Hrubieszów: Złoty jubileusz HDK

  • 01.11.2018, 06:33
  • par
Hrubieszów: Złoty jubileusz HDK
Przez 5 kolejnych dekad Hrubieszowski Dom Kultury był jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych w mieście i powiecie. Jubileuszowe uroczystości odbyły się 26 października w sali widowiskowej HDK.

Powiatowy Dom Kultury utworzono 16 czerwca 1968 r. Najpierw mieścił się w drewnianym budynku przy ul. Dzierżyńskiego 7 (obecnie 3 Maja). Pierwszym kierownikiem był Mieczysław Burzyński, później zastąpiła go Janina Korczak, a w 1971 r. dyrektorem został Tadeusz Orzechowski. Wtedy praca domu kultury opierała się przede wszystkim na doradztwie i opiece nad Klubami Ruchu i Rolnika. W domu kultury odbywały się spotkania, prelekcje, zajęcia dla dzieci i dorosłych, koncerty, konkursy, przyjeżdżało kino objazdowe. W 1975 r. dom kultury przeniesiono z wysłużonego "drewniaka" do budynku przy ul. Narutowicza 34 (ówczesny komitet partii, obecnie siedziba starostwa powiatowego).

 – Nadal jednak nie było mowy o prowadzeniu kół zainteresowań, zespołów artystycznych czy spotkań klubowych. Hrubieszowski Dom Kultury stał się wówczas wzorcową placówką w województwie lubelskim i zamojskim. Jako pierwszy organizował turnieje zakładów pracy, wieczory savoir vivre΄u, imprezy marynistyczne i inne – wspominają działacze kultury z Hrubieszowa.

W latach 70. ubiegłego stulecia wybudowano linię kolejową ze Związku Radzieckiego do Huty Katowice (LHS). Część magistrali przebiegała przez Hrubieszów. W ramach tej inwestycji rozpoczęto budowę obiektu, który miał służyć wymianie przygranicznej kolejarzy. Nadano mu  roboczą nazwę "domu przyjaźni". Przemiany lat w osiemdziesiątych zastały budynek w stanie surowym. Uznano go za zbędny, a niedokończoną inwestycję przekazano miastu. W październiku 1986 r. do użytku oddano budynek pod działalność kulturalną – z salą widowiskową na 420 miejsc, dużą sceną, pracowniami, salą baletową, kawiarnią. Dom Kultury miał także salę konferencyjną w stylu radzieckim. "Dom Kultury i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej" otwarto z udziałem władz miasta, powiatu i województwa, a także delegacji ze Związku Radzieckiego. Od tamtej pory działalność rozpoczęły m.in. Klub Złotego Wieku, Klub Kolekcjonera, koła zainteresowań itp. Powstały nowe zespoły artystyczne: młodzieżowy zespół wokalny, grupa tańca towarzyskiego, grupy teatru amatorskiego, Klub Literacki, Kapela Podwórkowa "Sutki". Powołano zespół tańca ludowego, którego założycielem i choreografem została Grażyna Temporowicz. Zespół przyjął z czasem nazwę Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

Więcej o obchodach jubileuszu w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

par

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe