Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 12:18
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama
Reklama

Układanie się z Kostuchą, czyli zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego

"Śmierć wyobrażają sobie jako ducha zupełnie różnego od wszystkich, bo w materialnej postaci. Jest to szkielet nagi, biały, jasnokościsty, trzymający kosę w ręku, którą zarówno ścina głowy panów jak i chłopów" – pisał w połowie XIX w . Józef Gluziński o polskich włościanach z okolic Zamościa i Hrubieszowa.
Układanie się z Kostuchą, czyli zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego

Nasi przodkowie wierzyli, że śmierć człowieka może zapowiadać dziwne zachowanie zwierząt. W 1830 r. Jerzy Gołębiowski w swojej książce "Lud polski, jego zwyczaje i zabobony" zanotował: "Pies na łańcuchu gdy w nocy wyje, śmierć jednego sprzątnie z domu, albo wojnę to znaczy". Złą wróżbę stanowiło szczekanie psa z pyskiem zwróconym ku ziemi. Niechybną śmierć jednego z domowników wróżyło natomiast, gdy konie kopały kopytami w okolicy domów. 

Sowy natomiast wprost uważano za "posłańców śmierci". Bacznie obserwowano zachowanie tych ptaków. 

Pójdź, pójdź!

"Gdy sowa w nocy przeleci nad domem i nad nim zakrzyczy lub usiądzie na drzewie i stąd zakrzyczy, albo zakwiczy, jedna z miejscowych osób pójdzie na tamten świat" – pisał Adam Fischer w swoim opracowaniu z 1921 r. pt. "Zwyczaje pogrzebowe ludu polskiego". "Bo sowa ją woła do siebie słowy: pójdź, pójdź! (...). W Zamojskiem i Hrubieszowskiem sowa puszczyk swoim śmiechem wyszydza (człowieka) i śmierć sprowadza słyszącym".

Symbolem nieszczęścia, śmierci i zniszczenia w wierzeniach ludowych były także kruki. Jak notowali kronikarze ich zła sława wynikała głównie z "czarnego upierzenia, przykrego i smutnego głosu oraz żywienia ścierwem". Uważano, że kołując nad wybranym człowiekiem wołały one do niego złowieszczo i złośliwie: trup, trup! Skrzeczenie srok przy oknach, także uważano za zły omen. Nie tylko. "W Krynicach w Tomaszowskiem, gdy ma dzieciom umrzeć matka, kura zapieje głosem koguta (...)" – czytamy w jednej z XIX-wiecznych relacji. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BrawoTreść komentarza: Antyrolniczy ZSL-PSL i reszta, żadne zmiany, stare komunistyczne układy.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 11:05Źródło komentarza: Mircze: Radni wybrali prezydium Rady GminyAutor komentarza: ZSLTreść komentarza: 50 lat wykorzystywał.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 11:01Źródło komentarza: Hrubieszów: „Nie” dla wykorzystywania munduru do celów politycznychAutor komentarza: WcześniejTreść komentarza: Prywatyzacja na siłę dla niemców teraz likwidacja, konDonki wybrały teraz mordy w kubeł i na bruk, niemiecka POczta ich zastąpi ales gut.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 10:58Źródło komentarza: W jakim stanie jest Poczta Polska? To niemal trupAutor komentarza: TreTreść komentarza: Ogólnie to na dno, ale może spróbuje się uratować. Kobiety już rozumieją, że kościół to instytucja maksymalnie nierówno traktująca obie płcie. Pora na zmiany.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:56Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: TrwTreść komentarza: To teraz sąd leczy pacjentów z boreliozy? Ciekawe jak chcą wyleczyć „starą” boreliozę, a nie taką dopiero co nabytą.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:54Źródło komentarza: Leczyli boreliozę zakazaną w Polsce metodą. Wkroczył rzecznik praw pacjentaAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: W Polsce oficjalnie też są plaże dla ludzi ze zwierzętami i bez. Problem jest taki że Janusze mają to gdzieś i nie będą iść 500 metrów dalej na plażę dla psów.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 07:24Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jaki
Reklama
Reklama