Gm. Skierbieszów: Kolekcjoner w tarapatach. Gromadził hełmy, bagnety, szable, pociski

  • 18.04.2018, 12:20 (aktualizacja 19.04.2018 12:18)
  • ak
Gm. Skierbieszów: Kolekcjoner w tarapatach. Gromadził hełmy, bagnety, szable, pociski
Wszystko to, co w swoim domu zgromadził 25-latek z gminy Skierbieszów uznano za przedmioty zabytkowe. A takich gromadzić bez zezwolenia i handlować nimi nie można. Młody mężczyzna ma teraz kłopoty.

Zamojscy kryminalni przeszukali dom 25-letniego mieszkańca gminy Skierbieszów, bo dowiedzieli się, że może on posiadać nielegalnie posiada przedmioty, które podlegają ochronie.

I tak rzeczywiście było. Policjanci znaleźli u młodego człowieka hełmy, bagnety, szable, wiatrówkę oaz pociski, pochodzące prawdopodobnie z okresu międzywojennego. – Łącznie policjanci zabezpieczyli ponad 20 historycznych przedmiotów pochodzących z okresu I oraz II wojny światowej. Za przywłaszczenie zabytkowych przedmiotów 25-latek odpowie przed sądem – informuje Dorota Krukowska-Bubiło, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.

 Funkcjonariusze ustalili, że wszystkie te zabytkowe przedmioty mężczyzna pozyskiwał prowadząc poszukiwania za pomocą wykrywacza metali. Robił to nielegalnie, więc za to również poniesie odpowiedzialność przed sądem. Na dodatek 25-latek handlował przez internet tymi znaleziskami, a to też jest zabronione.

– Polskie prawo, w przypadku znalezienia artefaktu historycznego, obliguje do natychmiastowego powiadomienia odpowiednich służb, policji, saperów, zgłoszenia się do oddziałów muzealnych i im podobnych instytucji. Jeżeli poszukiwacz przywłaszczy sobie znalezione przedmioty lub będzie nimi handlował grozi mu kara  grzywny oraz przepadek mienia – informuje Krukowska-Bubiło.

Przypomina także, że wszystkie znalezione przedmioty, które są zabytkami lub stanowią wartość historyczną nie są własnością poszukiwacza, ale należą do Skarbu Państwa. Zabrania się również prowadzenia poszukiwań bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom. Nielegalne poszukiwanie przedmiotów z użyciem detektora metali jest przestępstwem, zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

ak
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (65)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
smutny pan
smutny pan 19.05.2018, 14:54
głosowałem na PIS ... takie zachowania władzy i represje budzą moją odrazę ... już nie zagłosuję na PIS
poszukiwacz
poszukiwacz 16.05.2018, 09:44
historyczne artefakty buhahaha
takim artefaktem to mój sąsiad(80lat) gnojowice wybiera z gnojownika
etrak
etrak 5.05.2018, 21:52
Pisowskie państwo represyjne i jego represyjne bezmózgie organa budzą we mnie obrzydzenie.
co to ma być !!!
co to ma być !!! 30.04.2018, 22:18
Że to podlega pod ustawę broni i amunicji? napisali że pociski posiadał ale to się raczej nie zalicza do amunicji więc miał to legalnie. Kolekcjonowanie bagnetów, hełmów, czapek i innych widocznych na zdjęciu jest legalne. Znalazł wszystko wykrywaczem ładnie dopisali bo co nie mieli czego się uczepić przecież w takim stanie szabla czy większość z tych bagnetów nie wychodzą widać że kupione na giełdzie lub allegro.
 polak
polak 29.04.2018, 10:24
Do waldei włącz myślenie myślenie nie boli i nic nie kosztuje
Robson szwecja
Robson szwecja 28.04.2018, 20:39
Co ten PiS wyprawia w Polsce ,to jakas masakra,to chory Kraj !!! Czy czlowiek nie moze juz miec hobby???
hycel
hycel 24.04.2018, 10:29
polskie prawo jest tak popieprzone jak nic innego, nic co jest poniżej 40 cm pod ziemią nie jest twoje tylko państwa - tego państwa!!! kopiesz człowieku fundament czy rów pod kabel 70 centymetrowy to co masz robić jak znajdziesz jakąś pierdołę, wzywać milicję czy konserwatora zabytków???
antypisior
antypisior 23.04.2018, 21:11
Tylko O.N.R......
danielov
danielov 20.04.2018, 07:06
Głosujcie na narodowców albo na kukiz 15 w nadchodzących wyborach bo nie poznacie Polski za nastepne 10 lat.
Donaldinio Angelo
Donaldinio Angelo 19.04.2018, 22:14
Lewaki biedaki nawet tutaj swój ból pewnej części ciała pokażą. Jutro ma być zimno- ach ten PIS.
Antymatoł
Antymatoł 19.04.2018, 19:52
PROSZĘ ZOBACZYĆ W LINKU GŁOSOWANIE W SEJMIE ZA OBECNYM PRAWEM!
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&nrkadencji=8&nrposiedzenia=44&nrglosowania=56
A potem piszcie że to wina TYLKO PiSu
Widać że TVN robi wodę wam z mózgów
Antymatoł
Antymatoł 19.04.2018, 19:47
Wszystkim pajacom wypowiadającym się na temat obecnego prawa uświadamiam że obecną ustawę o zabytkach przegłosowali PiS wraz z PO. Sprawdźcie na stronie Sejmowej a potem piszcie bo tylko pis i pis a tu się okazuje że PO też wam dało kopa w dupę. Miłej lektury.
Anty Matoł
Anty Matoł 19.04.2018, 19:38
A OD KIEDY NIEMOTO PISMACKA NIE MOŻNA GROMADZIĆ TAKICH RZECZY? NAPISZ CYMBALE ŻE SZUKAĆ BEZ ZEZWOLENIA ZABYTKÓW NIE MOŻNA A NIE ŻE KOLEKCJONOWAĆ NIE MOŻNA!!!!
JA BYM CIĘ ZA TAKIE NIERZETELNE I WPROWADZAJĄCE W BŁĄD CZYTELNIKA WYBOCINY WYJEBAŁ Z PRACY NA ZBITY PYSK DYLETANCIE JEDEN,PISZ O ŻABACH I KIJANKACH LEPIEJ DURNIU .
Waldei
Waldei 19.04.2018, 18:26
Co za matoł to napisał ,Państwo policyjne .Zgroza.
były wuborca
były wuborca 19.04.2018, 18:01
PIS głupieje aby POLACY żyli w Państwie policyjnym HAŃBA i WSTYD
FRANC
FRANC 19.04.2018, 13:45
***ONE PRAWO PISUAROWSKIE
Antyburak
Antyburak 19.04.2018, 19:41
A wiesz debilu że za takim prawem jednogłośnie głosował PiS i PO razem? Pewnie nie wiesz a jak nie wiesz to sprawdź na stronie Sejmu a potem się wypowiadaj gamoniu
Homo homini lupus
Homo homini lupus 19.04.2018, 11:55
Bandyta;) smiech na sali
lynx
lynx 19.04.2018, 11:39
chcieliście PiS-u to macie
Antyburak
Antyburak 19.04.2018, 19:43
Sprawdzałeś kto głosował za przyjęciem tego prawa??? Otóż PiS i PO jednogłośnie,sprawdź a potem pisz matole jeden
antypis
antypis 19.04.2018, 20:46
A sprawdzałeś kto ten projekt złożył??? Pis wiec oni są winni tej głupocie
ana
ana 19.04.2018, 10:53
Jeśli to nie jest fake news! To jest to ewidentne BEZPRAWIE / łupież / kradzież / złodziejstwo lub inny nielegalny czyn na 25-latku!
spalony słońcem
spalony słońcem 19.04.2018, 10:08
Ktoś "ważny:" chce sobie uzupełnić własną kolekcję. Standardowe .
logo
logo 20.04.2018, 07:07
Uzupełnić kolekcję wykopkami? Jaki poważny kolekcjoner zbiera wykopki.

Pozostałe