Chmura oberwała się w Krynicach

  • 11.09.2018, 06:09
  • Robert Horbaczewski
Chmura oberwała się w Krynicach
Ulice przypominały rwące potoki. Woda zalewała pola, drogi, podwórka. Przewracała płoty, wdarła się nawet do niektórych domów. Najgorzej było w Hucie Dzierążyńskiej, ale poszkodowane zostały też inne miejscowości. Tylko naprawa dróg kosztować będzie kilkaset tysięcy złotych.

W gospodarstwie Janusza Bałubucha w Budach zamontowany jest pływak do pomiaru wody. Maksymalna objętość menzurki to 60 litrów na metr kwadratowy. Spaść musiało o wiele więcej, bo woda w wodomierzu przelała się.

– Takiej zlewy nie pamiętam od 20 lat. To było coś większego niż burza i deszcz nawalny – mówi Janusz Bałabuch, wójt Krynic.

Mieszkańcy gminy opisują, że zaczęło się od niegroźnego deszczu około godziny 11 w środę 5 września. Oberwanie chmury nastąpiło około godziny pierwszej w nocy.

 – Lało tak jakby ktoś przechylił wiadro – mówi Tomasz Kowalski, sołtys Majdanu Krynickiego, gdzie woda zamuliła dwie drogi gminne.

 

Huta Dzierążyńska znowu w wodzie

Ulewa dała się szczególnie we znaki mieszkańcom położonej w dolinie Huty Dzierążyńskiej. Wieś znalazła się w środku największego deszczu. Rowy okazały się za płytkie, a przepusty za małe. Oprócz tego do tej wsi zaczęły spływać masy wody i namułu z innych wsi. Masy błota i wody wdarły się do gospodarstw. Zalały piwnice, zabudowania gospodarcze. U Basaków wdarły się do domu.

 – Na podwórku wody było do kolan.W domu w niektórych pomieszczeniach woda sięgała do 20-30 centymetrów. Zalała nam lodówkę, zmywarkę, pralkę, inne sprzęty. W piwnicy piec, uszkodziła instalację solarną. Tragedia – boleje Lilianna Bosak.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Robert
Robert 11.09.2018, 20:08
Panie Wójcie Gminy Krynice trzeba działać a nie gadać !!!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 11.09.2018, 18:58
Problem nie leży tylko w intensywnych opadach deszczu, nierozsądne podnoszenie terenu w miejscach niedozwolonych powoduje spiętrzenie wody i lokalne podtopienia. Mam nadzieję tylko że ludzie wyciągnął wnioski z tej sytuacji???. A Urząd Gminy Krynice podejmie działania przeciwpowodziowe.???
??
?? 11.09.2018, 17:23
a kiedy to było?
xyz
xyz 11.09.2018, 10:01
" pływak do pomiaru wody. Maksymalna objętość menzurki to 60 litrów na metr kwadratowy." Jakaś nowa miara? Nie pływak tylko deszczomierz i maksymalne wskazanie

Pozostałe