Biłgorajskie: Straż w gotowości

  • 03.08.2018, 06:00
  • lew
Biłgorajskie: Straż w gotowości
Zwiększyła się liczba pożarów i miejscowych zagrożeń, mniej było za to fałszywych alarmów. Zawodowym strażakom pomagają ochotnicy. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju podsumowała zeszły rok.

W ub. roku strażacy w powiecie biłgorajskim wyjeżdżali do 296 pożarów. Było ich o 57 więcej niż rok wcześniej. Zwiększyła się też liczba miejscowych zagrożeń (wypadki i kolizje drogowe, usuwanie skutków burz itp.) – z 334 do 386.

Najczęstszą przyczyną pożarów była nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem otwartym, nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe, wady urządzeń ogrzewczych i podpalenia, a w przypadku miejscowych zagrożeń – nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, silne wiatry i nietypowe zachowanie zwierząt.

Zmalała liczba fałszywych alarmów. W 2016 r. było ich 45, a w ub. roku – 30 (1 złośliwy, 20 w dobrej wierze oraz 9 z instalacji wykrywania pożarów).

Kto wyjeżdżał do zdarzeń? Na terenie powiatu biłgorajskiego w ramach Komendy Powiatowej PSP funkcjonuje jedna Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza (JRG). Siły PSP są wspierane przez 119 jednostek OSP. Główny ciężar prowadzenia działań spoczywa na jednostkach włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Od grudnia ub. roku w systemie – obok PSP – funkcjonuje 17 jednostek OSP (na terenie każdej gminy jest co najmniej jedna jednostka OSP z KSRG). Na lata 2018-2020 zaplanowano włączenie do KRSG 7 kolejnych jednostek: OSP Rogale, OSP Babice, OSP Hosznia Ordynacka, OSP Radzięcin, OSP Gózd Lipiński, OSP Osuchy i OSP Majdan Nepryski.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

lew

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe