Przemyt kwitł. Skarb Państwa stracił 50 milionów

  • 25.09.2018, 06:30
  • Mariusz Parol
Przemyt kwitł. Skarb Państwa stracił 50 milionów
Na początku września zatrzymano kilku członków grupy przestępczej, która przemycała przez naszą wschodnią granicę papierosy z Ukrainy i Białorusi. W toczącym się śledztwie o działalność przestępczą podejrzane są 32 osoby, 18 z nich obecnie przebywa za kratami aresztu. We wrześniu zatrzymano także dwóch pograniczników zamieszanych w pomoc przemytnikom. Za kilkutysięczne łapówki funkcjonariusze Straży Granicznej udostępniali szmuglerom informacje dotyczące rozlokowania patroli na granicy polsko-ukraińskiej.

Niedawnych zatrzymań dokonali funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie oraz Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Na początku września zatrzymano 9 osób. Jednego z podejrzanych, który jest żołnierzem, zatrzymała żandarmeria wojskowa. Wszystkim przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. A jeden z nich dodatkowo usłyszał zarzut kierowania grupą przestępczą, która zajmowała się paserstwem wyrobów akcyzowych oraz zarzuty związane z kilkunastokrotnym przemytem papierosów.

W "Antku" i na pontonach

Wobec trzech podejrzanych śledczy złożyli wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu, jako środka zapobiegawczego. Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie przychylił się do tego wniosku. Wobec pozostałych zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Zabezpieczono mienie o łącznej wartości około 100 tys. zł. 

Ze zgromadzonych  materiałów wynika, że grupa działała w powiatach chełmskim, włodawskim i hrubieszowskim. W okresie od 2015 r. do końca 2017 r. zajmowała się przemytem wyrobów akcyzowych, a także dalszą ich dystrybucją w głąb całego kraju. Papierosy przerzucano z Ukrainy do Polski pontonami przez Bug, a także przy pomocy samolotu śmigłowego typu AN-2.

 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe