Gm. Skierbieszów: Kolekcjoner w tarapatach. Gromadził hełmy, bagnety, szable, pociski

  • 18.04.2018, 12:20 (aktualizacja 19.04.2018 12:18)
  • ak
Gm. Skierbieszów: Kolekcjoner w tarapatach. Gromadził hełmy, bagnety, szable, pociski
Wszystko to, co w swoim domu zgromadził 25-latek z gminy Skierbieszów uznano za przedmioty zabytkowe. A takich gromadzić bez zezwolenia i handlować nimi nie można. Młody mężczyzna ma teraz kłopoty.

Zamojscy kryminalni przeszukali dom 25-letniego mieszkańca gminy Skierbieszów, bo dowiedzieli się, że może on posiadać nielegalnie posiada przedmioty, które podlegają ochronie.

I tak rzeczywiście było. Policjanci znaleźli u młodego człowieka hełmy, bagnety, szable, wiatrówkę oaz pociski, pochodzące prawdopodobnie z okresu międzywojennego. – Łącznie policjanci zabezpieczyli ponad 20 historycznych przedmiotów pochodzących z okresu I oraz II wojny światowej. Za przywłaszczenie zabytkowych przedmiotów 25-latek odpowie przed sądem – informuje Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

 Funkcjonariusze ustalili, że wszystkie te zabytkowe przedmioty mężczyzna pozyskiwał prowadząc poszukiwania za pomocą wykrywacza metali. Robił to nielegalnie, więc za to również poniesie odpowiedzialność przed sądem. Na dodatek 25-latek handlował przez internet tymi znaleziskami, a to też jest zabronione.

– Polskie prawo, w przypadku znalezienia artefaktu historycznego, obliguje do natychmiastowego powiadomienia odpowiednich służb, policji, saperów, zgłoszenia się do oddziałów muzealnych i im podobnych instytucji. Jeżeli poszukiwacz przywłaszczy sobie znalezione przedmioty lub będzie nimi handlował grozi mu kara  grzywny oraz przepadek mienia – informuje Krukowska-Bubiło.

Przypomina także, że wszystkie znalezione przedmioty, które są zabytkami lub stanowią wartość historyczną nie są własnością poszukiwacza, ale należą do Skarbu Państwa. Zabrania się również prowadzenia poszukiwań bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom. Nielegalne poszukiwanie przedmiotów z użyciem detektora metali jest przestępstwem, zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

ak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Możliwość komentowania została wyłączona w związku z ciszą wyborczą

Pozostałe