Tyszowce podzieliła oświata [Najczęściej komentowane]

Tyszowce podzieliła oświata [Najczęściej komentowane]
Emocjonalny przebieg miała ostatnia w 2016 sesja Rady Miejskiej w Tyszowcach. Radni mieli pochylić się nad przejęciem liceum. Burmistrz dzień przed sesją wycofał ten punkt z porządku obrad.

Na sesję przyjechało jednak kilkadziesiąt rodziców uczniów szkół podstawowych z Kazimierówki, Perespy i Przewala. Uważają, że przejęcie od powiatu szkoły ponadgimnazjalnej może oznaczać likwidację szkół w ich wioskach.

 – Gmina chce przejąć liceum kosztem likwidacji naszych małych szkół i dowożenia uczniów do Tyszowiec, bo przecież etaty nauczycielskie w Tyszowcach są święte, nauczycielami z terenu nikt się nie przejmuje, a tym bardziej naszymi dzieciakami. Nie chcemy dowozić naszych dzieci do szkoły w Tyszowcach, jeśli mamy szkoły u siebie – protestują rodzice z Przewala i Kazimierówki.

Sprawa przejęcia liceum podzieliła Radę Miejską. Część radnych jest za tym, aby gmina przejęła liceum.

Więcej w e-wydaniu "Kroniki Tygodnia"

Robert Horbaczewski
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (248)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pan X
Pan X 13.02.2017, 20:27
Mała szkoła sprzyja poczuciu bezpieczeństwa uczniów, minimalizuje problemy wychowawcze i tworzy korzystne warunki do osiągania dobrych wyników kształcenia. A konieczność dojazdów wydłuża czas pobytu młodzieży poza domem,


- Czynnik ekonomiczny nie może być jedynym powodem likwidacji szkoły
PANIx
PANIx 13.02.2017, 22:13
Z całym szacunkiem Ale przedstawione argumenty są zbyt słabe. Czynnik ekonomiczny powinien stanowić jedyny sensowny powód przemawiajacy za zamknięciem małych szkół na wsi tj. Przewale, Czartowczyk, kazimierowka i Perespa
ciekawy
ciekawy 22.02.2017, 14:48
Skoro tak to niech nasza Gmina wypowie wojnę gminie Łaszczów- ogłosi kapitulację i będzie jedna wielka gmina Łaszczów. Nie jest to najlepsze rozwiązanie z punktu rachunku ekonomicznego?
Rodzic
Rodzic 14.02.2017, 13:24
PANIX GUPI BAMBUS
Rodzic
Rodzic 8.02.2017, 12:43
Też tak mysle. Moim zdaniem było by to najuczciwsze rozwiązanie... Nie moze być tak ze jedni nauczyciele mieszkaja z rodzicami, posiadaja gospodarstwa rolne i zabieraja miejsca pracy nauczycielom probujcym utrzymać kilkuosobową rodzinę tylko i wylącznie z jednej wyplaty.
Jaś fasola
Jaś fasola 7.02.2017, 08:22
O niektórych bym się specjalnie nie przejmował. Zwłaszcza o tych którzy pobierają jakiekolwiek świadczenia a oprócz tego są właścicielami gospodarstw rolnych. Przecież "fasolowe zagłębie" też przynosi niemały zysk.
odp
odp 7.02.2017, 15:42
Popieram. W walce o etaty po likwidowanych placówkach w pierwszej kolejnosci wykluczyć nauczycieli posiadajacych gospodarstwa rolne. Wiksza cześć mieszkancow gminy potrafi utrzymac sie z cięzkiej pracy na roli więc i oni dadzą sobie radę.
Pitt
Pitt 7.02.2017, 07:35
Popieram. Jedna placowka zostaje wygaszana a druga zlikwidowana. Co będzie z kadrą pedagogiczną. Przecież oni potrafią tylko "nauczać".
miss
miss 6.02.2017, 22:49
Proszę opamiętajcie się. Czy nie obchodzi was los biednych nauczycieli.
Rodzic
Rodzic 7.02.2017, 13:42
nie, w *** to mam
miss
miss 6.02.2017, 22:49
Proszę opamiętajcie się. Czy nie obchodzi was los biednych nauczycieli.
mieszkaniec. 50
mieszkaniec. 50 6.02.2017, 22:48
Drodzy Radni nikt z mieszkańców niechce przejęcia przez Gminę Liceum gdyż to tylko niepotrzebnie obciąży budżet Gminy, a te pieniądze można przeznaczyć na wsparcie dla biedniejszych mieszkańców naszej Gminy. Garstka osób która chce Liceum niech sobie założy Liceum Prywatne i sfinansuje je z własnych środków,a nie domaga się finansowania z budżetu Gminy gdzie Gmina ma ważniejsze wydatki i potrzeby. W naszej Gminie przydał by się taki supermarket jak,, Biedronka" tam produkty są tańsze, a w prywatnych sklepach trzykrotnie więcej musimy zapłacić za taki sam produkt.
Prywatni właściciele blokują powstanie supermarketu bo chodzi im tylko o jak największy zysk nieliczą się z resztą mieszkańców Gminy.
Mieszkaniec Tyszowiec 50
Mieszkaniec Tyszowiec 50 28.01.2017, 19:31
Bardzo dobrze, że Rada Gminy opowiedziała się za nie przejmowaniem liceum niestety nie wszyscy radni potrafią to uszanować. Nachodzenie mieszkańców w domach i żebranie o podpisy narusza zasady współżycia społecznego. Ludzie pogódźcie się z tym, że lata liceum są od dawna policzone i najwyższa pora przerwać tą agonię ponieważ nikt nie jest zainteresowany chodzeniem do tej szkoły.
Ewa Dysznik
Ewa Dysznik 30.01.2017, 18:00
Liceum to również przedsiębiorstwo pracuje tam ok 15 osób którzy pobierają wynagrodzenie i część wydają w lokalnych sklepach a pieniądze pochodziły dotychczs z ministerstwa i starostwa. dodatkowo dochodzi subwencja dla gminy z podatków od pit . uczniowie również kupują w lokalnym sklepie na przeciwko szkoły niech 50 osób ucznów i nauczycieli wyda dziennie 5 zł bułka i picie to jest to 250 zł dziennnie przez 20 dni w tygodniu 5000 czyli miesięczne pobory dla ok 3 pracowników tego sklepu . Liceum to również szkoła dobra szkoła nikomu nie przeszkadza że jest bo przynajmniej wnosi jakiś koloryt do życia. współżycie społeczne oparte powinno byc na współżyciu z innymi ludzmi i dialogu a nie narzekaniu w 4 ścianach że nic się nie dzieje. nikt też nie żebra o podpisy to demokratyczny głos społeczeństwa, a że ludzie mają rózne zdania i opinie to ich prawo my nikogo nie zmuszamy
Js
Js 4.03.2017, 09:37
Powiedziala co wiedziala....czyli nic.
Rodzic
Rodzic 6.02.2017, 21:19
Jak komuś w Gminie brakuje kolorytu to niech do galerii idzie sobie obrazy pogląda, a nie biedną gminę obciąża Liceum którego już praktycznie nie ma.
RodziC
RodziC 6.02.2017, 20:47
Jeśli garstka osób chce mieć koloryt w Gminie to niech sobie otworzy Liceum Prywatne i sfinansuje je z własnych środków.
Niewidzę powodu dla którego mamy utrzymywać prywatnych przedsiębiorców którzy i tak mają dużo pieniędzy. Najlepszym rozwiązaniem było by otworzenie supermarketu takiego jak ,, Biedronka " w którym wiele osób znalazło by zatrudnienie i produkty są dużo tańsze. Pieniądze z budżetu Gminy można wykorzystać w dużo lepszy sposób na wsparcie dla osób biednych, a nie utrzymywanie Liceum które jest fikcją.
szwed
szwed 31.01.2017, 10:30
Popieram.
podpis
podpis 25.01.2017, 11:37
Z gimnazjum, liceum i podstawówki wybrać najlepszych i utworzyć porządną kadrę w szkole podstawowej. Reszte wypier.olić na zbity pysk !!!
Gość
Gość 24.01.2017, 17:40
A może nie likwidować tylko Akademie Pana Kleksa by tak. On się zajmie inteligencja waszych dzieci. Albo nie zakon i patrzeć jak ziemie za złotówkę wyprzedają wiadomo komu i w Tomaszowie Lubelskim..., a nie to nie. Co za niewypał. Zbudujcie sobie tory może pociąg dostaniecie. Parę groszy i do najbliższego miasta 50.000+ do szkoły można jeździć.
Rodzic
Rodzic 24.01.2017, 17:34
Uczniom to po pierwsze trzeba umieć przekazać wiedzę, a nie stawać rządkiem jedynki tak, że się w rubryce nie mieszczą.
mieszkaniec
mieszkaniec 23.01.2017, 19:13
Pozwolę się nie zgodzić z opinią, że tyszowieckie gimnazjum ma niski poziom- jest dokładnie odwrotnie. Jego uczniowie- jeśli tylko chcą się uczyć nie mają problemu w zamojskich liceach. Nawet na słynnym juz spotkaniu w SCK część rodziców proponowała aby ich dzieci z SP Tyszowce uczyły się w 7 i 8 klasie właśnie w gimnazjum.
Rodzic
Rodzic 24.01.2017, 10:16
chodziło o budynek a nie nauczycieli
rodzic
rodzic 24.01.2017, 13:25
Moim zdaniem budunek po bylym gimnazjum powinien byc wykorzystany w zupelnie odmienny sposób. Cała podstawowka powinna znależć się w budynku starej SP tak jak bylo dawniwej. Kiedyś miescily sie tak kasy 1-8 więc tym bardziej teraz kiedy jest niż demograficzny spokojnie będzie miejsce dla całej podstawówki.
RodziC
RodziC 24.01.2017, 13:35
masz rację a do tego były to klasy A,B,C i to po ponad 30 osób. A Gimnazjum stało by się tym do czegozostało zaprojektowane, czyli obiektem sportowym.
Rodzicc
Rodzicc 24.01.2017, 14:37
Zwrócił bym też szczególną uwagę na niepotrzebne i sztuczne pomniejszanie liczby uczniów w klasach. Przeciez są to szkoły publiczne a nie prywatne z małymi kilkunastoosobowymi klasami. Moim zdanie ma to służyć tylko i wyłącznie utrzymywaniu na siłę etatów.
RodziC
RodziC 24.01.2017, 15:53
porównaj sobie dwie rzeczy : w małych szkołach na lekcjach wf połaczone sąze sobą klasy np 4,5,6 i ta lekcja nie służy raczej pomnażaniu etatu nauczyciela na innych przedmiotach są podwójne łączenia a np w tyszowieckiej podstawówce pojedyńczą klasę dzieli sięna2 grupy- jeśli to nie jest jak napisałeś utrzymywanie nasiłę etatów no to co to jest???
Mnich Kleofas
Mnich Kleofas 20.01.2017, 21:02
Ok. Ja bym to uporządkował. Step by step. Historię upadku liceum i "afery" ze szkołami podstawowymi w gm. TYSZOWCE. Zaczęło sie od niżu. Demograficznego. W szkołach. Średniej i podstawowych. Ok. 2 lat temu zapadła decyzja o zamknięciu liceum. Niż. Przyjmowanie z łapanki nie pomagało. Nadal niż. Poziom matur - byle jaki. Tyszowiacy się nie garneli do miejscowej szkoły. Bo dookoła inne: TL, Zamość i Łaszczów. Poziomu nie można było podnieść po subwencja szła za nim, a on np. hyc do Łaszczowa gdy zaczęto wymagać. OK. Próby zwiększenia liczby uczniów (wizyty u absolwentów gimnazjum w domach) niewiele pomogły. Rok temu szum że likwidacja (a zamknięto w tym czasie rolniczaka w Lubyczy-wiadomo niż). Więc się działo. Pojechała delegacja do powiatu. Burmistrz, przewodniczący rady w Tyszowcach itp. Padła deklaracja że gmina przejmie liceum wraz z budynkiem. Deklaracja była poważna bo w lutym 2016 r. Rada Powiatu podjęła uchwałę o przekazaniu szkoły gminie. Ale coś sie stało. Nagle w gminie cisza. Brak inicjatywy burmistrza do swojej rady by szkołę przejąć. Mimo że padły poważne - by się zdawało - słowa. (Wcześniej gmina kupiła za ułamek ceny na raty od powiatu budynek internatu szkoły średniej. Dobra współpraca. Mimo ze był poważny kupiec na budynek).
Nagle akcja rządowa -likwidacja gimnazjów i przywrócenie starych podstawówek. I zonk. "Reforma" dobije finansowo gminę (mimo że wiatrakami stoi). Trzeba albo zamknąć małe szkoły (do 20 uczniów), albo zatrudnić nauczycieli przedmiotów (chemia, fizyka itp), przekształcić w szkół klas 1-3 albo... wybrać najgorszy wariant. Puścić szept, plotkę. Skłócić Tyszowce z wioskami (kiedyś tak było) i stanąć z boku. A urodzajna ziemia była. Tyszowieccy radni przesunęli inwestycje do miasteczka (np. sławne progi zwalniające) kosztem np. remontów świetlic. Plotka spaceruje... mówi ploteczka "powiat każe przejąć liceum, nas nie stać na tyle szkół więc zamykamy Przewale, Perespę, Kazimierówkę-Czartowczyk na razie nie". BUNT! Liceum to nie sprawa gminy! Niech powiat utrzymuje!
Tak zadziałała plotka. Radni - 2 obozy: za liceum (z grubsza z Tyszowiec) i przeciw. Bo liceum to prestiż, kultura wychowania, tradycja itp. Bo liceum to wydatki, likwidacja szkół na wsiach, klika nauczycieli itp. Takie argumenty-z grubsza. A świstak stoi z boku i zawija sreberka.
Jak się przepychanki skończyły widać.
Został niesmak i wstyd. Bo słowo decydentów z Tyszowiec (niby poważnych ludzi) okazało się wiatrem, ba! narodziny plotki że ten zły i niedobry to powiat bo żąda przejęcia ogólniaka to żenada.
Po co to było? Można było od razu rzec-likwidujcie szkołę. Trudno. A nie udawać że jestem dobry dla wszystkich. Dla wszystkich to dla nikogo.
Już kiedyś tak budowano cukrownię, zalew i kino w Tyszowcach.

A najlepsze jest to że nadal jest niż... szkoły pustoszeją. Tik-tak, tik-tak...
Ewa Dysznik
Ewa Dysznik 30.01.2017, 18:12
łatwiej rządzić skóconym narodem bo w jedności siła. uważam że każda wioska powinna dostać tzw wioskowe i w ramach tego prowadzić swoje inwestycje to byłoby najsprawiedliwsze. do tych inicjatyw dorzucę jeszcze że w Tyszowcach powstał " Klub Seniora" niestety ..........................
Rodzic
Rodzic 6.02.2017, 22:06
Skoro jest forsowane Liceum którego mieszkańcy niechcą i ma być obciążeniem dla budżety Gminy.
Najlepszym rozwiązaniem dla garstki osób było by otworzenie Liceum Prywatnego które te osoby sfinansują z własnych środków gdyż nie ma sensu odrazu całą biedną Gminę obciążać.
odpowiedz
odpowiedz 21.01.2017, 09:49
Niżem demograficznym mozemy obwiniać malą liczbe uczniow w szkole podstawowej i gimnazjum ale nie w szkole sredniej typu liceum ogolnoksztalcace. Gdyby ta szkola utrzymywala jakikolwiek poziom garnela by sie do niej mlodziez z okolicznych miejscowości.
Ale najlepiej i najwygodniej tlumaczyc wszystko nizem demograficznym.
HANYS
HANYS 22.01.2017, 09:01
Popieram. Wszystkiemu jest winny niski poziom w liceum. Czyja to wina nie bede ocenial... czy nauczycieli, czy dyrekcji...
xyz
xyz 22.01.2017, 22:09
Nauczyciel nie włoży łopatą wiedzy do głowy to uczeń musi chcieć się uczyć. Poziomu nauki nie tworzą nauczyciele ani nie dyrekcja!!!!!!!!!!!!!!
ON
ON 23.01.2017, 04:35
Tylko czy łopata jest niezbędny atrybutem etycznego pedagoga....... Brawo, pogratulować metod nauczania
xyz
xyz 23.01.2017, 18:54
Głównym motywem mojej wypowiedzi jest " to uczeń musi chcieć się uczyć." a nie łopata jako atrybut pedagoga. Odsyłam do przejrzenia strony Liceum i sprawdzić ile nauczyciele wkładają pracy i metod w proces edukacji swoich uczniów.
odpowiedz do hanysa
odpowiedz do hanysa 22.01.2017, 10:54
ble,ble,ble...., sukcesów samych życzę wszystkim w innych szkołach, mam nadzieję że tobie też się powiedzie
odpowiedz do odpowiedzi
odpowiedz do odpowiedzi 21.01.2017, 10:24
ble,ble,ble, w kółko to samo, a jakie sukcesy osiągnęli uczniowie z naszej gminy którzy poszli do innych wspaniałych szkół ponadgimnazjalnych np. w Zamościu? i czy wszyscy byli dopuszczeni do matury?
odp
odp 21.01.2017, 10:41
Zdali mature w pierwszym terminie czego nastepstwem byla kontynuacja nauki na dobrych uczelniach panstwowych i ukonczenie tych uczelni.
odpowiedz do odpowiedzi
odpowiedz do odpowiedzi 21.01.2017, 11:28
a ilu zostało nie dopuszczonych? a na jakich uczelniach i kierunkach?
Ja
Ja 21.01.2017, 11:14
Ja skończyłam szkołę w Tyszowcach na każdym poziomie, świetnie zdałam maturę jestem na jednej z najlepszych uczelni więc jak ktoś chce się uczyć to się uczy jak nie to nawet Warszawa nie pomoże, więc nie pi... glupot.
Ja
Ja 4.03.2017, 09:43
Od szatni, az po strych...dalam...
Zamłynianin
Zamłynianin 22.01.2017, 20:51
Ciekawy jestem ile wytrzymasz w tej jednej z najlepszych uczelni przy twoim niskim poziomie wiedzy z Tyszowiec.
Ewa Dysznik
Ewa Dysznik 30.01.2017, 18:16
mów za siebie i nie mierz innych swoją miarą . wielu mamy znamienitych absolwentów naszego liceum, a każdy sam wybiera swoją drogę i obrażanie innych nie jest tu stosowne
RodziCC
RodziCC 6.02.2017, 22:15
Na ten moment to Liceum nie ma nic do zaoferowania. Zdawalność matury jest słaba. Poziom w Liceum również nie zadowala.
on
on 23.01.2017, 04:31
Do pierwszej sesji egzaminacyjnej Kiedy to "....szczęśliwie na wieś powróci..."
do on
do on 23.01.2017, 09:46
Mam nadzieję, że zniesławianie i obrażanie ludzi przynosi ci przyjemność, bo ja zapewne wiesz jest to karalne.
A swoją drogą o 4. 31 to zazwyczaj się śpi, a ty................?
Zamłynianin
Zamłynianin 23.01.2017, 13:03
Stwierdzenie faktów nie jest obrazą
,a przecież wszyscy dobrze wiemy jaki niski poziom nauczania jest w gimnazjum jak i liceum w Tyszowcach.
Ewa Dysznik
Ewa Dysznik 30.01.2017, 18:20
a może test i wtedy stwierdzimy, uczniowie liceum to zdolna i inteligentna młodzież. nie obrażajcie ich to lokalni patrioci
mieszkanieCC
mieszkanieCC 6.02.2017, 22:21
W Liceum słabo wypada matura, poziom jest niski więc nie ma sensu utrzymywać tej szkoły z budżetu Gminy.
mieszkaniec
mieszkaniec 30.01.2017, 19:26
Jedynym obiektywnym testem jest matura
odp do Zamłynianina i on
odp do Zamłynianina i on 23.01.2017, 13:28
Ale czy ktoś ci każe lub kazał chodzić do tych szkół, nikt cię nie zmusza/ł, więc co cię to obchodzi - po co obrażasz ludzi tych co chcieli do nich chodzić i zniesławiasz instytucje? jaki masz cel? nie masz co robić?
ten
ten 22.01.2017, 21:20
A czy komentarze "Ja" obrażają Cię? Czy Ty chcesz właśnie obrazić?
odp
odp 21.01.2017, 11:20
Wiec ciekawe ilu z obecnych i przyszłorocznych absolwentów tyszowieckiego LO powtórzy twój wyczyn
Ja
Ja 21.01.2017, 13:22
Nie umiesz czytać ze zrozumieniem? To od ucznia i dziecka zależy czy chce się uczyć czy nie a nie o całe zło obwiniać wszystkie szkoły.Trzeba pracować na swój sukces:)
yyy
yyy 20.01.2017, 22:11
Człowieku trafiłeś w sedno sprawy, mam nadzieję że ten komentarz otworzy ludziom oczy.
Absolwentka 2007
Absolwentka 2007 19.01.2017, 14:28
Jaki jest sens trzymania liceum przy kilkunastu uczniach? Dla samych nauczycieli, by nie potracili etatów? Dlaczego Tyszowiacy wysyłają swoje dzieci do Zamościa Tomaszowa czy innych miast? Płaczecie ze liceum z tradycjami... to prawda. Tez sie tam uczyłam, ale kadra jaka przygotowywała mnie do matury 2007 była odstraszająca. Sami sobie winni. Przyjmowali każdego, dosłownie każdego, a pozniej pani wychowawczyni potrafiła 5 osobom nie dać promocji na kolejny rok... takie osoby rzecz jasna wybierały inne szkoły by nie użerać sie z tymi samymi "pedagogami" kolejny rok. Dlaczego pani sekretarz oddała swój bardzo istotny wówczas głos by zawodówkę utworzyć w liceum w Łaszczowie? Czy nie mozna było zrobic dobrego kierunku w Tyszowcach? Trzeba było myśleć kilka lat temu a nie teraz płakać...
rodzic
rodzic 19.01.2017, 11:55
Własnie dlatego przeciwko reformie edukacji sa przede wszystkim nauczyciele gimnazjum.
Boją się ze konczy im sie "gimnazjalne eldorado".
obserwator
obserwator 19.01.2017, 12:01
Dla niektórych osob znajdzie sie cały etat, dla niektórych pół a jedna z osób poszuka sobie etatu w "Polskich nagraniach":-)
Rodzic
Rodzic 19.01.2017, 12:50
niech ktoś w końcu napisze co to za pani od nagrywania !!!!
Tysz
Tysz 19.01.2017, 12:46
Lub w jednej ze szkół językowych.
Na szczęście w naszym regionie ich nie brakuje....
Zsn
Zsn 19.01.2017, 11:32
Dwa etaty dyrektorów mniej w Szwecji. Coś czuję że nastąpi walka o stołki i etaty. Czas pokaże. Jedno mnie zastanawia 8 (ośmiu) wf-istow w gimnazjum??? Za moich czasów w szkole trzy razy większej pod względem uczniów było 5.
ktosik
ktosik 19.01.2017, 20:02
Za zatrudnienie nauczycieli w podstawówce i gimnazjum odpowiada Burmistrz :) nie można winić nauczycieli za to ilu ich jest jakby burmistrz myślał normalnie to by nie przyjmował tylu osób
horba
horba 19.01.2017, 09:14
Brakiem rozsądku jest utrzymywać placówki dla kilku czy kilkunastu uczniów. Dotyczy to zarówno szkół podstawowych jak i średnich.
Rodzic
Rodzic 19.01.2017, 09:21
Chodzi po prostu o wygenerowanie godzin lekcyjnych a co za tym idzie utrzymanie lub "sztuczne" utworzenie "profesorskich" etatów. Bo przecież tutaj są święte.
roh
roh 18.01.2017, 22:23
Jedna wielka banda rządzi w tej szwecji, same przy***sy burmistrza i ich rodziny usytuowane na większości stanowisk miejskich
Sory
Sory 18.01.2017, 22:46
To czemu uciekłeś redaktorui i tak to opisujesz też psly
Rodzic
Rodzic 18.01.2017, 22:16
Czyli w Tyszowcach za dwa lata tylko podstawówka tak jak w Perechulczykach nawet nie wiem czy coś takiego jest:)
rozbawiona
rozbawiona 18.01.2017, 22:01
No przecież nauczyciele są tacy mądrzy na wsiach jak i w Tyszowcach wszędzie to samo wszędzie rządzi klika i tylko swoich dobrze traktują to idzie z pokolenia na pokolenie może być tołman a i tak jest geniusz bo tak ma być bo mamusia czy tatuś jest kimś w tym waszym chorym światku i teraz robicie wielki szum w tych waszych Tyszowcach to już nic nie ma sami się zjadacie wzajemnie jesteście chorzy z nienawiści jeden drugiego utopił by w łyżce wody

Pozostałe