Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 14 maja 2024 12:50
Reklama
Reklama

Szkoła to było moje powołanie. Opowieść o Emilii Kusiak (cz. II)

Emilia Kusiak stworzyła od podstaw szkołę w Dąbrowie Masłomęckiej. Później od zera budowała bibliotekę w Szkole Podstawowej nr 9 w Zamościu. Z ruin odbudowała z mężem zabytkową willę byłego burmistrza Zamościa Henryka Kosmalskiego.
Szkoła to było moje powołanie. Opowieść o Emilii Kusiak (cz. II)

Kiedy w 1949 roku Emilia Kusiak, 19-letnia absolwentka gimnazjum krawieckiego w Hrubieszowie przyjechała do wsi Dąbrowa Masłomęcka otrzymała do dyspozycji niewielką izbę chłopską bez wyposażenia. Dzięki zaradności, wytrwałości i wielkiej pomocy mieszkańców wioski urządziła szkołę, w której w pierwszym roku, w czterech łączonych klasach, uczyło się 62 uczniów. Wspólnie z rodzicami stworzyła boisko oraz klomb kwiatowy. Po zakończeniu roku szkolnego otrzymała za to od inspektora szkolnego Eugeniusza Grzejszczaka nagrodę finansową i doskonałe rekomendacje do Liceum Pedagogicznego w Chełmie, gdzie zapisała się aby uzupełnić niezbędne do pracy wykształcenie pedagogiczne.

 

Nauczyciele do różnych zadań

W latach 50. nauczyciele, szczególnie wiejscy, nieśli nie tylko kaganek oświaty wśród dzieci i młodzieży. Państwo zlecało im szereg innych zadań, choćby walki z analfabetyzmem.

Jesienią 1950 roku sołtys Dąbrowy wytypował kilkunastu tych, którzy pójdą na kurs. I przez całą zimę, wieczorami, przy blasku lamp naftowych pani Emila uczyła sędziwych już mężczyzn i kobiety podstaw alfabetu, czytania, pisania ze specjalnego podręcznika.

 – Niektóre kobiety lamentowały, że na co im to potrzebne, za jakie kary muszą siedzieć na kursie. Tłumaczyłam im, że choćby po to, aby nie podpisywały się krzyżykiem. Na egzamin przyjechał inspektor Kazimierz Szkudziński. Wszyscy zdali – wspomina pani Emilia.

W 1950 roku władza zarządziła spis powszechny. Dała na to rachmistrzom, którymi byli głównie nauczyciele, tydzień. Pani Emila uporała się w trzy dni. Otrzymała za to specjalne podziękowania z Warszawy.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

CZYTAJ TAKŻE: EMILIA KUSIAK - NASZA PANI KIEROWNICZKA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Greinplast Zamość
Reklama
Reklama
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: do debila i zasrańca w jednymTreść komentarza: za friko ? Masz zasrańca to sprzątaj po nim. A nie darmowe. Darmowa to jest twoja głupotaData dodania komentarza: 14.05.2024, 11:47Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: JotTreść komentarza: Wszystko ok. Ale: Niech powstaną Wybiegi dla zwierząt, ogrodzone miejsca do biegania w Zamościu większe niż to jedno miejsce na sadowej. A krok do przodu - za friko worki na odchody jak w Austrii, więcej śmietników. Darmowa sterylizacja jak i czipowanie jak w Gminie Werbkowice :)Data dodania komentarza: 14.05.2024, 10:09Źródło komentarza: Podatek od psów już jest. Teraz ich właścicieli czeka kolejny obowiązek. Sprawdź – jakiAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Wprowadzić surowsze przepisy dla młodych, 20lat i już król szos ? Absurd, rower albo komunikacja miejska.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 10:02Źródło komentarza: Rachanie: 20-latek dostał za prędkość 4 tys. zł mandatu!Autor komentarza: HeheTreść komentarza: ZSL pokazuje środkowy palec rolnikom.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 06:20Źródło komentarza: Jednodniowy rolniczy protest w Dołhobyczowie i UchaniachAutor komentarza: Jaś fasolaTreść komentarza: Czy muszę umawiać się na audiencję czy mogę tutaj zgłosić do Ryśia i społki aby ktoś zajął się koszeniem poboczy po wioskach.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 05:41Źródło komentarza: Trzeszczany: Samorząd zmieniony gruntownieAutor komentarza: KlikTreść komentarza: Zarząd Województwa to: marszałek, dwóch wicemarszałków oraz dwóch członków zarządu. To jest organ wykonawczy samorządu województwa, sejmik jest organem uchwałodawczym stanowiącym prawo lokalne, które wprowadza w życie zarząd.Data dodania komentarza: 13.05.2024, 22:03Źródło komentarza: Pow. biłgorajski: Michał Mulawa poza zarządem
Reklama
Reklama