Konferencja, tablice i wystawa. 76. lat od tragicznych wydarzeń zamojscy Żydzi upamiętnieni (ZDJĘCIA, WIDEO)

  • 16.10.2018, 14:42 (aktualizacja 16.10.2018, 15:45)
  • Bartłomiej Wojnarowski
Konferencja, tablice i wystawa. 76. lat od tragicznych wydarzeń zamojscy Żydzi upamiętnieni (ZDJĘCIA, WIDEO)
Dziś (16 października) w Zamościu odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę likwidacji zamojskiego getta. W uroczystościach upamiętniających zamojskich Żydów oprócz mieszkańców miasta i władz Zamościa wzięły udział delegacje z Niemiec oraz Izraela, przedstawiciele Stowarzyszenia Drugie Pokolenie, szef Organizacji Żydów Zamojskich Izrael Schek oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

O godzinie 12:00 w sali Consulatus zamojskiego Ratusza rozpoczęła się sesja naukowa, podczas której o losach Żydów mówili badacze zajmujący się historią Holocaustu: Alina Skibińska oraz Dariusz Libionka z Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, a także Adam Kopciowski z Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS w Lublinie, autor znanej publikacji pt. ''Zagłada Żydów w Zamościu''.

Po zakończeniu sesji naukowej uczestnicy uroczystości przeszli na stację PKP Zamość-Starówka. To z tego miejsca 16 października 1942 wyjechał ostatni transport  z Żydami z likwidowanego getta.

W miejscu odjazdu pociągów, na tzw. dawnej ''rampie buraczanej'' odsłonięto 3 tablice z surowego brązu w języku polskim, angielskim i hebrajskim, które przypominają o tragicznym losie Żydów w powiatu zamojskiego. Tablice wykonał artysta Bartłomiej Sęczawa.  

Po powitaniach prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, naczelny rabin Michael Schudrich, przedstawiciel Organizacji Żydów Zamojski Izrael Schek oraz inicjator uroczystego upamiętnienia Marek Kołcon wspólnie zapalili znicze przed tablicami. 

 

 

Naczelny rabin, dziękując za zaproszenie i chęć upamiętnienia tragicznych wydarzeń odniósł się do sprawy budowy łącznika Namysłowskiego-Prostej, która poróżniła władze Zamościa i gminę wyznaniową Żydów: 

- Chociaż cieszę się, że dziś możemy wspólnie uczcić pamięć zmarłych, to nie mogę nie wspomnieć o sytuacji sprzed roku, gdy tu, w Zamościu, budowano drogę na miejscu żydowskiego cmentarza. Błagałem, by uszanować pamięć zmarłych, ale prezydent miał inne spojrzenie na sprawę- stwierdził rabin Schudrich. 

 

- Zamość od zawsze jest i będzie miastem otwartym na dialog i na różne wspólnoty, co wielokrotnie pokazywaliśmy  - podkreślał prezydent Zamościa.

W uroczystościach wzięła także udział delegacja kibiców niemieckiego klubu Borussia Dortmund, która dba o pamięć ofiar Zagłady (wśród Żydów przebywających w zamojskim getcie byli także Żydzi niemieccy, w tym pochodzący z Dortmundu).  Delegacje obecne na uroczystości złożyły kwiaty i znicze w miejscu pamiątkowych tablic.

Na zakończenie uroczystości rabin Michael Schudrich oraz Izrael Schek odmówili żydowskie modlitwy żałobne za ofiary Holocaustu z Zamościa. 

O godzinie 17:00 w Hotelu 77 na Zamenhoffa 7 przewidziano także otwarcie wystawy prac pt. ''Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice". Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki przygarnięciu ich przez polskie rodziny.  Więcej informacji na stronie moirodzice.org.pl

Bartłomiej Wojnarowski

Zdjęcia (24)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe