Rotunda – zamojska cela śmierci. Zaproszenie na premierę (ZWIASTUN)

  • 15.03.2017, 13:45 (aktualizacja 15.03.2017 13:25)
  • mk
Rotunda – zamojska cela śmierci. Zaproszenie na premierę (ZWIASTUN)
Pojutrze, w piątek 17 marca o godz.18 w Kazamacie Bastionu VII w Zamościu odbędzie się premiera filmu "Rotunda – zamojska cela śmierci".

Film został wyprodukowany przez TVP 3 Lublin na zlecenie TVP Historia. Reżyserem obrazu jest Leszek Wiśniewski

- To ważny film, bo dotąd właściwie nie powstała żadna monografia o Rotundzie, a dla wielu rodzin na Zamojszczyźnie to miejsce szczególne, bo tam zginęli ich bliscy - mówił reżyser na konferencji prasowej poświęconej produkcji. - Informacje do filmu zaczerpnąłem z relacji ówczesnych kolejarzy pracujących w okresie II wojny światowej na znajdującej się w pobliżu Rotundy stacji kolejowej. Wiele wniosły relacje dr Zygmunta Klukowskiego, który był jeńcem na Rotundzie. Dotarłem również do zeznań świadków pośrednich, którzy po lipcu 1944 roku zeznawali przed komisją badającą  zbrodnie w Polsce – wyjaśnia reżyser. 

Oprócz zapowiedzianej na piątek premiery, władze miasta planują emisję filmu w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy". 

-Ten film powinien być obowiązkową lekturą dla wszystkich młodych mieszkańców Zamościa – mówi prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

W inscenizacjach wystąpili: Tomasz BanachAndrzej BurdaEmil BurdaMarek GwoździukMieczysław JuszkiewiczRafał Maśny Leszek Sobuś

Film zrealizowano przy wsparciu Muzeum Zamojskiego.

Film "Rotunda – zamojska cela śmierci" zostanie pokazany 8 kwietnia na kanale TVP Historia, a 10 kwietnia będzie wyemitowany na antenie TVP 3 Lublin w programie "Zaułki historii".

mk
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) 
jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe