Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 22:48
Reklama
Reklama

„Pauza strategiczna” w Hrebennem. Przewoźnicy dają rządowi czas na działanie

Do 1 marca został zawieszony protest przewoźników na granicy w Hrebennem w pow. tomaszowskim, a także w Dorohusku (pow. chełmski) i Korczowej (pow. jarosławski). Przewoźnicy dają czas stronie rządowej na działanie. Z trwającego ponad dwa miesiące protestu zadowoleni być nie mogą, bo najwyraźniej zrobił za małe wrażenie.
Ruch na przejściu granicznym w Hrebennem jest już płynny. Reprezentanci przewoźników podpisali z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem porozumienie.
Ruch na przejściu granicznym w Hrebennem jest już płynny. Reprezentanci przewoźników podpisali z ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem porozumienie.

Protest przewoźników na drodze dojazdowej do przejścia granicznego w Hrebennem rozpoczął się 6 listopada ubiegłego roku. Protestujący w rejonie skrzyżowania drogi krajowej nr 17 z drogą wojewódzką nr 867 blokowali jeden pasu ruchu dla pojazdów ciężarowych jadących w kierunku Ukrainy. Przepuszczanych było kilka pojazdów na godzinę w kierunku granicy. Przy czym blokada nie dotyczyła pojazdów z pomocą humanitarną, przewożących szybko psującą się żywność i paliwo.

Nad bezpieczeństwem protestujących i oczekujących w kolejce i mieszkańców stale czuwali policjanci.

– Funkcjonariusze zapewniali płynność ruchu na skrzyżowaniach, drogach dojazdowych do przejścia granicznego i okolicznych posesji. Przez cały okres zabezpieczenia protestu nie odnotowaliśmy poważnych zdarzeń czy incydentów z udziałem osób w nim uczestniczących – podsumowuje młodszy aspirant Małgorzata Pawłowska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Lubelskim.

Protest został zawieszony przez jego organizatorów od 17 stycznia do 1 marca. Ruch pojazdów ciężarowych został przywrócony.

Niesatysfakcjonujące rozwiązanie

Zawieszenie protestu odbyło się po podpisaniu przez Macieja Borkowskiego (przewodniczący zgromadzenia przed przejściem granicznym w Hrebennem), Tomasza Borkowskiego (przewodniczący zgromadzenia w Korczowej) i Edytę Ozygałę (przewodnicząca zgromadzenia w Dorohusku) porozumienia z Dariuszem Klimczakiem – ministrem infrastruktury.

Skomentował je w mediach społecznościowych Rafał Mekler, lider Klubu Konfederacji na Lubelszczyźnie, przedsiębiorca, który od początku wspierał polskich przewoźników i sam protestował na granicy.

Na wstępie zaznaczył, że rozumie, iż porozumienie i zawieszenie protestu to rozwiązanie „mało satysfakcjonujące, raczej optymalne”.

„Staliśmy 72 dni, w mrozie, deszczu, śniegu. Od ponad trzech tygodni strona ukraińska nie rozmawiała z nami, strona unijna nie rozmawiała z nami od ponad miesiąca. Jedynym partnerem było i jest ministerstwo [infrastruktury – dod. red.]. Moglibyśmy stać nawet kolejne 72 dni, a Ukraińcy mimo to nie ustąpiliby na krok, bo ich kierowcy stojący po naszej stronie nie znaczą dla nich wiele” – ocenia Rafał Mekler i dodaje „Dziś wiem, że błędem było założenie że Ukraina będzie elastyczniejsza w negocjacjach przez wzgląd na swoich kierowców, bowiem troska o los ich ludzi u nas nie była dostatecznym lewarem”.

Opisuje, że na niekorzyść protestujących była „machina propagandowa pracująca na potrzeby wojny”.

„To przez nas "ginęli ludzie", "nie jechał sprzęt wojskowy", chociaż gdy w poście udowodniłem, że jechał, to nastąpiła natychmiastowa zmiana narracji i oskarżenia o działania informacyjne względem Rosji. Słowem od Ukrainy nie dostaliśmy wiele, i dalsze stanie niewiele by to zmieniło, po prostu brak narzędzia wywierania presji” – tak Mekler tłumaczy ustąpienie z granic przewoźników. Jako kolejny powód podaje zastój w transporcie.

„Od stycznia do marca w transporcie jest z reguły zastój, ładunków jest mało, stawki niskie, wiele firm stoi, jaki byłby sens blokować finalnie pustą granicę?” – objaśnia Mekler. „Dodatkowo Ukraina boryka się obecnie z poważnymi problemami na froncie i każda porażka byłaby w światowym mainstreamie scedowana na nas, i choć nie byłaby to prawda, nikt by nie słuchał tłumaczenia, ukraińska propaganda pracuje wzorowo i tutaj ponieślibyśmy klęskę” – opisuje polityk.

Może teraz rząd pomoże

Zrozumienia problemów Polaków wśród narodu ukraińskiego już się nie spodziewa. Pomocy ze strony Unii Europejskiej na razie też nie: „Z eurokratami kontakt urwał się nam tygodnie temu, zachód stoi za Ukrainą murem. Nie wchodzę w przyczyny takiego stanu, ale jak nie wiadomo o co chodzi, to z reguły chodzi o pieniądze”.

Pisze natomiast, że iskierkę nadziei widzi w rozmowach z polskim ministerstwem infrastruktury.

„Sprawa nie jest prosta, bowiem należy przekonać większość ministrów transportu krajów UE, aby większość przegłosowała zmianę tej umowy. Dajemy mandat zaufania i czas do działania. Jest na to półtora miesiąca, przy ministerstwie powołano ciało doradcze złożone z protestujących, które będzie uczestniczyć w całym procesie. Zawieszamy protest, nie zamykamy go, mamy zgłoszenia na protest prawie do połowy marca, infrastruktura na granicach zostaje, to nie jest zakończenie, a tylko pauza strategiczna” – informuje poseł Konfederacji.

– Jestem wdzięczny organizatorom protestów za zrozumienie. Mam nadzieję, że do 1 marca 2024 r. uda się zrealizować działania wskazane w podpisanym przez nas porozumieniu. Moim celem jest dążenie do równowagi na rynku międzynarodowych przewozów drogowych towarów w relacji Polska-Ukraina oraz objęcie należytą ochroną interesów rodzimych przewoźników drogowych – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Czym ma się zająć ministerstwo?

W porozumieniu zapisano, że Ministerstwo Infrastruktury ma monitorować realizację uzgodnień strony polskiej ze stroną ukraińską (chodzi o uzgodnienia podjęte 20 grudnia ub.r. w Warszawie i 22 grudnia ub.r. w Kijowie), szczególnie przestrzegania ich po stronie ukraińskiej. Wymieniono tu m.in.: funkcjonowanie e-kolejki jednakowe dla przewoźników z Polski i Ukrainy, wydłużenie okresu pobytu ciężarówek zarejestrowanych za granicą na terytorium Ukrainy z 20 do 60 dni. Od ministra wymaga się rozpoczęcia rozmów z Komisją Europejską w zakresie wsparcia finansowego dla polskich przedsiębiorców transportu drogowego, którzy stracili rynek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ruda Wrona 22.01.2024 10:45
Zdziwicie się jak Wam , akurat TEN rząd POmoże !!! Rudy *uj robi to co mu pan niemiec każe, a niemiec szuka rynku zbytu na swoje towary i taniego transportu !

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jest żleTreść komentarza: Panie Wójcie mówi Pan protest w pewnym sensie polityczny, a jak był Pan na proteście w Hrubieszowie z Hetmanem to wtedy nie był polityczny? Teraz Hetman wypiął się na rolników i nawet nie będzie startował z Lubelszczyzny, bo wie, że nie ma żadnych szans , Tusk was ograł i teraz czeka na porażkę trzeciej drogi w wyborach do Europarlamentu i da wam kopa, bo będziecie już nieprzydatni a jego w mieście ktoś tam poprze a wystarczyło być razem z rolnikami, a nie za korytem , uważam, że poprzednia opozycja popełniła olbrzymi błąd zostawiając rolników w trudnej sytuacji a teraz wpychać ich na siłę do PISU ale najbliższe wybory pokarzą kto miał racjęData dodania komentarza: 10.05.2024, 22:12Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: do cepaTreść komentarza: Jedyny cham tutaj to tyData dodania komentarza: 10.05.2024, 22:01Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: Tfu haTreść komentarza: Typowy dzban z PO nic nie rozumie onuca jedna tylko polityka i zawszaństwo gdyby nie ci rolnicy to byś dalej żarł mąkę z Czarnobyla a może sam ten syf ściągałes bo po komentarzu to wyglądasz na sprzedawczykaData dodania komentarza: 10.05.2024, 21:54Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: Do cepaTreść komentarza: Co ty możesz dopłacić i z czego z zasiłku to ci na wino zabraknie dzbanie jeden a tak na zdrowy rozum to rolnicy udowodnili co jechało jaki syf jadłes a ty ich nazywasz chamami chamie jeden i prostakuData dodania komentarza: 10.05.2024, 21:49Źródło komentarza: Dołhobyczów: Protest niebezpiecznie się nasilał. Rolnicy planują go wznowićAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: pan Wnuk miał dwie kadencje żeby rozmawiać z radnymi i z radnym Zwolakiem teraz kandydatem na prezydenta a jak było to wiadomo a nie w ostatniej chwili debata ,na to też się pracujeData dodania komentarza: 10.05.2024, 21:43Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: SwojakTreść komentarza: Bardzo dobrze, trzeba ich uczyć normalności. Po drugie trzeba dużo więcej patroli na trasie z Krasnystawu w kierunku Hrubieszowa ponieważ Ukraińcy nagminnie łamią tam przepisy i stwarzają zagrożenie na drodze.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 21:37Źródło komentarza: 60-latka z Ukrainy chciała przekupić policjantów! Wrzuciła im 200 euro do radiowozu!
Reklama
Reklama