Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 01:53

Rola higienistek stomatologicznych w gabinetach dentystycznych

Rola higienistki stomatologicznej w gabinecie dentystycznym często jest utożsamiana z pracą asystentki dentystycznej. Tymczasem są to dwa odmienne zawody. Jednak część zadań pokrywa się w przypadku obu tych funkcji. Aby pełnić zawód higienistki stomatologicznej, należy zdobyć odpowiednie kwalifikacje, np. w szkole policealnej.
  • 16.04.2024 10:31
Rola higienistek stomatologicznych w gabinetach dentystycznych

Kim jest higienistka stomatologiczna?

Higienistka to określenie, które przywodzi na myśl wspomnienia ze szkoły. To właśnie pani higienistka zajmowała się wsparciem dzieci w razie złego samopoczucia. Jednak nie jest to termin zarezerwowany tylko dla tego zawodu. Wśród ofert pracy często możemy zauważyć propozycje zatrudnienia dla higienistek stomatologicznych. Obok asystentki jest to jeden z zawodów medycznych. Praca higienistki stomatologicznej polega na wsparciu lekarza dentysty w procesie leczenia pacjentów. Wsparcie to ma polegać m.in. na przygotowywaniu gabinetu stomatologicznego i stanowiska pracy lekarza. Osoba na tym stanowisku zajmuje się ogólnym promowaniem zdrowia, może także wykonywać pod nadzorem lekarza dentysty wstępne badania stomatologiczne, jak i zabiegi profilaktyczno-lecznicze. Przykładowe zabiegi obejmują skaling, piaskowanie, czy fluoryzację. Do jej zadań należy również wsparcie administracyjne, czy prowadzenie dokumentacji gabinetu. 

Higienistka a asystentka stomatologiczna - czym różnią się te zawody? 

W szkołach policealnych możemy spotkać się z dwoma pokrewnymi kierunkami edukacji: higienistka stomatologiczna i asystentka stomatologiczna. Dokumentem, który rozróżnia oba zawody, jest Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych. Zawód higienistki stomatologicznej polega na wykonywaniu czynności zawodowych w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz na współuczestniczeniu w procesie leczenia. Z kolei praca asystentki stomatologicznej obejmuje wykonywanie czynności zawodowych w zakresie asystowania lekarzowi dentyście i utrzymania gabinetu w gotowości do pracy. W przypadku obu zawodów wymaga się zdania innych egzaminów i zdobycia odmiennych kwalifikacji. 

 

Asystentka stomatologiczna przede wszystkim asystuje lekarzowi dentyście. Higienistka stomatologiczna ma nieco wyższe kwalifikacje, w związku z czym i nauka tego zawodu trwa dłużej. Higienistka może działać samodzielnie. 

 

Kwalifikacje do obu zawodów można uzyskać, uczęszczając do szkoły policealnej. Jedną z takich placówek stanowi Szkoła Policealna GoWork w Lublinie: https://policealna.gowork.pl/lublin/higienistka-stomatologiczna-z-implantologia

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

Aby zostać higienistką stomatologiczną, najlepiej ukończyć szkołę policealną. Można także rozważyć pójście na studia, lecz wiąże się to z dłuższym czasem nauki. Nauka w szkole policealnej jest bardziej nastawiona na praktykę. Przyszła higienistka stomatologiczna zdobywa kwalifikacje po zdaniu egzaminu potwierdzającego Umiejętność wykonywania świadczeń stomatologicznych w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej, a także uczestnictwo w procesie leczenia. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Obejmuje zagadnienia związane np. z przechowywaniem dokumentacji pacjenta, wykorzystaniem odpowiednich narzędzi w przypadku konkretnych zabiegów, czy kwalifikowaniem pacjentów do leczenia.

 

Higienistka stomatologiczna może pracować w gabinecie dentystycznym, ale ze względu na pewien zakres samodzielności w swojej pracy, może również pracować np. w przedszkolach, szkołach, czy w ramach własnej działalności. 

Kompetencje miękkie higienistki stomatologicznej 

Higienistka stomatologiczna oprócz posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych powinna również dysponować pewnym zakresem kompetencji miękkich. Przede wszystkim być osobą, która potrafi nawiązywać relacje z pacjentem. W tej pracy potrzebne są duże pokłady empatii, ponieważ higienistka ma kontakt z osobami, które mogą mieć złe doświadczenia z gabinetami stomatologicznymi. To także praca, w której ważna jest umiejętność pracy zespołowej. W końcu higienistka w gabinecie stomatologicznym jest jednym z kilku współpracujących ze sobą członków personelu.  

Nauka zawodu higienistki stomatologicznej w Szkole Policealnej GoWork

Kierunek higienistka stomatologiczna jest nauczany w Szkole Policealnej GoWork w Lublinie. Jest to szkoła, która oferuje nauczanie w trzech trybach: dziennym, weekendowym i wieczorowym. Dzięki temu naukę można połączyć z pracą. Szkoła koncentruje się na wiedzy praktycznej, którą wykwalifikowana kadra przekazuje podczas takich zajęć, jak np.: 

 

  • Współpracowanie z lekarzem dentystą w czasie wykonywania zadań zawodowych
  • Prowadzenie dokumentacji gabinetu dentystycznego
  • Posługiwanie się wybraną aparaturą zgodnie z procedurami 
  • Edukowanie pacjentów w zakresie profilaktyki stomatologicznej i promocji zdrowia

 

Słuchacze mają dostęp do profesjonalnych sprzętów stomatologicznych. Poznają także język obcy zawodowy, który ułatwia podjęcie kariery w innych krajach. 

Artykuł sponsorowany