Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 07:56
Reklama
Reklama
Reklama

Bełżec: W palmy trzeba włożyć serce

Aż 15,5 metra liczyła palma wielkanocna uwita przez KGW Bełżec II. Palmy małe i duże, tradycyjne i oryginalne można było zobaczyć w Niedzielę Palmową w Bełżcu.
Bełżec: W palmy trzeba włożyć serce

O wiciu palmy trzeba pomyśleć już wiosną. Nasuszyć kwiatów, ziół, traw i zbóż. Trzeba  zerwać i ususzyć skrzyp polny, tasznik, krwawnik, dziurawiec. Im bardziej kolorowo, tym lepiej.  Podstawą palm są bowiem suszki i bazie.

Wicie zaś palmy zaczyna się od góry trzonka stanowiącego kręgosłup palmy i stopniowo schodzi się do dołu tak, aby zakrywać łodygi kolejnych warstw. Generalnie są dwa sposoby wicia plam. Pierwszy, polegający na tym, że cylindrycznie owija się tyczkę kolejnymi warstwami np. bukszpanem, zbożem, kwiatami, trawami i znowu bukszpanem. Jest też drugi sposób. Panie z ziół i traw plotą długie warkocze i owijają nimi w sposób krzyżowy tykę. Ważne jest też zakończenie palmy. Niektóre gospodynie na jej szczycie umieszczają fantazyjne rozety, inne kończą owijkami z juty.

 – W wiciu palm najważniejsze jest włożone w to serce i czas – mówi Jolanta Kuśmierz, szefowa KGW "Niezapominajki" z Rybnicy w gm. Susiec.

Przepiękne palmy można było zobaczyć w niedzielę palmową w Bełżcu podczas XXI edycję Konkursu na Palmę Wielkanocną, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu.

 – Tradycyjnie też ulicami Bełżca przeszła procesja palmowa do kościoła Matki Bożej Królowej Polski, gdzie odbyła się uroczysta msza święta i ogłoszenie wyników konkursu – mówi Karolina Janik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bełżcu.

Do konkursu zgłoszono 22 palmy, wykonane przez panie z kół gospodyń wiejskich, dzieci i młodzież z powiatu tomaszowskiego w czterech kategoriach. Jury w składzie Agata Piwko,Wiesław Wielgosz i Karolina Janik oceniało wygląd, estetykę, staranność i dokładność wykonania, a przy palmach nietypowych wysokość i pomysłowość wykonania, a także zastosowanie nowych wzorów i niepowielanie poprzednich pomysłów.

W kategorii palm wysokich, tradycyjnie wykonanych z naturalnych materiałów, I miejsce zajęła palma KGW Bełżec I (4,2 m), drugie miejsce KGW "Brzezinianki" (8 m), trzecia miejsce przyznano palmom wykonanym przez sołectwo Chyże (12 m) i KGW Zadnoga (9,3 m).

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PolkaTreść komentarza: Dokąd Kościół zmierza ?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:32Źródło komentarza: Kobiety staną przy ołtarzu w czasie mszy. Mocna deklaracja arcybiskupaAutor komentarza: :)Treść komentarza: a ile zarabiał poprzedni wójt?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 13:37Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: WedkarzTreść komentarza: Jak to czytam to coś to we mnie utwierdza się przekonanie że powinniśmy zaapelowac do premiera o likwidację tych wszystkich wiosiow z tepymi osrudoekologami a zadania przekazać do samorządów.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:38Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: KonserwatystaTreść komentarza: Ciekawe kiedy Prezydent Miasta Zamość zorganizuje paradę pedałów i lezbijek?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 12:06Źródło komentarza: Marta Pfeifer drugim zastępcą prezydenta ZamościaAutor komentarza: JuzioTreść komentarza: Przecież to było do przewidzenia ochrona środowiska chroni trucicieli pozwalniać urzedasowData dodania komentarza: 16.05.2024, 12:01Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZWAutor komentarza: Pan PrezesTreść komentarza: PZW nic nie możeData dodania komentarza: 16.05.2024, 11:22Źródło komentarza: Hrubieszów: Tony śniętych ryb w Huczwie, Prokuratura Rejonowa umarza śledztwo. Ostry sprzeciw PZW
Reklama
Reklama