Prokurator apeluje w sprawie wójta Ulhówka. Chodzi o park

  • 28.08.2018, 12:09
  • Robert Horbaczewski
Prokurator apeluje w sprawie wójta Ulhówka. Chodzi o park
Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim uniewinnił Łukasza K., wójta gminy Ulhówek, od zarzutu zaniedbań przy budowie parku i narażenia gminy na szkodę w wysokości ponad 578 tys. zł. Prokuratura nie zgadza się z wyrokiem. Chce powtórki procesu.

Budowa parku w centrum Ulhówka to jedna z większych inwestycji wójta Łukasza K. W miejscu zdziczałego sadu orzechowego i nieużytków na powierzchni ponad 1,8 ha powstały oświetlone alejki spacerowe, amfiteatr, plac zabaw dla dzieci, boisko sportowe, pole do minigolfa. Budowa kosztowała łącznie 1,4 mln zł. Ponad 430 tys. zł gmina otrzymała ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Park oddano do użytku w sierpniu 2012 roku. Dwa miesiące później inwestycją zainteresowała się prokuratura i Urząd Zamówień Publicznych. Urząd dopatrzył się nieprawidłowości przy organizacji przetargu nieograniczonego. Zakwestionował wybór wykonawcy z tzw. wolnej ręki. Została nią firma z Zamościa, z którą wójt podpisał dwie umowy: na kwotę ponad 1 mln 30 tys. zł (część z dofinansowaniem) i na kwotę ponad 379 tys. zł (bez dofinansowania).  

UZP wytknął, że wójt nie wybrał wykonawcy z wolnej ręki, ale zmienił pierwotne warunki zamówienia, które stawiał przedsiębiorcom stającym wcześniej do przetargów. Mianowicie rozszerzył zakres inwestycji o budowę boiska do minigolfa oraz rozłożenie kabli. To spowodowało, że inwestycja stała się droższa, więcej z wolnej ręki zarobił przedsiębiorca.

 

Urząd cofa dotacje, prokurator oskarża

Na podstawie tej kontroli, Urząd Marszałkowski zażądał zwrotu 430 tys. zł dotacji z odsetkami. A prokuratura oskarżyła wójta, że nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku oszczędnego wydatkowania środków publicznych, nadużył udzielonych mu uprawnień przy procedurze przetargowej i naraził gminę na szkodę wysokości 578 tys. zł. To kwota utraconego dofinansowania, zaległe odsetki i różnica wartości inwestycji.

Wójt Ulhówka konsekwentnie przekonywał, że nie wyrządził żadnej szkody w majątku gminy. Podzielił tylko inwestycję na dwie części, aby można było ją zrealizować jak najtaniej.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Janusz
Janusz 30.08.2018, 13:28
I tak go wybiorą na 4 kadencję

Pozostałe