Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 maja 2024 11:16
Reklama
Reklama

We fryzjerni u Łypa

Stanisław Łyp z Zamościa był fryzjerem. Ten zawód niewykluczone, że uratował mu życie, gdy trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.
We fryzjerni u Łypa

Na egzaminie czeladniczym na fryzjera, kandydat musiał wykazać się umiejętnościami czytania i pisania po polsku, rachowania i rysowania w granicach potrzeb zawodu. Musiał też udowodnić, że zna podstawowe zasady panujące w tym fachu. Choćby tę, że narzędzie fryzjerskie powinno być wyjałowione, ręce czyste i "desinfekowane", bo na ludzkiej skórze znajdują się miliony bakterii i mogą zaszkodzić, gdy zostanie ona naruszona.

Kandydat na czeladnika fryzjerstwa męskiego oprócz wprawy w posługiwaniu się nożyczkami i grzebieniem musiał udowodnić, że posiadł też wiadomości "o mechanice golenia", aby usługę wykonać higienicznie i bez zacięcia. To wymagało, aby "nasamprzód zachować, a nawet spotęgować elastyczność skóry twarzy, aby mogła nadawać się nieraz nierównomiernym pociągnięciom brzytwy". Musiał wiedzieć jak rozluźnić skórę twarzy masażem, zmiękczyć zarost mydłem lub proszkiem do golenia. Potem jak owłosienie doprowadzić do takiego stanu, aby przeciwstawiało brzytwie jak najmniejszy opór, aby jej nacisk nie doprowadzał do odskakiwania brzytwy i zranienia skóry klienta. Musiał posiąść umiejętność posługiwania się brzytwą ze szlifem pełnym i żałobnym.

 – Z opowieści dziadka wiem, że jednym z zadań egzaminacyjnych było napompowanie balonu, nałożenie na niego piany i w końcu na dokładnym ogoleniu brzytwą, tak, aby nie uszkodzić delikatnej powierzchni balonu – mówi Konrad Łyp z Zamościa, który dokumentuje historię rodziny.

Stanisław Łyp egzamin zdał. Mając 21 lat, około 1933 roku, uruchomił własny zakład fryzjerski. Mieścił się on początkowo naprzeciwko obecnego Zamojskiego Domu Kultury, potem w kamienicy na wprost tzw. "ubezpieczalni" przy obecnej ulicy Partyzantów.

Przed wojną zakład ten był jednym z wielu w Zamościu. Konkurencja na rynku była spora. W Domu Centralnym istniał Zakład "Wacław" prowadzony przez Wacława, a potem Jana Wawrzyszaka. Golono się i strzyżono u Józefa SmoleńskiegoMikołaja ZacharowaMieczysława StoczkowskiegoJózefa Leszczuka, Stanisława Michalskiego. Sporą grupę zawodową tworzyli zamojscy Żydzi. Najbardziej znanym zakładem fryzjerskim był ten Pesi Szepsowej. W latach 30. działał Zamojski Cech Fryzjerów, Golarzy i Perukarzy, a także Związek Zawodowy Fryzjerów skupiający około 20 fachowców.

Więzień P26620

Stanisław Łyp urodził się 11 maja 1912 roku. Był synem Antoniego Łypa i Karoliny z Mrozów. Jednym z piątki rodzeństwa (miał braci Antoniego i Czesława oraz siostry Romanę i Janinę). Po skończeniu pięciu klas szkoły powszechnej, kursów dokształcających i zdaniu egzaminu czeladniczego został wykwalifikowanym fryzjerem. Założył zakład, a 26 grudnia 1936 roku w Zamościu poślubił Alfredę Kołtun, córkę Jana i Franciszki. W  maju 1938 roku na świat przyszedł ich syn Jacek (w 1949 roku urodziła się córka Teresa).

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PatriotaTreść komentarza: Turyści, właśnie tylko turyści i emeryci są szczęśliwi bo tylko to w tym mieście zostało, ocenianiem zajmij się człowieku później, dopiero zaczyna tak więc bez spiny..Data dodania komentarza: 11.05.2024, 03:33Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: jadziaTreść komentarza: Marek go zdominuje...Data dodania komentarza: 10.05.2024, 22:54Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: jest żleTreść komentarza: Panie Wójcie mówi Pan protest w pewnym sensie polityczny, a jak był Pan na proteście w Hrubieszowie z Hetmanem to wtedy nie był polityczny? Teraz Hetman wypiął się na rolników i nawet nie będzie startował z Lubelszczyzny, bo wie, że nie ma żadnych szans , Tusk was ograł i teraz czeka na porażkę trzeciej drogi w wyborach do Europarlamentu i da wam kopa, bo będziecie już nieprzydatni a jego w mieście ktoś tam poprze a wystarczyło być razem z rolnikami, a nie za korytem , uważam, że poprzednia opozycja popełniła olbrzymi błąd zostawiając rolników w trudnej sytuacji a teraz wpychać ich na siłę do PISU ale najbliższe wybory pokarzą kto miał racjęData dodania komentarza: 10.05.2024, 22:12Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: do cepaTreść komentarza: Jedyny cham tutaj to tyData dodania komentarza: 10.05.2024, 22:01Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: Tfu haTreść komentarza: Typowy dzban z PO nic nie rozumie onuca jedna tylko polityka i zawszaństwo gdyby nie ci rolnicy to byś dalej żarł mąkę z Czarnobyla a może sam ten syf ściągałes bo po komentarzu to wyglądasz na sprzedawczykaData dodania komentarza: 10.05.2024, 21:54Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: Do cepaTreść komentarza: Co ty możesz dopłacić i z czego z zasiłku to ci na wino zabraknie dzbanie jeden a tak na zdrowy rozum to rolnicy udowodnili co jechało jaki syf jadłes a ty ich nazywasz chamami chamie jeden i prostakuData dodania komentarza: 10.05.2024, 21:49Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowić
Reklama
Reklama