, 07:00
  • Mariusz Parol
Gminy uszczelniają wywóz śmieci
Prawie wszystkie samorządy borykają się z problemem selektywnej zbiórki śmieci. Kłopot w tym, że mieszkańcy deklarują przekazywanie do wywozu posegregowanych śmieci, ale ich nie segregują. Władze gminy Horodło nie tylko podwyższyły opłaty za wywóz śmieci, ale też będą kontrolować co trafia do śmietników w gminie. Hrubieszów także stara się uszczelnić system selektywnej zbiórki odpadów. W mieście na razie nie ma podwyżek opłat za wywóz śmieci, ale w czerwcu najpewniej stawki pójdą w górę.

Najmniej w powiecie hrubieszowskim za wywóz śmieci płacą mieszkańcy gminy Dołhobyczów. Miesięcznie po 4 zł od mieszkańca za odpady posegregowane, a 8 zł za śmieci zmieszane.

 – Firma, która odbiera śmieci w naszej gminie znalazła sposób na to, że dobrze wychodzi finansowo na odbiorze odpadów i jest tanio. Bardzo dużą wagą przykłada do tego, by śmieci segregowane były właściwie posortowane. Współpracujemy z nią dwa lata. Bardzo sobie cenimy tę współpracę i to, że mieszkańcy naszej gminy płacą najmniej w powiecie hrubieszowskim za wywóz śmieci. Na razie nie zanosi się na konieczność podwyżki opłat za wywóz śmieci w naszej gminie – dowiedzieliśmy się od Grzegorza Drewnika, wójta gminy Dołhobyczów.

Niewysokie stawki za wywóz i zagospodarowanie śmieci są także w gminie Mircze. Za wywóz odpadów posegregowanych mieszkaniec tej gminy płaci po 5 zł miesięcznie, za wywóz zmieszanych śmieci 10 zł miesięcznie.

 – Te stawki zostały uchwalone jeszcze w 2012 r. Do tej pory nie były podwyższane. Po ostatnim przetargu wywozem śmieci zajmuje się firma, która będzie się tym zajmować jeszcze do połowy tego roku. Jeżeli w kolejnym przetargu uda nam się utrzymać koszty zagospodarowania śmieci na dotychczasowym poziomie, to podwyżki opłat nie będą konieczne – tłumaczy Marta Małyszek, wójt gm. Mircze.

 

We wspólnotach i spółdzielniach gorzej 

 

Od 1 stycznia tego roku wzrosły stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w gminie Horodło. Za śmieci posegregowane stawka wynosi obecnie 8 zł miesięcznie od mieszkańca (do tej pory było to 6 zł). Za śmieci zmieszane trzeba będzie zapłacić 15 zł od mieszkańca (do tej pory było to 13 zł). W listopadzie zeszłego roku władze gminy zapowiedziały wzmożone kontrole segregowania śmieci w tym roku. W dniach zbiórek odpadów komunalnych prowadzone będą kontrole prawidłowej segregacji śmieci. Zdecydowano tak po analizie sprawozdania złożonego przez firmę odbierającą odpady komunalne w gminie Horodło. Wykazało ono, że masa odpadów zbieranych w sposób selektywny jest niska, natomiast rosną ilości odpadów zmieszanych. To z kolei utrudnia recykling śmieci i może wiązać się z groźbą nałożenia kar pieniężnych na gminę. Taka sytuacja w konsekwencji może spowodować kolejne podwyżki stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.  

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Józek
Józek 18.01.2019, 17:11
Wójt z Dołhobyczowa niech lepiej sprawdzi gdzie te śmieci lądują bo chyba jest taki plac w gminie ze śmieciami nich się lepiej tym zajmie
marta
marta 16.01.2019, 15:10
taa będą sprawdzać czy segregują... niech najpierw sprawdzą czy w ogóle oddają!

Pozostałe