Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 00:07
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

O maziarzach i budziarzach

„Bidaczowskie opowieści” – pod takim hasłem przebiegało spotkanie z historią, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starym Bidaczowie.
O maziarzach i budziarzach
Spotkanie w Nadrzeczu odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”.

Spotkanie z historią w remizo-świetlicy w Nadrzeczu (gm. Biłgoraj) poprzedziły warsztaty obywatelskie, które dotyczyły w głównej mierze rozpoznania problemów i potrzeb lokalnego środowiska oraz poszukiwania możliwości ich rozwiązania. Poprowadziła je Anna Maciąg-Pazik.

Po zakończeniu warsztatów Dominik Róg, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, pasjonat historii i regionalista, opowiedział o historii Starego Bidaczowa. Z przygotowanej prezentacji multimedialnej uczniowie dowiedzieli się m.in. jak i kiedy zaczęło się osadnictwo nad rzeką Ładą, kim byli maziarze oraz budziarze, czyli przodkowie obecnych mieszkańców wsi, gdzie znajdowały się dawne leśne osady rodowe i jak doszło do ich likwidacji, a także dlaczego Stary Bidaczów i okoliczne wsie leśne są wyjątkowe pod względem etnograficznym.

Podczas spotkania poruszono też temat aktywności mieszkańców biłgorajskich wsi oraz charakterystycznych dla tych terenów i zanikających obecnie rzemiosł na bazie drewna. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała fragmenty filmu „Tradycyjne rzemiosła i umiejętności w gminie Biłgoraj”, zrealizowanego przez GOK w Biłgoraju. Tragiczne dzieje II wojny światowej przybliżyła prezentacja filmu „Partyzanckie wesele”, zrealizowanego w ramach VII Pikniku Historycznego w Brodziakach.

Dodatkową atrakcją było odwiedzenie ciekawych miejsc w Nadrzeczu – kapliczki z obrazami Jerzego Dudy-Gracza oraz miejsca, gdzie była dawna leśniczówka. – Podczas tych spacerów uczniowie usłyszeli również legendy i opowieści dotyczące okolicznych lasów – informuje Celina Skromak, dyrektor GOK w Biłgoraju.

Spotkanie w Nadrzeczu odbyło się w ramach projektu „Jesteśmy młodzi – o obywatelskość nam chodzi!”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nowy program 800 PlusTreść komentarza: Władza kasy, kasa wladzyData dodania komentarza: 15.05.2024, 14:52Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: TuskTreść komentarza: Gdybyś nauczył się czytać ze zrozumieniem to nie musiałbyś zadawać durnych pytanData dodania komentarza: 15.05.2024, 13:24Źródło komentarza: Zamość: Niebezpieczna rowerowa przejażdżka po parku. 13-latek zderzył się z 11-latkąAutor komentarza: ZalgoTreść komentarza: Ta cała poczta i tak jest do zaorania, niech lepiej inpost przejmie ten interesData dodania komentarza: 15.05.2024, 13:23Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: EggheadTreść komentarza: 39-latka i już niewidoma, przykre.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:37Źródło komentarza: Zamość: Potrącenie rowerzystki na przejściu. Wszystko nagrały kameryAutor komentarza: StrancTreść komentarza: Piszecie że listonosz taki zły bo awizo zostawia. Jak zabraknie listonoszy i trafi wam latać na pocztę w kilometrową kolejkę po własne listy wtedy docenicie listonosza. Ale Polak taki jest musi się przekonać na własnej skórze.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:24Źródło komentarza: Strajk w Poczcie Polskiej. Nie kupisz znaczka, nie wyślesz listu ani paczkiAutor komentarza: KorekTreść komentarza: Co myśleliście że szkieletor postąpi z wami inaczej niż z Powiatem będzie tylko gorzejData dodania komentarza: 15.05.2024, 12:07Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownie
Reklama
Reklama