Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 04:34
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

August Zamoyski – obywatel świata

Na Lubelszczyźnie jest wiele pięknych miejsc, które pielęgnują ducha przeszłości tego regionu. To tam pamięć o ważnych wydarzeniach i osobach jest wciąż żywa i odkrywa swoje tajemnice. Przykładem takiego miejsca jest jedyne na świecie Muzeum Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu.
August Zamoyski – obywatel świata
"Poza czasem poświęconym rzeźbie – używam życia. Trenuję muskuły, biegam, robię skakankę, tańczę, wspinam się po górach, jeżdżę na nartach i śpię na śniegu! Poza rzeźbą nie znam wyższej przyjemności, większej możliwości użycia życia jak sport” – mówił o sobie Zamoyski.

Hrabia August Zamoyski urodził się 28 czerwca 1893 roku w majątku Jabłoń pod Parczewem na Lubelszczyźnie. Przyszedł na świat jako syn Tomasza i Ludmiły, przedstawicieli bocznej linii rodu Zamoyskich o przydomku Sariusz, pieczętujących się herbem Jelita. Wbrew pochodzeniu i tradycji rodzinnej poświęcił się sztuce. Ten obdarzony niezwykle silną i bogatą osobowością rzeźbiarz-arystokrata, mistrz rzemiosła ogarnięty pasją nauczania oraz zapalony sportowiec, zajmował się także teorią sztuki i filozofią. Był artystą-nomadem, obywatelem świata. Łączył w swojej sztuce wszystko, co najbardziej polskie i europejskie zarazem.

Folwark zyskał nowe życie

Od maja tego roku muzeum Augusta Zamoyskiego oficjalnie mieści się w nowej siedzibie. Czworak folwarczny pełniący siedzibę Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłoniu został zaadaptowany na potrzeby muzeum poświęconego życiu i twórczości rzeźbiarza. Odbywają się tam żywe lekcje historii. 

Dyrektor muzeum Barbara Wikło wyjaśnia, że odwiedzający muzeum mają możliwość poznania życie i twórczości artysty, jego związków z Jabłoniem, a także jego zamiłowania do sportu i podróży. W zbiorach muzeum mogą obejrzeć pamiątki po rodzinie Zamoyskich, materiały archiwalne, w tym fotografie, listy, dokumenty, liczną korespondencję z mieszkańcami Jabłonia, także nagrane rozmowy z osobami znającymi osobiście artystę.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Dokąd Kościół zmierza ?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: :)Treść komentarza: a ile zarabiał poprzedni wójt?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 13:37Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: WedkarzTreść komentarza: Jak to czytam to coś to we mnie utwierdza się przekonanie że powinniśmy zaapelowac do premiera o likwidację tych wszystkich wiosiow z tepymi osrudoekologami a zadania przekazać do samorządów.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: KonserwatystaTreść komentarza: Ciekawe kiedy Prezydent Miasta Zamość zorganizuje paradę pedałów i lezbijek?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:06Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta ZamościaAutor komentarza: JuzioTreść komentarza: Przecież to było do przewidzenia ochrona środowiska chroni trucicieli pozwalniać urzedasowData dodania komentarza: 16.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: Pan PrezesTreść komentarza: PZW nic nie możeData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama