Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 04:46
Reklama
Reklama
Reklama

Okrągły jubileusz DPS-u w Teodorówce

Łatwo i szybko można do niego trafić, ponieważ znajduje się tylko kilka kilometrów od Biłgoraja – pomiędzy Wolą Małą a Wolaninami. Mowa o Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce, który w tym roku obchodzi 60-lecie powstania.
Okrągły jubileusz DPS-u w Teodorówce

Uroczystości jubileuszowe w Teodorówce odbędą się w czwartek (29 czerwca). W ich programie znajdą się m.in. msza święta pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Rojka, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, prezentacja multimedialna "Wczoraj i dziś DPS w Teodorówce" oraz poczęstunek.

Trochę historii

W XIX w. w dzisiejszej Teodorówce – pomiędzy Wolą Małą a Wolaninami – założony został folwark, który od imienia córki właściciela Stanisława Nowakowskiego – Teodory – nazywany był folwarkiem Teodorów. Następnie dobra te przejął zięć Stanisława Nowakowskiego – Walerian Płatonow, który był wysokiej rangi urzędnikiem carskim. W okresie międzywojennym mieściła się tu szkoła dla dziewcząt, natomiast w 1957 r. utworzono w Teodorówce DPS. Placówka zlokalizowana jest w dwóch obiektach, a więc w starym budynku wzniesionym w połowie XIX w. oraz nowym obiekcie, który został oddany do użytku pod koniec XX w., a konkretnie w 1994 r. DPS w Teodorówce oddalony jest o 6 km od Biłgoraja. Powierzchnia zajmowanego terenu wynosi 3,76 ha. Dom jest otoczony lasem, co umożliwia mieszkańcom kontakt z naturą. Na jego terenie są trasy spacerowe, boisko sportowe, staw oraz plac zabaw.

Dom posiada dwie filie – w Biłgoraju (przy ul. Zielonej) i Długim Kącie (gm. Józefów). Łącznie z filiami DPS w Teodorówce dysponuje 195 miejscami dla osób niepełnosprawnych intelektualnie: dzieci, młodzieży i osób dorosłych, a także dla osób przewlekle psychicznie chorych (filia w Długim Kącie). DPS w Teodorówce jest stacjonarną placówką koedukacyjną.

W ub. roku przebywało tam (łącznie z filiami) 192 podopiecznych w wieku od 15 do 89 lat, w tym 28 osób z głębokim stopniem niepełnosprawności oraz 31 z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. – Spośród 192 mieszkańców naszego domu do utrzymania 57 osób dopłacają gminy bądź miasta – powiedziała na poprzedniej sesji rady Powiatu Beata Tokarska, dyrektor DPS w Teodorówce.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Dokąd Kościół zmierza ?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: :)Treść komentarza: a ile zarabiał poprzedni wójt?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 13:37Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: WedkarzTreść komentarza: Jak to czytam to coś to we mnie utwierdza się przekonanie że powinniśmy zaapelowac do premiera o likwidację tych wszystkich wiosiow z tepymi osrudoekologami a zadania przekazać do samorządów.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: KonserwatystaTreść komentarza: Ciekawe kiedy Prezydent Miasta Zamość zorganizuje paradę pedałów i lezbijek?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:06Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta ZamościaAutor komentarza: JuzioTreść komentarza: Przecież to było do przewidzenia ochrona środowiska chroni trucicieli pozwalniać urzedasowData dodania komentarza: 16.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: Pan PrezesTreść komentarza: PZW nic nie możeData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama