Zamość: Wystawa "Zapamiętane niezapisane. O wojnie na fotografiach Feliksa Łukowskiego" w Muzeum Arsenał

start 09.02 godz. 10:00

Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał

koniec 31.03 godz. 17:00

Lokalizacja: Zamość, ul. Zamkowa 2

Wystawa Zapamiętane niezapisane. O wojnie na fotografiach Feliksa Łukowskiego czynna jest w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Można ją podziwiać do kwietnia 2017 roku.

Wystawa prezentuj wybrane fotografie z kolekcji Feliksa Łukowskiego, będącej zapisem życia zamojskich wsi w latach 40. i 50. Autor wykonał blisko 1500 fotografii dokumentujących świat swoich rodzinnych Siemnic i okolicznych miejscowości.

W ramach ekspozycji pokazano fotografie z czasu II wojny światowej. Mimo, że to był niezwykle dramatyczny okres w dziejach Zamojszczyzny na zdjęciach nie ma zbyt wielu śladów okropności wojny takich jak pacyfikacje wsi, wysiedlenia, Holokaust, czystki etniczne. Kolekcja jest zapisem dziejów małej zbiorowości, są fotografie ślubów, pogrzebów, wesel, uroczystości z okazji pierwszej komunii świętej. O wojnie przypominają głównie zdjęcia dokumentujące ekshumacje oraz pośrednio fotografie partyzantów, Niemców z Besarabii, Kozaków. Twórcy wystawy zestawiają fotografie z relacjami świadków, mieszkańców Siemnic, Wożuczyna, Rachań i okolic. W ich pamięci, inaczej niż na zdjęciach, wojna jest obecna w całym swym tragicznym wymiarze.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) 
jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.