Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 22:48
Reklama
Reklama

Powstała mapa Grzędy Sokalskiej. To zasługa mieszkańców powiatu tomaszowskiego

Grzęda Sokalska i Pobuże to cenny, wciąż nieodkryty, będący niejako w cieniu Roztocza mezoregion. Tak nam do niego blisko, a jednak mało kto tam bywa. Bo i można się tam pogubić, nie znając dróg. To się prawdopodobnie niebawem zmieni, ponieważ właśnie została wydana mapa tego regionu.
Powstała mapa Grzędy Sokalskiej. To zasługa mieszkańców powiatu tomaszowskiego
Powstanie mapy Grzędy Sokalskiej to zasługa regionalistów i miłośników tego mezoregionu.

Autor: Stowarzyszenie Czajnia

Zaczyna się niedaleko Tomaszowa Lubelskiego, biegnie do granicy polsko-ukraińskiej i kończy w okolicach Sokala nad Bugiem. Jest usłana pięknymi krajobrazami i urozmaicona drewnianymi cerkwiami, m.in. w Korczminie, Budyninie, Chłopiatynie, Mycowie, Dłużniowie, Liskach i Żernikach. Grzęda Sokalska to kraina piękna niczym Roztocze. Tylko wciąż mało odkryta.

Wychodzi z cienia Roztocza

– Grzęda Sokalska, określana często „siostrą Roztocza”, dotychczas nie była doceniana przez pasjonatów turystyki. Dzięki staraniom wielu osób ten urokliwy zakątek naszego kraju, jakże inny od Roztocza, jest teraz odrywany i opisywany. Na pewno przełoży się to na zwiększenie zainteresowania nim historyków, regionalistów, turystów i fotografów. Należy pamiętać, że Grzęda Sokalska przecięta jest granicą państwową i po obu jej stronach znajdują się niezwykle interesujące miejscowości z unikatową historią – mówi Zdzisław Pizun, historyk i regionalista, współautor serii publikacji opracowanej w latach 2020-2022 przez zespół redakcyjny portalu „Historia Regionu Tomaszów Lubelski-Bełz-Rawa Ruska”, która ogólnie nosi tytuł „Szkice historyczne i literackie”. W skład tej serii wchodzą książki: „Od Zamościa po Lwów”, „Z Roztocza na Grzędę Sokalską” i „Od Narola po Bełz”. Wszystkie traktują zarówno o Roztoczu, jak Grzędzie Sokalskiej. 

– Grzęda ma bardzo bogatą historię. To miejsce zapomniane, a gdzieniegdzie zaniedbane, ale to esencja pogranicza – dodaje Marcin Rechulicz, prezes Stowarzyszenia Czajnia z Tomaszowa Lubelskiego.

To właśnie dzięki staraniu Czajni powstała mapa Grzędy.

– Pomysł zrodził się już wówczas, gdy nasze stowarzyszenie przejęło liceum w Łaszczowie. To wtedy dostrzegliśmy, że nie ma mapy, nie ma przewodników po tak wspaniały regionie. Przez lata dojrzewała myśl, by to zmienić. W końcu nadarzyła się okazja, napisaliśmy projekt na wydanie mapy, pozyskaliśmy na to środki pieniężne – opowiada Marcin Rechulicz.

Doceniając swoje

Inicjatywę docenili regionaliści i mieszkańcy tych terenów. Rechulicz przejął rolę koordynatora, a z wielką pomocą przyszli mu: Andrzej Kudlicki, Robert Gmiterek, Robert Kowalski, Leszek Lichołat, Mateusz Patro, Grzegorz Pawłowski, Konrad Jóźwik, Tomasz Michalski i Paweł Wład.

Każdy dodał coś od siebie. Zebrano najistotniejsze dla turysty informacje.

– Tu jest niewiele szlaków, ale są zabytki, cerkwie, krzyże bruśnieńskie, zaznaczyliśmy okresowe przejścia graniczne, obiekty noclegowe, a nawet wiaty, pod którymi można odpocząć – opisuje prezes Czajni. Dodaje, że ciekawostką są na mapie granice historyczne.

– Wiele granic to unikalna wartość tego regionu. Były tu granice zaborów, granice Generalnego Gubernatorstwa, granice Polski do 1951 roku, kiedy była Akcja H – T (zamiana granic z ZSRR, w której Polska utraciła część województwa lubelskiego – red.), wreszcie granica polsko-ukraińska – mówi.

Podkreśla, że dzięki staraniom wielu ludzi mapa wypełniła pewną lukę. O to chodziło. Dopytuje o nią wiele osób, ale mapa nie jest na sprzedaż. Stowarzyszenie planuje na 29 kwietnia rajd promocyjny. Jego uczestnicy dostaną mapy Grzędy. Trasa rajdu jest jeszcze w trakcie ustalania.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama