Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 09:32
Reklama

Zamość/Mokre: Zawalczmy o Mokre i Centrum Modernizacji Śmigłowców!

Powinniśmy zewrzeć szeregi i walczyć o to, żeby w Mokrem k. Zamościa powstała warta 120 mln zł inwestycja. Z takim apelem zwrócił się na ostatniej sesji zamojski radny Sławomir Ćwik, nawiązując m.in. do imposybilizmu. Chodzi uruchomienie Centrum Modernizacji Śmigłowców, gdzie pracę mogłoby znaleźć 3 tys. osób.
  • Źródło: lew
Zamość/Mokre: Zawalczmy o Mokre i Centrum Modernizacji Śmigłowców!
Powiat zamojski z drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymał ponad 3 mln zł na budowę pasa startowego w Mokrem. Na zdjęciu: Zamość z lotu ptaka.

Na początku obrad Rady Miasta Zamość w dniu 27 czerwca radny Sławomir Ćwik wnioskował o poszerzenie porządku sesji o omówienie sytuacji związanej z możliwą inwestycją w Mokrem. – Powinniśmy się wszyscy pochylić i zrobić wszystko, żeby przyciągnąć taką inwestycję – powiedział radny.

Dodał, że jest o co walczyć. Uruchomienie w Mokrem zakładu zajmującego się modernizacją śmigłowców wiązałoby się z natychmiastowym sprowadzeniem do miasta kilkuset fachowców, którzy mogliby szkolić kolejnych pracowników, a potężna firma przyczyniłaby się do skokowego rozwoju Zamościa i zapobieżenia jego depopulacji.

Robimy co się da

Prezydent Andrzej Wnuk zauważył, że ewentualna inwestycja z uwagi na jej lokalizację nie dotyczy Zamościa, tylko powiatu zamojskiego, na co radny Ćwik – ad vocem – odpowiedział, że miasto też może pomóc, podejmując uchwałę intencyjną, żeby zmobilizować do zintensyfikowania działań nie tylko starostę zamojskiego, ale i marszałka województwa lubelskiego, a może i władze centralne. – Nie ma czasu na zastanawianie się – powiedział radny, przywołując przy okazji spopularyzowany przez prezesa PiS termin „imposybilizm” (według definicji to sytuacja, w której ktoś uznaje za konieczne zrobienie czegoś, ale okoliczności, procedury i przepisy prawne powodują, że jest to niemożliwe).

Przewodniczący RM Zamość Piotr Błażewicz zaproponował, żeby najpierw skontaktować się z przedsiębiorcą, który zamierza uruchomić zakład, a następnie zwołać sesję nadzwyczajną, na której mogliby się pojawić inwestor, starosta zamojski i marszałek województwa lubelskiego.

Andrzej Wnuk zapewnił, że miasto robi w tej sprawie wszystko, co się da, a współpraca ze starostą zamojskim jest wzorowa. Zapewniał, że również uczestniczy w rozmowach w sprawie lokalizacji zakładu w Mokrem, ale nie może zdradzać szczegółów.

Z Zaporoża do Polski

Zakład chce uruchomić spółka DM-MSB Centrum Modernizacji Śmigłowców z siedzibą w Warszawie, która jest przedstawicielem na Polskę MotorSich Ukrain z Zaporoża (wojna wymusza na ukraińskiej firmie przeniesienie produkcji w bezpieczniejszy rejon).

Obecnie rozważanych jest kilka miejsc na lokalizację nowego zakładu, m. in. w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz właśnie lubelskim. Inwestor potrzebuje m. in. działki o wielkości 4,5 ha, preferencji podatkowych oraz odpowiednich dróg.

Radny Ćwik zauważył, że kontaktował się z inwestorem (prezesem firmy DM-MSB Centrum Modernizacji Śmigłowców jest pochodzący z Płoskiego Wojciech Maślany – przyp. red.). – Z tego co wywnioskowałem, to Zamość w tej chwili nie jest w czołówce listy – powiedział radny. – Inne samorządy znacząco wyprzedzają w swoich staraniach nasz region. Jeśli nie zaczniemy działać intensywnie, może nam przepaść historyczna szansa.

W czerwcu szef DM-MSB wraz ze swoimi współpracownikami prezentował w Mokrem pierwszy zmodernizowany w Polsce śmigłowiec Mi-2 w wersji MSB-2. Maszynę oglądali m. in. samorządowcy, w tym starosta zamojski Stanisław Grześko i prezydent Andrzej Wnuk.

Jakie są szanse, że ów zakład powstanie w Mokrem? Starosta twierdzi, że bardzo duże, prezydent Zamościa ocenia je na 50 proc.

Na razie nie ma zapowiedzi sesji nadzwyczajnej Rady Miasta Zamość (o jej zwołanie może wnioskować prezydent miasta albo grupa radnych).

Decyzja co do wyboru miejsca uruchomienia firmy ma zapaść do końca lipca.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zawisza Ciemny 10.07.2022 09:13
Lepsze to niż urojona kolej

Dezerter 10.07.2022 07:01
Jest bardzo wielka inwestycja "osełów" z tego regionu, Łuk Triumfalny Piłsudzkiego w Tomaszowie. Ale to tylko kilka mln złotych. A ile było zdjęć na stronach przy tym...

marek 08.07.2022 17:01
Ale młyn propagandowy, Fabryka Modernizacji Śmigłowców. Gdzie ? Na łąkach Czym? Młotkiem i cążkami Kim? Pracownikami z łapanki? Zakłady specjalistyczne wojskowe jak Świdnik nie mają roboty a tu wam pozwolą coś uruchamiać. Wy Radni i inni fantaści zajmijcie się przyziemnymi sprawami w Mieście i powiecie. Idzie zima już zapowiadają podwyżki cen ciepła, nie ma wungla po 960.60 zł, remonty w Zamościu trwają miesiącami. A tu takie brednie PiSowskie

Tomek 08.07.2022 14:41
A w ogole puszczą tych Ukraińców do pracy w Polsce, bo podobno mężczyzn z UA do pracy w Polsce nie puszczają. I puszczać prawdopodobnie w najbliższych latach, jak nawet się skończy wojna nie będą bo A. mężczyźni będą potrzebni do obudowy Ukrainy B. Będzie to zachęta do powrotu Ukrainek dziećmi na Ukrainę z Polski i innych państw, bo jak mąż/ ojciec nie będzie mógł dołączyć do rodziny to trudno na dłuższą metę żyć w rozłące.

ja 08.07.2022 13:21
Nie potrzebujemy tutaj inwestycji dla 3 tysięcy ukraińskich pracowników. Już wystarczy.

MIESZKANIEC 08.07.2022 12:25
Apotem będzie następny odcinek WKRĘCENI 3

Wojciech81 07.07.2022 23:16
No to jak inwestycja powstanie w Zamościu czy tam na Mokrem to radny Ćwik będzie mógł "ukraść" tę inwestycję Wnukowi i PiSowi i Powie: To moja i Sz. Hołowni zasługa, ja tego chciałem i ja to wywalczylem, gdyby nie Ja i Sz. Hołownia to ta inwestycja w Zamościu by nigdy nie powstała, a tak w ogóle PiS nie interesuje się Zamościem i ma w d. Polskę Wschodnią.

Obiektywnie 09.07.2022 22:40
Wojciech81 07.07.2022 23:16
No to jak inwestycja powstanie w Zamościu czy tam na Mokrem to radny Ćwik będzie mógł "ukraść" tę inwestycję Wnukowi i PiSowi i Powie: To moja i Sz. Hołowni zasługa, ja tego chciałem i ja to wywalczylem, gdyby nie Ja i Sz. Hołownia to ta inwestycja w Zamościu by nigdy nie powstała, a tak w ogóle PiS nie interesuje się Zamościem i ma w d. Polskę Wschodnią.
Bo tam PIS ma nasz region. Pokaż 1 inwestycję którą tutaj ściągnęli. Nic nie ma po 7 latach rządów PIS

Emeryt z Zamościa 07.07.2022 20:42
Śmieszne. TO nie jest produkcja ciastek i adekwatna linia produkcyjna. Nie ma u nas ludzi z takimi kompetencjami. Zajęliby się czymś realnym.

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Emeryt z ZamościaTreść komentarza: Cnoty niewieście w akcji.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 22:39Źródło komentarza: Zamość: Uczelnia ma swój banknotAutor komentarza: wpadkaTreść komentarza: A większość zaburzonych koniet stara się jeszcze prowokować zeby czuć sie ofiaramiData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:58Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: PytanieTreść komentarza: Kobieta * Znasz facetów chyba. Do 20 z powołaniem a po tym wieku zaczyna działać instynkt. I nie ważne czy ksiądz czy policjant czy wojskowy jak nie uporządkuje sonie instynktów to ma zaburzeniaData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:56Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: KlerTreść komentarza: Znacie aferę a Kleszczewa na trasie Hrubieszów Zamoście. To jest wypadkowa trzymania celibatu dla księży, Chce być w celibacie to zakon a tak afera za aferąData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:51Źródło komentarza: „Będziesz s..ą”. Sms-y znanego księdza do młodej kobietyAutor komentarza: Jak to w kabarecie byłoTreść komentarza: Hahaha nawet mój autorytet dopadli, Pewnie sprawa w Otwocku.Data dodania komentarza: 08.08.2022, 19:46Źródło komentarza: Waszczykowski zakpił z materiału „Wiadomości”. Teraz się tłumaczyAutor komentarza: Państwo w PaństwieTreść komentarza: szpitaleData dodania komentarza: 08.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Wpadka „Wiadomości” TVP. Rozszerzyli Unię Europejską
Reklama
Reklama