26 sierpnia większość z zatrzymanych do kontroli kierujących była trzeźwa. Ale wśród nich znalazło się 7 kierowców, którzy usiedli za kierownicę swoich samochodów po wypiciu alkoholu oraz 6 cyklistów na „podwójnym gazie”.
Zatrzymana do kontroli drogowej w Zamościu na ulicy Szczebrzeskiej kierującą pojazdem marki Alfa Romeo - 50-latka z gminy Zamość w organizmie miała blisko promil. Podobny wynik badania alkomatem miał 64-letni mieszkaniec gminy Zamość, który kierował renault. Do kontroli drogowej policjanci zatrzymali go w miejscowości Udrycze Wola. Prawie promil w organizmie miał też 46-letni mieszkaniec Zamościa. Mężczyzna kierował volkswagenem, a do kontroli został zatrzymany przez drogówkę w miejscowości Krzak w gminie Nielisz. W miejscowości Wierzchowiny natomiast kontrola drogowa kierującego fordem wykazała stan jego nietrzeźwości. Siedzący za kierownicą pojazdu 41-latek z gminy Zamość w organizmie miał ponad 0,5 promila.
Policjanci kontrolowali również stan trzeźwości cyklistów. W Skierbieszowie kierujący motorowerem 48-latek z gminy Skierbieszów w organizmie miał ponad 0,8 promila. W tej samej miejscowości na kierowaniu jednośladem w stanie nietrzeźwości wpadło też dwóch rowerzystów. 62-latek z gminy Skierbieszów w organizmie miał blisko 2,5 promila. Natomiast 33-letni mieszkaniec tej samej gminy – ponad 2,7, jak się okazało posiadał on również sądowy zakaz kierowania rowerami. Natomiast zatrzymany do kontroli w Szewni Dolnej 55-letni rowerzysta, mieszkaniec gminy Adamów, w organizmie miał ponad 2 promile alkoholu. W Białobrzegach zaś drogą wojewódzką rowerem jechał 45-latek z gminy Zamość, który w organizmie miał ponad promil.
Ponadto w czasie piątkowych działań policjanci ujawnili 4 kierujących, którzy usiedli za kierownicę pojazdu, znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu.
Wszystkim nietrzeźwym kierowcom pojazdów mechanicznych mundurowi zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdami. Czeka ich teraz odpowiedzialność przez sądem.
Przypominamy, że kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów oraz obowiązek zapłaty na wskazany cel określonej kwoty. Niestosowanie się do sądowego orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów też jest przestępstwem, w tym przypadku do więzienia można trafić nawet na 5 lat. Natomiast za kierowanie rowerem po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Jednak konsekwencje karne to nie jedyna odpowiedzialność, którą może ponieść nietrzeźwy kierowca. Ktoś może przez niego stracić życie na drodze. Dlatego też, mając na względzie bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, ponawiamy apel o trzeźwość za kierownicą – informuje aspirant sztabowy Dorota Krukowska-Bubiło, rzecznik prasowy KMP w Zamościu.
Napisz komentarz
Komentarze