Jak przygotować się do ocieplania poddasza? Kompleksowy poradnik!

  • 9.07.2017, 08:30 (aktualizacja 07.07.2017 08:36)
  • Admin Admin
Jak przygotować się do ocieplania poddasza? Kompleksowy poradnik!
Poddasze użytkowe musi zostać odpowiednio zabezpieczone przed wpływem zmiennych temperatur. Ocieplanie poddasza zazwyczaj wykonywane jest z wełny mineralnej, montowanej na suficie, ściankach kolankowych i na fragmentach połaci dachowej, albo ze styropianu. Na koszty ocieplania poddasza ma wpływ stopień skomplikowania połaci, stawka za którą pracuje fachowiec, cena materiałów i powierzchnia, którą inwestor chce ocieplić. Poddasze użytkowe musi zostać odpowiednio zabezpieczone przed wpływem zmiennych temperatur. Ocieplanie poddasza zazwyczaj wykonywane jest z wełny mineralnej, montowanej na suficie, ściankach kolankowych i na fragmentach połaci dachowej, albo ze styropianu. Na koszty ocieplania poddasza ma wpływ stopień skomplikowania połaci, stawka za którą pracuje fachowiec, cena materiałów i powierzchnia, którą inwestor chce ocieplić.

W nowoczesnym domu na użytkowym poddaszu może zostać ulokowana strefa prywatna mieszkańców, czyli sypialnia, pokoje dzieci czy też łazienki. Dobrze ocieplony skośny dach zimą gwarantuje ciepło, a latem przyjemny chłód, a w połączeniu z rekuperacją – stały dostęp do świeżego powietrza bez potrzeby otwierania okien, przez cały rok (więcej na temat rekuperacji dowiesz się tutaj).

Należy pamiętać, że w zawilgoconej izolacji z czasem rozwiną się grzyby, przez co mikroklimat panujący w pomieszczeniach wykończonych płytami gipsowo-kartonowymi nie będzie korzystny.

Jak zmierzyć powierzchnię ocieplenia poddasza?

Precyzyjne wyliczenie powierzchni poddasza może być uciążliwe. Ważne, by pamiętać, że powierzchnia do ocieplenia nie jest równa powierzchni górnej kondygnacji. W wyliczeniach powinny zostać uwzględnione wymiary sufitów, a także wszystkich skosów. Najbardziej precyzyjne kalkulacje wykonane zostaną wyłącznie przez zmierzenie całego poddasza. Inwestor może skorzystać również z uniwersalnego wzoru, który pozwoli mu poznać orientacyjny wynik. Trzeba przyjąć, że na każdy 1 m2 powierzchni górnego piętra przypada 1,4 m2 powierzchni dachu do ocieplenia.

Sytuacja jest znacznie prostsza, gdy inwestor nie posiada poddasza użytkowego. Wówczas izolacja poddasza może zostać wykonana na górnym stropie, a powierzchnia do ocieplenia będzie równa powierzchni sufitu na piętrze.

Materiały niezbędne do ocieplania poddasza

Bardzo duży wpływ na ocieplenie poddasza ma rodzaj zastosowanych materiałów. W przypadku ocieplania poddasza wełną, potrzebne będą:

Wełna mineralna – doskonale sprawdza się podczas ocieplania poddaszy użytkowych. Możliwy jest wybór pomiędzy wełną mineralną a szklaną. Alternatywą wełny może być jedynie dobry jakościowo styropian. Warto jednak pamiętać, że nie jest to materiał elastyczny, przez co jego montaż na skomplikowanych skosach może przysporzyć wielu problemów. To właśnie dlatego wielu inwestorów decyduje się na zakup wełny mineralnej, która pomaga wyeliminować wszystkie mostki termiczne. Należy pamiętać, że wełna jest niepalna i stosunkowo lekka, jej izolacyjność cieplna jest bardzo dobra, podobnie jak zdolność do przepuszczania pary wodnej. Ponadto dobrze izoluje akustycznie, jest elastyczna i doskonale wypełnia przestrzenie pomiędzy krokwiami. Możemy wyróżnić:

  • Wełnę skalną, która powstaje z bazaltu, gabro, dolomitu lub kruszywa wapiennego. Niekiedy nawet z pochodzących z recyklingu brykietów mineralnych. Materiał zostaje stopiony w wysokiej temperaturze, co rozpoczyna proces rozwłóknienia. Jako lepiszcze do włókien dodaje się specjalne żywice, a następnie formuje się z nich gotowe produkty – płyty, maty, itp. Materiał poddawany jest też procesowi hydrofobizacji, przez co słabiej chłonie wodę.
  • Wełna szklana wytwarzana jest w podobny sposób, jednak produkuje się ją z piasku kwarcowego i ze stłuczki szklanej pochodzącej z recyklingu, niekiedy z dodatkiem materiału skalnego.

Oba rodzaje wełny charakteryzują się niemal identyczną paroprzepuszczalnością oraz nasiąkliwością. Wełna szklana miewa nieznacznie lepszą izolacyjność cieplną. Bywa nieco lżejsza i bardziej sprężysta.

Profile stalowe – niezbędne są do wykonania stelażu podtrzymującego wełnę mineralną. Tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianych łat, jednak nie jest ono tak trwałe i odporne na zmienne temperatury.

Folia paroizolacyjna – dodatkowo ocieplenie poddasza powinno zostać zabezpieczone folią paroizolacyjną, która uchroni wełnę mineralna przed zawilgoceniem. Jest to ważne, szczególnie, gdy na poddaszu ma się znaleźć kuchnia lub łazienka, ponieważ są to pomieszczenia, w których wilgotność powietrza jest bardzo wysoka.

Taśmy izolacyjne – stosowane są w miejscach połączeń folii paroizolacyjnej, dzięki czemu stworzona zostaje szczelna powłoka, która nie przepuści wilgoci.

Koszty ocieplenia poddasza

Przy założeniu, że górna kondygnacja domu jednorodzinnego zajmuje 100 m2 i jest ona poddaszem użytkowym, do ocieplenia pozostaną również skosy. Korzystając z wzoru, powyższą powierzchnię mnożymy przez 1,4 i uzyskujemy 140 m2 do ocieplenia. W wyliczeniach uwzględniony zostaje zakup materiałów ze średniej półki cenowej, ponieważ jest to odpowiedni kompromis pomiędzy jakością a ceną. Przyjmijmy, że do prac została zatrudniona stosunkowo niedroga ekipa budowlana, przez co znacząco obniżamy koszty związane z robocizną.

Zakup materiałów – około 6 225 zł,
Robocizna – około 6 879 zł.

Po podliczeniu cen, łączny koszt ocieplenia poddasza o powierzchni 140 metrów kwadratowych wyniesie około 13 104 zł.

Kalkulacja jest jedynie podglądowa.


Alternatywne kalkulacje ocieplenia poddasza wełną

Przedstawiony powyżej kosztorys ocieplenia poddasza dotyczył jedynie cen robocizny oraz materiałów w pośrednim standardzie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by inwestor zdecydował się na standard ekonomiczny czy nawet wysoki.

Kalkulacja ekonomiczna – związana jest z zakupem najtańszych materiałów i wynajęciem najtańszych fachowców. Przy założonej powierzchni poddasza, koszty ocieplenia wyniosą około 10 584 zł. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie, ponieważ oszczędności bardzo często bywają w tym wypadku pozorne. Zakup najtańszych materiałów i wynajęcie najtańszej ekipy, która nie ma wcale lub ma tylko minimalne doświadczenie są sporym ryzykiem. Materiały z najniższej półki cenowej na pewno nie gwarantują inwestorowi najlepszej ochrony przed zmiennymi temperaturami. Może to znaleźć swoje odzwierciedlenie w późniejszym zwiększeniu kosztów poniesionych w związku z ogrzewaniem poddasza.

Kalkulacja wysokiego standardu – jest to rozwiązanie skierowane do przedsiębiorców ceniących sobie najwyższą jakość, a których nie odstraszają wysokie koszty. W tej opcji niezbędny jest zakup materiałów wykończeniowych najwyższej jakości oraz zatrudnienie drogiej, profesjonalnej i sprawdzonej ekipy z wieloletnim doświadczeniem oraz odpowiednio wysokim cennikiem prac. Ocieplenie poddasza o przyjętej wcześniej powierzchni w najwyższym standardzie wyniesie około 18 229 zł, czyli ok. 8 000 zł więcej niż w ekonomicznym standardzie. Warto pamiętać, że najlepsze jakościowo materiały zagwarantują najlepszy poziom izolacji termicznej. Ponadto doświadczeni fachowcy udzielą inwestorowi długiego okresu gwarancyjnego.

Czy ocieplenie poddasza można wykonać samodzielnie?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać ocieplenie poddasza na własną rękę. Prace nie są skomplikowane, jednak mimo to wymagają dużego doświadczenia i wiedzy. Dlatego też nie powinny się za to zabierać osoby, które będą ocieplać poddasze po raz pierwszy w życiu.

Samodzielne ocieplanie poddasza może wygenerować spore oszczędności, jednak bardzo łatwo jest wykonać prace w nieprawidłowy sposób. Wszelkiego rodzaju niedokładności i szczeliny mogą spowodować powstawanie mostków termicznych, które z kolei mają wpływ na zmniejszenie poziomu izolacji poddasza. Sprawia to, że samodzielne ocieplenie poddasza w wielu przypadkach staje się jedynie pozorną oszczędnością. Koszty, które zostały zaoszczędzone na fachowcach trzeba z czasem przeznaczyć na intensywniejsze ogrzewanie pomieszczeń zimą.

Kiedy najlepiej wykonać ocieplanie poddasza?

Zazwyczaj prace związane z ocieplaniem poddasza rozpoczynają się zaraz po zakończeniu robót dotyczących połaci dachowej. Jeżeli inwestor nie chce użytkować poddasza od razu, prace te mogą zaczekać. Warto poczekać do pierwszego intensywnego deszczu, by móc przetestować szczelność pokrycia dachowego. Ocieplenie skosów powinno zostać wykonane dopiero po upewnieniu się, że pokrycie dachowe jest całkowicie szczelne. Pozwoli to uniknąć zawilgocenia wełny mineralnej od zewnętrznej strony.

Podobnie wygląda to w przypadku ocieplania poddaszy w starych budynkach. Zanim jakiekolwiek prace zostaną rozpoczęte, warto ocenić szczelność dachu i stan więźby dachowej. Należy pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu krokwi, ponieważ zostaną one ukryte pod ociepleniem.

Co wybrać do ocieplania poddasza – styropian czy wełnę?

Do ocieplania poddasza najczęściej używa się wełny mineralnej, ponieważ jest doskonałym izolatorem termicznym i posiada odpowiednio dużą sprężystość, by wypełniać szczelnie przestrzenie pomiędzy drewnianymi elementami konstrukcji dachu. Do poddaszy zalecana jest wełna o dużej sprężystości, najlepiej średnio twarda. Warto pamiętać o tym, że jest niepalna – w razie pożaru ochroni drewnianą konstrukcję dachu przed ogniem.

Oprócz wełny można użyć do ocieplenia poddasza płyty ze sprężystego styropianu. Fabrycznie wykonane nacięcia sprężynują i wypełniają przestrzenie pomiędzy krokwiami. Na rynku dostępne są również płyty z grafitowego styropianu, który odznacza się zdecydowanie lepszą izolacyjności niż biały styropian.

Łączna grubość ocieplenia dachu powinna wynosić 20-25 cm w przypadku tradycyjnego budownictwa oraz 30 cm dla domu energooszczędnego. Musi łączyć się z izolacją ściany, o ile taka została zastosowana, by między dachem a resztą domu nie powstał ogromny mostek termiczny.

Ocieplenie dachu układane w połaci dachowej

Materiał izolacyjny powinien zostać ułożony w odpowiednim miejscu, którym są przestrzenie pomiędzy krokwiami w połaci dachowej. Wysokość standardowych belek jest zazwyczaj zbyt mała, przez co wełna o wymaganej grubości wystaje poza krokwie. Dobrym rozwiązaniem jest zaprojektowanie krokwi tak, by od razu miała odpowiednią wysokość, albo układała ocieplenie w dwóch warstwach – oczywiście jeśli inwestor założył, że krokwie mają zostać zakryte. Istnieje inny sposób – prostszy, skuteczniejszy i zdecydowanie częściej wykorzystywany. Część wełny powinna zmieścić się pomiędzy krokwiami, kolejna od spodu połaci. Na początek warto pamiętać o postawieniu stalowego lub drewnianego rusztu. Pierwsza warstwa wełny powinna znaleźć się na wcisku pomiędzy krokwiami, druga między elementami rusztu, który przy okazji jest konstrukcją nośną dla okładziny wykończeniowej.

Grubość pierwszej warstwy ocieplenia, znajdującej się między krokwiami:

  • dla połaci zabezpieczonych folią wysokoparoprzepuszczalną – o 1-2 cm mniejsza od wysokości krokwi, ponieważ druga warstwa dociśnie ją tak, że będzie stykać się z folią. Jeśli ta szczelina nie zostanie zachowana, wówczas folia wybrzuszyłaby się na zewnątrz, stwarzając zupełnie niedrożną szczelinę wentylacyjną pod pokryciem,
  • dla połaci zabezpieczonych folią niskoparoprzepuszczalną lub papą – o 3-6 cm mniejsza od wysokości krokwi. W takich połaciach pomiędzy wełną i izolacją z folii lub deskowaniem pokrytym papą powinna zostać pozostawiona przestrzeń wentylacyjna, by powietrze mogło w niej swobodnie cyrkulować.

Druga warstwa ocieplenia powinna być na tyle gruba, by po zsumowaniu obu otrzymać około 20-25 cm i 30 cm w przypadku domów energooszczędnych (więcej o parametrach domów energooszczędnych przeczytasz tutaj). Zazwyczaj grubość drugiej warstwy oscyluje w granicach 8-10 cm.

Druga warstwa ocieplenia poddasza ma jeszcze jedną korzyść – osłania elementy konstrukcji dachu, które charakteryzują się mniejszą izolacyjnością termiczną niż wełna. Ograniczenie się jedynie do termoizolacji pomiędzy krokwiami sprawiłoby, że stałyby się one mostkami termicznymi i w rezultacie zwiększały straty ciepła.

 

Artykuł sponsorowany

Admin Admin
Podziel się:
 

Pozostałe