Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 17:40
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Zmieniamy myślenie o przyszłości!

Podłoga z sieci rybackich, telefon z klocków lego i energia ze śmieci? To możliwe w gospodarce obiegu zamkniętego, gdzie surowce są maksymalnie wykorzystywane, a ilość odpadów, których nie można poddać recyklingowi, zmniejszona do minimum.
Zmieniamy myślenie o przyszłości!
Nowoczesne spalarnie to ważny element gospodarki obiegu zamkniętego

Człowiek ciągle produkuje. Do rozwoju stale potrzeba nowych surowców, które mogą się wyczerpać. Ponadto zwiększona produkcja niesie za sobą generowanie kolejnych ton odpadów, które stają się coraz bardziej problematyczne. Dlatego odpowiedzią na problemy z wyczerpywaniem się surowców i zanieczyszczeniem środowiska może być gospodarka obiegu zamkniętego i zakłady budowane z użyciem nowoczesnych technologii, w których surowce są maksymalnie wykorzystywane.

Zmienić gospodarkę, zmienić myślenie

Od rewolucji przemysłowej aż do niedawna światowa gospodarka opierała się na modelu liniowym. Korzystaliśmy z zasobów, produkowaliśmy, wyrzucaliśmy. I tak w kółko. Najważniejszym zmartwieniem przedsiębiorstw było zwiększenie produkcji i maksymalizacja zysków. Takie rozwiązanie doprowadzało do nierozsądnego wykorzystania zasobów, ale także do znaczącej degradacji środowiska naturalnego w wielu miejscach. Teraz przyszedł czas na przejście do nowego, bardziej wydajnego modelu: gospodarki obiegu zamkniętego. To system, w którym minimalizuje się użycie surowców, ilość odpadów oraz straty energii.

W gospodarce obiegu zamkniętego kluczowe są trzy ściśle połączone ze sobą procesy:

  • recykling,          
  • produkcja,
  • powtórne wykorzystanie.

W ten sposób tworzy się pętlę, w której odpady są wykorzystywane jako surowce dla innych produkcji. Dzięki temu ze zużytych sieci rybackich może powstać podłoga, a klocki lego mogą zostać przetworzone na podzespoły do telefonu komórkowego.

Jednak nawet w takim systemie nie unikniemy wytwarzania odpadów. Kluczowe jest, by to, co nie da się ponownie wykorzystać w obiegu zamkniętym, zostało unieszkodliwione w jak najbezpieczniejszych dla środowiska warunkach. W ten sposób instalacje termicznego przekształcania odpadów nie są sprzeczne z zasadami obiegu zamkniętego, ale uzupełniają cały proces.

Konkretne rozwiązania

W obiegu zamkniętym ważną rolę spełnia spalanie odpadów, których nie można ponownie wykorzystać. Zależnie od wydajności procesu odpady niepodlegające recyklingowi mogą stanowić 30% z całości. Dlatego tak ważne jest, by unieszkodliwiać je w bezpieczny i ekologiczny sposób. Tak robią kraje Europy, szczególnie państwa północne takie jak Estonia, Szwecja czy Finlandia, gdzie w spalarniach przekształcano ponad 50% wszystkich odpadów. W kontrolowanych warunkach spala się odpady, a energia powstała w procesie zostaje wykorzystana do produkcji energii elektrycznej. Pozostałości po spaleniu trafiają na licencjonowane składowiska lub do podziemnych kopalni soli. W ten sposób nowoczesne instalacje termicznego przetwarzania odpadów świetnie wpisują się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego.

Eksperci zgodnie przyznają, że oddziaływanie na środowisko takich instalacji jest znacznie mniejsze od innych, w tym również instalacji energetycznych czy ciepłowniczych.

Liderem w eksploatacji i budowie zakładów termicznego przekształcania odpadów jest Grupa Veolia. Dzięki przestrzeganiu restrykcyjnych norm wiele z nich znajduje się w dużej bliskości do centrów miast i nie stanowi to żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa ekologicznego. Niektóre instalacje są dosłownie usytuowane obok domów mieszkalnych. Tak jest m.in. w Monaco, Monachium, Wiedniu, Libercu czy Kolonii. Dodatkowo przepustowość takich instalacji dostosowana jest do lokalnych potrzeb. Dla przykładu instalacja w technologii rusztowej zlokalizowana w Lerwick w Wielkiej Brytanii posiada moc cieplną 6,3 MWt i przetwarza 22 000 ton rocznie z odbiorem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki tej instalacji miasto wielkości porównywalnej do Zamościa zyskało energetyczną niezależność. Inwestycja została zrealizowana przy współudziale środków z Unii Europejskiej.

W spalarniach odpady przetwarzane są bezpiecznie i z poszanowaniem środowiska naturalnego

 

Wielkie korzyści

Włączenie nowoczesnych zakładów przetwarzania odpadów do gospodarki obiegu zamkniętego to nie tylko korzyści dla środowiska i przedsiębiorstw, ale przede wszystkim mieszkańców miast. W wyniku tego typu inwestycji znacznie zmniejsza się zależność cen produkowanego ciepła. Powstanie spalarni to także znaczne obniżenie kosztów zagospodarowania odpadów ponoszonych przez mieszkańców. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom energia z takiej eko-spalarni jest tańsza i bardziej wydajna.

Wykorzystując korzyści obiegu zamkniętego Grupa Veolia wraz z partnerami wdraża rozwiązania, których celem jest poprawa dostępu do zasobów, przy jednoczesnym zapewnieniu ich ochrony i odnowy. Grupa nie tylko promuje przyjazne dla środowiska gospodarowanie odpadami, ale także organizuje projekty edukacyjne i tworzy plany, w których miasta łączą w sobie funkcjonalność, ekologię i wydajność.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Polk 13.04.2019 13:25
To niech te eko spalarnie budują z dala od ludzi, gdzieś pod lasem.

do Polk 14.04.2019 22:36
W Wiedniu od lat masz spalarnię w centrum miasta i nikomu nie przeszkadza a budowane teraz są w jeszcze bardziej bezpiecznych technologiach. No i jak do spalarni będziesz miał 100 km to wzrosną opłaty bo trzeba dostarczyć kawał drogi

dert 13.04.2019 12:56
Trochę kuriozalnym jest fakt że trzeba ludziom tłumaczyć że nie ma bardziej czystego sposobu na pozbycie się resztek śmieci niż eko spalarnia. Nie wszystko da się odzyskać

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pomrukTreść komentarza: Pewnie zdążą przejść odpowiednie przeszkolenie ideologiczne i z technik.. przed 11 listopada?Data dodania komentarza: 29.04.2024, 08:34Źródło komentarza: Biłgoraj: Policja otworzyła swoje drzwi [ZDJĘCIA]Autor komentarza: ZdzichTreść komentarza: "skączyło" się gimnazjum czy nawet to było za trudne ?Data dodania komentarza: 29.04.2024, 07:05Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: TeriTreść komentarza: Jaki szok dlaczego nie mają pisać o małych miastach tam też żyją ludzie i młodzież chce się pochwalić a nie tylko mieszczuchy szok to ty jesteśData dodania komentarza: 29.04.2024, 01:30Źródło komentarza: Hrubieszów: Uczniowie „Staszica” najlepsi w pierwszej pomocyAutor komentarza: TrwTreść komentarza: I co taki wniesie do społeczeństwa? 23 lata i 3 zakazy, wyrok. Worek do odkurzacza jest bardziej przydatny od takiego.Data dodania komentarza: 29.04.2024, 01:10Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Uniknął odsiadki, bo zapłacił grzywnę, ale i tak stanie przed sądemAutor komentarza: TrwTreść komentarza: Brawo, panowie! No i dobrze, że ktoś zdecydował o konieczności szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Satysfakcja w pełni zasłużona, uratowaliście człowieka!Data dodania komentarza: 29.04.2024, 01:06Źródło komentarza: Kobieta leżała bez oznak życia, a przechodnie nie reagowali! Dopiero policjanci ruszyli na pomoc FILMAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Mogę mieć każdą z nich abym nie był tak upośledzony umysłowo jak ty panie burak.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 20:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w Dołhobyczowie
Reklama
Reklama