Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 16:14
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

Leki przeciw COVID-19 dopuszczone do obrotu. Polska musi jednak poczekać

Europejska Agencja Leków podjęła decyzję, która może znacząco wpłynąć na skuteczność walki z pandemią. Do obrotu zostały dopuszczone dwa leki przeciwko COVID-19. W kolejce do pozytywnej opinii nadal oczekuje specyfik, którego dostawy przewidziano do Polski.
Leki przeciw COVID-19 dopuszczone do obrotu. Polska musi jednak poczekać

Autor: iStock

Jest zielone światło

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) podlegający pod Europejską Agencję Leków zadecydował właśnie, że preparaty Ronapreve i Regkirona mogą być dopuszczone do obrotu na terenie Europy. Badania wykazały, że stosowanie tych środków przynosi większe korzyści niż mogłoby powodować zagrożenie. Przyjmowanie obydwu leków ma istotny wpływ na obniżenie ryzyka hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby. Pierwszy z wymienionych rekomendowany jest dla osób powyżej 12 roku życia i wagi 40 kg, niewymagającym terapii tlenowej. Drugi zaś przewidziany jest tylko dla dorosłych. EMA przekazała pozytywną opinię Komisji Europejskiej, która na jej podstawie może oficjalnie zezwolić na rozprowadzenie specyfików.

Polska czeka w kolejce

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, Polska podpisała już kontrakt na dostawę leków przeciwko COVID-19, jednak nie jest to żaden z wymienionych wyżej preparatów. Jak podaje RMF24, Europejska Agencja Leków dopiero w przyszłym tygodniu ma wydać decyzję, na podstawie której kraje europejskie same zadecydują o stosowaniu Molnupiraviru. Właśnie tego leku dotyczą umowy, których podpisanie potwierdza Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia. Jego dostępność przewidziana jest jeszcze na końcówkę bieżącego roku.

„Chcielibyśmy, żeby to był początek grudnia, ale raczej pewnie mówimy o połowie grudnia. Pierwsze deklaracje producenta mówiły o styczniu. Jesteśmy jednym z pierwszych państw, które lek zakontraktowało” – wyjaśnił przedstawiciel resortu w RMF24.

Lek przeznaczony będzie dla osób pełnoletnich, u których zakażenie koronawirusem zostanie potwierdzone testem. Jednocześnie musi wystąpić przynajmniej jeden czynnik ryzyka, że choroba mogłaby przebiegać w sposób ciężki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Dokąd Kościół zmierza ?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: :)Treść komentarza: a ile zarabiał poprzedni wójt?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 13:37Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: WedkarzTreść komentarza: Jak to czytam to coś to we mnie utwierdza się przekonanie że powinniśmy zaapelowac do premiera o likwidację tych wszystkich wiosiow z tepymi osrudoekologami a zadania przekazać do samorządów.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: KonserwatystaTreść komentarza: Ciekawe kiedy Prezydent Miasta Zamość zorganizuje paradę pedałów i lezbijek?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:06Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta ZamościaAutor komentarza: JuzioTreść komentarza: Przecież to było do przewidzenia ochrona środowiska chroni trucicieli pozwalniać urzedasowData dodania komentarza: 16.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: Pan PrezesTreść komentarza: PZW nic nie możeData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama