Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 06:47
Reklama
Reklama
Reklama

Nauczycielka i urzędnik z sądu

Zuzanna Zielińska była nauczycielką szkół w Krasnobrodzie, Klemensowie i Szczebrzeszynie. Jej mąż Władysław był sekretarzem w szczebrzeszyńskim sądzie. Zgodnie z kanonem urzędniczym nosił charakterystyczny, krótko ostrzyżony dwucentymetrowy wąsik.
Nauczycielka i urzędnik z sądu

Kto ty jesteś?

 – Polak mały.

 – Jaki znak twój?

 – Orzeł biały...

To fragment "Katechizmu polskiego dziecka" opublikowanego w 1912 roku we Lwowie autorstwa Władysława Bełzy. Ten utwór stanowił najprostszą formę edukacji patriotycznej najmłodszego pokolenia. Zuzanna Zielińska, nauczycielka szkoły w Klemensowie, wymagała znajomości tego wierszyka od uczniów, których przyjmowała do szkoły. 

 – I tego wiersza babcia nauczyła też moją trzyletnią córkę – opowiada Dorota Łukomska z Zamościa.

Zuzanna Zielińska, jej babcia, jako nauczycielka wymagała od uczniów nie tylko wiedzy, ale i szacunku do godła, flagi i symboli państwa polskiego.

 – Kiedyś, wiele lat po wojnie moja mama spotkała w Krasnobrodzie jednego z uczniów babci. Wspominał, że nabrał takiego nawyku, że kiedy usłyszał hymn Polski odruchowo stawał na baczność – wspomina Dorota Łukomska.

 Z Buczacza

Zuzanna (ur. 1895 r.) pochodziła z Buczacza, miasteczka położonego nad rzeką Strypą pod Tarnopolem (dziś Ukraina). Tam jej ojciec Franciszek Doszla miał kamienicę, na parterze której mieścił się dobrze prosperujący zakład kowalski łączący się ze sklepem handlującym towarami przemysłowymi. Wiodło im się nie najgorzej. Zresztą kowal w tamtych czasach to był ktoś. A Franciszek Doszla nie był zwykłym podkuwaczem koni.

 – Doszlowie to rodzina z węgierskim rodowodem. Pradziadek Franciszek był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną miał 6 synów i 5 córek, niektóre dzieci zmarły w dzieciństwie. Z drugą żoną miał bliźniaki i córkę. Trzech synów zginęło w obronie Lwowa w latach 1918-1919 roku – mówi Dorota Łukomska.

Zuzanna była córką Franciszka z pierwszego małżeństwa, średnią z trójki sióstr. Jej młodsza siostra Karolina Doszla, zwana Lolą, wyszła za mąż za Tomasza Bokłaka, właściciela majątku Petlikowice i jednocześnie dyrektora miejscowej szkoły (po drugie wojnie światowej Bokłakowie przenieśli się do Bochni). Jej starsza siostra Eugenia była akuszerką, po wojnie zamieszkała razem z Karoliną w Bochni.

Zuzanna ukończyła zaś seminarium nauczycielskie w Krakowie i została nauczycielką. Pierwszą jej pracą było szkoła powszechna w Krasnobrodzie.

 – Uczyła najmłodsze dzieci, więc uczyła wszystkich przedmiotów, także muzyki, bo grała na skrzypcach. Założyła zespół instrumentalny, w którym grali uczniowie – opowiada Dorota Łukomska. 

W Krasnobrodzie Zuzanna poznała swego przyszłego męża Władysława Zielińskiego (ur. 1895) – syna Jana, gospodarza z Krasnobrodu

O losach rodziny Zielińskich przeczytaj w papierowym wydaniu "Kroniki Tygodnia"

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją historię rodzinną napisz do autora [email protected] lub zadzwoń (84) 62 70 011


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: towarzyszu BASIATreść komentarza: POwołać swoich ZNAJOMKÓWData dodania komentarza: 18.05.2024, 16:20Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGKAutor komentarza: N-lTreść komentarza: I Wydzial Geodezji wymienić na nowych ludzi.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Zamość: Miotła w spółkach miejskich. Jako pierwsza stanowisko straciła prezes PGKAutor komentarza: Mieszkanka gminyTreść komentarza: A mówi się,że radni to" ciało społeczne", no jestem zawiedziona na samym początku działania nowej rady i Pani wójt. Jeszcze nie zapracowaliście Drodzy Radni a już sobie ustaliliście takie uposażenie?, Trzeszczany to nie Zamość, gdybym mogła cofnąć czas to moja decyzja byłaby zupełnie inna,. To tak ma wyglądać Wasza praworządność?, wstyd i obłuda.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 15:16Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: KorekTreść komentarza: Będzie muł i kamieni kupa sprzedaliście gminę za parę flaszek procentówData dodania komentarza: 18.05.2024, 13:56Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Tragedia zaiste. Bezrobocie 15% a największy problem to brak sukcesów zadupiastego klubu. Chociaż tobie panie burak socjal leci to możesz mieć takie problemy.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:14Źródło komentarza: Hrubieszów: Kolejna kadencja rozpoczęta. Kryszczuk przewodniczącym Rady MiejskiejAutor komentarza: Janusz biznesuTreść komentarza: Haha jakie śnięte ryby gdzie!?!?Przecież tu nie ma ryb, ta rzeka z braku regulacji wygląda jak bagno. Wody miejscami Brak!!!!Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama