Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 18:54
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Szczebrzeszyn: Język – to nas łączy. Dziś otwarcie Festiwalu Stolica Języka Polskiego [PROGRAM]

W niedzielę 7 sierpnia wielkie otwarcie ósmej edycji Festiwalu Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Jak co roku miasteczko na Roztoczu będzie gościło znamienitych gości, artystów, pisarzy, krytyków literackich, muzyków. Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy, koncerty – to wszystko w programie Festiwalu.
Szczebrzeszyn: Język – to nas łączy. Dziś otwarcie Festiwalu Stolica Języka Polskiego [PROGRAM]

Stolica Języka Polskiego wyrosła z pasji do języka i słowa – pisanego, czytanego i wypowiadanego – oraz do literatury, jako najpiękniejszego medium opowiadania. 
 Dzięki czytaniu i opowiadaniu o tym, co przeczytaliśmy, powiększamy nie tylko swój potencjał wyrażania, ale także uczymy się dostrzegać i rozumieć historie innych ludzi, uwrażliwiać na wielość i różnorodność opinii, sposobów ekspresji i interpretacji. Jesteśmy przekonani, że ta umiejętność pozwala nam lepiej się komunikować i budować szczęśliwsze relacje między bliskimi nam ludźmi – mówią organizatorzy i pomysłodawcy Festiwalu.  Ta idea Festiwalu Stolica Języka Polskiego wydaje się niezmiennie aktualna. 

Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy, koncerty

Już 7 sierpnia rozpoczyna się 8. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie/Zamościu. 
- Po rocznej pracy nad przygotowaniami jesteśmy gotowi, żeby rozpocząć kolejną edycję Festiwalu. Trwa budowa miasteczka festiwalowego nad rzeką w Szczebrzeszynie. Zapraszamy na 7 dni na Roztocze – mówi Piotr Duda – pomysłodawca Festiwalu, prezes Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń, która organizuje Festiwal.
Spotkania autorskie, dyskusje, wystawy czy koncerty – to wszystko w programie Festiwalu. Miron Białoszewski jest patronem tej edycji Festiwalu – jemu poświęcone będzie pasmo spotkań. Tak jak w roku ubiegłym jest też pasmo językowe przygotowane we współpracy z partnerem Festiwalu – Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej.
- Będziemy mówić o języku perswazji, manipulacji, o tym jak język może stygmatyzować czy wykluczać – to są bardzo ważne kwestie ponieważ coraz częściej – także w skutek postępu technologicznego - istnieje społeczne przyzwolenie na nadużywanie języka, który ludzi wyklucza na różnych poziomach. A przecież Festiwal i jego przesłanie brzmi: „od języka wszystko się zaczyna” – mówi prof. Iwona Hoffman z UMCS. 
W tym roku organizatorzy zapraszają też pasmo: Śląsk, które przygotowuje profesor Ryszard Koziołek.

Nie zabraknie też lokalnych akcentów. W programie Tomasz Pańczyk – sekretarz Rady Festiwalu – przygotował cykl wydarzeń poświęconych 80. rocznicy Zagłady Żydów szczebrzeskich: 
- Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby opowiedzieć o tym, co tu się wydarzyło. Przygotowaliśmy trzy spotkania, które odbędą się w dawnej synagodze, dziś Miejskim Domu Kultury. Zaplanowaliśmy rozmowę z Anną Bikont o jej książce „Cena”, koncert Mikołaja Trzaski i pokaz filmu Mikołaja Grynberga „Dowód tożsamości” – mówi Tomasz Pańczyk – sekretarz Rady Festiwalu. 

Ślubny Szczebrzeszyn

 To nie będą jedyne wydarzenia festiwalowe nawiązujące do historii Szczebrzeszyna. W tym roku będzie miał miejsce szczególny wernisaż wystawy: „Ślubny Szczebrzeszyn”, przygotowanej wspólnie z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Szczebrzeszynie. Mieszkańcy Szczebrzeszyna zostali zaproszeni do tego, żeby przynieść zdjęcie ze śluby swojego albo przodków. 


- Wpłynęło ponad 30 zdjęć. Są różne: współczesne i bardzo archiwalne. Bardzo za to dziękujemy mieszkańcom – mówi Małgorzata Koczon – dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Szczebrzeszynie. Teraz z wybranych zdjęć artystka Krystyna Piotrowska stworzy monidła, które będą tworzyć wystawę.  


Festiwal to też program Małej Stolicy Języka Polskiego i wiele spotkań, warsztatów dla młodych czytelników. W tym roku wraca do Szczebrzeszyna Fundacja Zaczytani.org z Warszawy, której misją jest promowanie czytelnictwa i edukacja społeczna i która zaprasza do Szczebrzeszyna na spotkania bajkoedukacyjne dla dzieci. 
8. edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego to około 100 wydarzeń - najpierw pierwszego dnia w Zamościu, a potem już przez 6 dni w miasteczku festiwalowym w Szczebrzeszynie. To tydzień, na który czeka wielu. 


- Myślę, że odkrycia literatury w Szczebrzeszynie nad rzeką w atmosferze życzliwości i otwarcia zostają w nas znacznie dłużej niż trwanie Festiwalu. Te spotkania przekładają się na nasz sposób oceny, tego jak żyjemy i postrzegamy świat. Na przykład w tegorocznym Festiwalu są bardzo mocne akcenty związane z kulturą ukraińską - będziemy mieli spotkania z autorami z Ukrainy, którzy odnoszą się do trwającej wojny. Będzie to na pewno ważne przeżyciem  - czas w którym rozmawiamy jest czasem przełomowym – jestem o tym przekonana - mówi prof. Iwona Hoffman.

Piotr Duda – pomysłodawca Festiwalu dodaje:
- Festiwal to wydarzenie, którym chcemy łączyć. Tu jest miejsce na dialog, tu jest miejsce rozmowy. Tak chcemy budować Festiwal. Tworząc program reagujemy na to, co dzieje się wokół nas. Chcemy żeby Szczebrzeszyn promieniował różnymi działaniami. Festiwal to też miejsce, gdzie nie budujemy murów, zależy nam na atmosferze otwartości. 


Zapraszamy na 8. edycję Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie/Zamościu. W tym roku Patronem Festiwalu jest Miron Białoszewski.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: OloTreść komentarza: Nikt nie myśl o przyszłości. Liczy się tu i teraz. Jeszcze obecna kadencja burmistrz i można miasto zamykać. On już trzeci raz nie może zostać burmistrzem a kurs to będzie musiał spłacić. Samo wynagrodzenie burmistrza to pewnie z milion złotych przez najbliższą kadencję.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:27Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: PALMATreść komentarza: Dobrze, że Koniatycze oddają chołd i "PAMIĘTAJĄ" nie ROZPAMIĘTYWUJĄ"Data dodania komentarza: 08.05.2024, 15:10Źródło komentarza: Rocznica bohaterskiej obrony wioski przed UPA. Honiatycze pamiętają!Autor komentarza: AntykolesTreść komentarza: Widzę że bezrobotni w końcu znaleźli źródło utrzymania.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 13:07Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: oszukanyTreść komentarza: dziwne... myślałem, pan radny Szaruga ma inne poglądy.... a jednak - za stołki i stołeczki wszyscy są w stanie poświęcić nie tylko swój honor.... O Poznańskim nawet nie ma się co wypowiadać, każdy zdrowo myślący wie, że to PAJAC..... łopatę pewnie sobie zabrał zaraz po nagraniu filmiku, żeby było czym kopać dołki pod Józkiem- pod blondi pewnie też... żenadaData dodania komentarza: 08.05.2024, 12:20Źródło komentarza: Powiatem hrubieszowskim będą rządzić radni PSL i PiSAutor komentarza: NienormalnyTreść komentarza: komuna rządziData dodania komentarza: 08.05.2024, 11:26Źródło komentarza: Pierwsza sesja nowej Rady Miasta Zamość. Agnieszka Jaczyńska przewodniczącąAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Co za różnica... Tego miasta już nic nie postawi na nogi. Najgorzej rozwijająca się (a w zasadzie zwijająca) część Polski a nawet województwa. Ostatni też czekają na ucieczkę.Data dodania komentarza: 08.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecie
Reklama
Reklama