Zamość: Spalarnia? Tego nie chcemy!

  • 17.07.2018, 06:35
  • Bogdan Nowak
Zamość: Spalarnia? Tego nie chcemy!
Inwestycja w ciepłowni Veolii Wschód zaniepokoiła wielu mieszkańców Zamościa. Boją się głównie o jakość powietrza.

– Jesteśmy zaniepokojeni, zmartwieni. Podobno w ciepłowni w Szopinku ma powstać spalarnia śmieci. Mieszkamy niedaleko wielkiego komina tego zakładu. Boimy się, że ta spalarnia będzie nas truć! I całą okolicę. Możecie sprawdzić co się tam dzieje? – alarmuje jeden z mieszkańców osiedla Słoneczny Stok w Zamościu. Takich telefonów odebraliśmy w ostatnich dniach kilka. Zaniepokojeni są też zamojscy internauci.

Informacje o planowanym przedsięwzięciu można znaleźć na stronie www.bip.zamosc.um.pl. W kwietniu pojawiło się tam zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej na "Rozbudowę ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego" (czyli takiego, w którym odpady z jednych surowców są używane jako surowce dla innych). Wniosek został wniesiony przez spółkę Veolia Wschód z siedzibą przy ul. Hrubieszowskiej. Na początku lipca pojawiło się kolejne ogłoszenie. Zamojski UM informował w nim o wydaniu postanowienia nt. konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. To zaniepokoiło naszych czytelników.

To niedopuszczalne, to absurd!

– Jak widać procedura ruszyła i jest w toku. Wiemy tylko, że chodzi o budowę spalarni odpadów w ciepłowni. Obawiamy się tego. I to bardzo! – zapewniał mężczyzna, który kilka dni temu zadzwonił do redakcji "Kroniki Tygodnia" w tej sprawie. 

Nasi rozmówcy tłumaczą, że ich wiedza na temat planowanej inwestycji pochodzi "z pogłosek i domysłów", a ostatnio także z bip-owskiej strony UM. Są zaniepokojeni. 

– Mieszkamy na spokojnym osiedlu składającym się z domów jednorodzinnych i kilku bloków. Dotychczas żyliśmy tutaj spokojnie – mówi lokatorka jednego z bloków na osiedlu "Małe Ciche" (także przy ul. Hrubieszowskiej). – Ale kłopotem jest ogromny komin ciepłowni, który widać z naszego osiedla. Stoi kilometr od naszych bloków. Jeśli zaczną tam dodatkowo spalać odpady, dym z komina nie pozwoli nam żyć. Trudno to sobie nawet wyobrazić... 

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
nie dla spalarni
nie dla spalarni 29.08.2018, 18:55
Ludzie spalarnia działa przez całą dobę, przez cały rok. Spalany jest plastik, opony, szmaty. Produktem są rakotwórcze dioksyny. Korzyści dla mieszkańców okolic spalarni żadne; brak instalacji ciepłowniczej, brak obniżenia kosztów odbioru śmieci. Spalarnia ma spalać 20 tys ton śmieci. Zamość produkuje 11 tyś. Więc połowa będzie dowożona skądkolwiek. Składowanie śmieci, których zapas ma wystarczyć na co najmniej 5 dni wolnych od pracy to też dodatkowy smród, zanieczyszczenie gleby, wód gruntowych i powietrza. Filtry na kominach po pół roku przestają być sprawdzane i w powietrze lecą wszystkie toksyny. Nikt z mieszkańców tego nie sprawdzi bo nawet nie zostanie wpuszczony na teren spalarni. Zatrudnienie znajdzie 10 osób. W okolicy powstają osiedla domów jednorodzinnych i ci mieszkańcy będą narażeni na utratę zdrowi i życia. Niech Veolia Wschód buduje sobie spalarnie we Francji czy w Austrii. Pozwolenie wydały władze miasta Zamość.
lol
lol 30.07.2018, 11:20
gaz łupkowy BIS. Ludzie nie dajcie się. Ptrzetrwaliśmy amerykańskich ekologicznych demokratów, przetrwamy i to. Kolega szuka działki pod działalność (zakład blacharsko- lakierniczy) to wszędzie słyszy NIE, bo obszar "Natura 2000", ale spalarnia im nie przeszkadza. Szczyt hipokryzji!
Aga
Aga 26.07.2018, 09:07
Tak, na pewno tylko z turystyki to miasto wyżyje :D spalarnia to pewnie też troche nowych miejsc pracy, ale widać to mieszkańcom też niepotrzebne. A spalarnia jest właśnie ekologicznym rozwiązaniem! Veolia to ogromna firma, której nie stać na odwalenie fuszerki. Trzymam kciuki za projekt.
Larry
Larry 30.08.2018, 07:29
Taka pani mądra....ciekawa jestem gdzie mieszka ze nie obawia się smrodu...no i upraw oraz pola napewno tez nie posiada bo by sie zastanowiła zamiast pisać głupot
Waldek
Waldek 26.07.2018, 10:44
Wielkie firmy stać również na zatuszowanie niedoróbek, awarii. Winszuję nie wiem czy młodości czy tylko naiwności.
Polka
Polka 25.07.2018, 11:20
Kiedyś powstała fabryka blachy, bez zgody mieszkańców choć był taki wymóg, więc pewnie teraz też zbudują spalarnię bez zgody mieszkańców. Nie spaliśmy przez kilka lat z powodu niedopuszczalnego hałasu. Ciekawa jestem kto wyda zgodę na budowę spalarni?!
!!!!!!!!
!!!!!!!! 30.08.2018, 09:34
Pani nie architekt?
Mieszkanka
Mieszkanka 25.07.2018, 10:39
Czy smród z wytwórni mas bitumicznych nam nie wystarczy? Może jacyś ekolodzy zainteresowaliby się tym zapachem, który dociera aż do osiedla Zamoyskiego. Myślę, że nie jest on bez wpływu na nasze zdrowie. Tak samo pyły z kominów przy Kilińskiego i w Szopinku - na pewno nie podnoszą jakości powietrza w Zamościu. Jasne, że spalarnie nowoczesne i ekologiczne funkcjonują na świecie, ale jaką mamy gwarancję, że ta taka będzie. Tyle ostatnio słychać o tym, że Polska jest składowiskiem odpadów z całej Europy. Skąd będziemy wiedzieli, co spala Veolia? Poza tym, nie wierzę, że spalanie ton sztucznych odpadów pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne oraz zdrowie i życie ludzi. Nie dajmy dostawić sobie kolejnych kominów!
 zamościanin
zamościanin 21.07.2018, 08:12
Do agi włącz myślenie myślenie nie boli Zamość niech pozostanie czystym i zdrowym środowiskiem
Aga
Aga 20.07.2018, 16:22
Spalarnia to energia, którą można wykorzystać. To mniej śmieci na wysypiskach. To prośrodowiskowe rozwiązanie. Spaliny muszą być oczyszczane, nie żyjemy w średniowieczu. Takie zakłady mają obostrzenia prawne. Rozwiązania normalne w innych miastach i na świecie próbują dotrzeć na ten koniec świata, ale oczywiście ludzie się boją, bo nie chce im się doedukować. Naprawdę można się załamać, nic dziwnego, że kto mądrzejszy to stąd ucieka...
Myślący
Myślący 17.09.2019, 20:15
Budowa takiej nowoczesnei spalarni to ogromny koszt,przy tych założeniach Veoli ,które podaje o mocach przerobowych coś mi śmierdzi...


..
Kaśka
Kaśka 25.07.2018, 15:56
Wszystko to teoria, a w praktyce zazwyczaj są niedoróbki i brak poszanowania dla najbliższego otoczenia. Tu nie chodzi tylko o komfort nielicznych, ale o strach o cały region - dookoła przecież ludzie coś uprawiają, sadzą, hodują i z tego żyją. Tak w innych miastach są spalarnie ale są to zazwyczaj tereny przemysłowe. Najlepiej wszystko wyasfaltować i wyłożyć kostką - wtedy nie będzie średniowiecza. Na wszystko jest miejsce - w Zamościu niech będzie miejsce na spokój i tereny rekreacyjne, wiem - to mniej się opłaca.
Aga
Aga 20.07.2018, 16:17
W innych miastach są spalarni śmieci, ale zamiast poczytać, to lepiej być oczywiście na nie... Nie chce tu nikogo obrazić, ale słowo "ciemnota" po prostu ciśnie się na usta. Dokształcie się ludzie i poczytajcie, a nie bójcie się bezsensowie i głupio. Wykorzystajcie internet skoro go macie do wyszukiwanai informacji, a nie siania paniki i wietrzenia spisku.
KM
KM 03.08.2018, 17:52
Dopóki twoje komentarze dotyczyły zalet spalarni jeszcze mogłem to znieść, ale jak zaczynasz wyzywać od ciemniakow ludzi którzy obawiają się o zdrowie swoje i swoich rodzin to już mnie szlag trafia.
Nie wiem gdzie mieszkasz ale raczej nie w bezpośredniej bliskości planowanej spalarni.
I przestań nam pokazywać jak to nowocześnie radzą sobie z śmieciami w innych miastach, bo zdania tych którzy mieszkają w sąsiedztwie są raczej mało pozytywne. A o dokształcaniu się to pomysł sama bo pewnie ukończyłaś tzw „ ekologię z elementami lewactwa” na Uniwersytecie w Krasnobrodzie.
Aga
Aga 23.08.2018, 13:41
Nie ma się co bać o zdrowie dzieci, i tak wyjadą za kilka lat, więc spokojnie ;) O moje wykształcenie prosze się nie martwić :D mam w zywczaju wypowiadać się tylko na tematy o których mam pojęcie.
ZNM
ZNM 19.07.2018, 06:21
A jak miasto prosiło o to żeby segregować śmieci to wam się nie chciało, wszystko walicie w jeden pojemnik, ale jest też dobra strona tego ceny za śmieci spadną lub utrzymają się na obecnym poziomie bo zamiast z Dębowca wieść do Chełma i Rejowca, będą wozić tu do spalarni.
BBT
BBT 19.07.2018, 13:46
Nie wiem skąd masz takie informacje, u mnie na osiedlu wszyscy segregują śmieci, a spalarnii nie chcemy, możemy wozić do Ciebie do domu...
Matys
Matys 18.07.2018, 10:40
MASAKRA i tak śmierdzi smołą wieczorami ze żwirowni to jeszcze dojdzie dym z ciepłowni...
Mieszkaniec
Mieszkaniec 17.07.2018, 22:52
Podejrzewam, że to już jest wszystko dopięte na ostatni guzik, a ludzie się jak zawsze ostatni dowiedzą.
Ciekawe który z "polityków " zamojskich za tym stoi, ale to wyjdzie w praniu!
wertykola
wertykola 30.07.2018, 15:02
Wyjdzie ale niestety po wyborach!

Pozostałe