Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 00:08
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Kryzys kadrowy w policji. Lukę wypełnią cudzoziemcy?

W Polsce brakuje policjantów. Sytuacja jest tak zła, że powstają najróżniejsze scenariusze. Jednym z nich jest wcielanie cudzoziemców.
W Polsce brakuje policjantów. Sytuacja jest tak zła, że powstają najróżniejsze scenariusze. Jednym z nich jest wcielanie cudzoziemców.
W Polsce brakuje policjantów. Sytuacja jest tak zła, że powstają najróżniejsze scenariusze. Jednym z nich jest wcielanie cudzoziemców.

Autor: iStock

Żeby zostać policjantem, trzeba przede wszystkim mieć polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu. Jednak te zasady mogą się zmienić.

Brakuje ludzi

Kryzys kadrowy w policji nie jest niczym nowym. Już od wielu miesięcy głośno jest o tym, że formacja nie liczy już 100 tys. osób, a tylu mundurowych jest w Polsce potrzebnych. 

Do służby nie zachęcają zarobki, bo w innych zawodach można zarobić więcej. Atmosfera wokół formacji także nie jest najlepsza. To sprawia, że odchodzących ze służby nie ma kto zastąpić. 

Jeszcze we wrześniu 2023 policyjni związkowcy alarmowali, że ze służby może odejść 5 tys. osób. Potem była mowa nawet o 7 tys. funkcjonariuszy. Liczba wakatów miała rosnąć i MSWiA zaczęło to głośno przyznawać – braki są największe od 30 lat.

Z roku na rok coraz gorzej 

Z wewnętrznego dokumentu policji – meldunku o stanie kadr policji (dane za styczeń i luty) – wynika, że od początku roku liczba wakatów wzrosła do 12 885. To 11,83 proc. całego zatrudnienia.

„Z danych, którymi dysponuje tvn24.pl, wynika, że o ile do 1 lutego 2023 na emerytury odeszło 1043 policjantów, to miesiąc później liczba wzrosła do 7595, żeby na koniec roku sięgnąć rekordowej liczby od początku istnienia policji, czyli 9458. 

Jeśli te same proporcje powtórzą się w tym roku, odejdzie około 6000 policjantów, czyli na ulicach będzie brakowało około 20 000 funkcjonariuszy” – wylicza TVN24.

I dodaje, że na koniec 2023 r. w policji pracowało 96 716 osób. Rok wcześniej było to 101 000.

Na zachodzie łatwiej o pracę

„Obecnie nie tylko brakuje kandydatów do służby, ale występują też trudności z pozyskiwaniem funkcjonariuszy i pracowników ze specjalistyczną wiedzą. Z analizy wynika także, że wyższy odsetek wakatów i większe problemy z naborem do służby występują w jednostkach organizacyjnych policji na zachodniej granicy państwa niż po stronie wschodniej. Związane jest to z bezpośrednim, łatwym dostępem do zachodnioeuropejskiego rynku pracy i z możliwością uzyskania wyższych dochodów” – wynika z analizy KGP.

Załatać dziurę

MSWiA i policja chcą, bo muszą, uzupełnić te braki. Zamierzają zrobić to, zmieniając kryteria naboru. 

Jednym z rozwiązań jest przyjmowanie do służby cudzoziemców. Jak wyjaśnia RMF FM, niekoniecznie mają to być etatowi pracownicy. Mogliby zostać policyjnymi konsultantami. Decyzje jeszcze nie zapadły.

Takie rozwiązanie może mieć jednak plus. Cudzoziemcy w policji pomagaliby rozpoznać i rozpracować „uwarunkowania kulturowe” przebywających w Polsce imigrantów. Także jeżeli chodzi o grupy przestępcze.

KGP ma stać na stanowisku, że duża liczba imigrantów w Polsce sprawia, że zmienia się w naszym kraju przestępczość. A ponieważ są to głównie imigranci ze wschodu, to policja liczy na pomoc głównie obywateli Ukrainy, Białorusi czy Gruzji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Złoty Melon 21.04.2024 13:07
Dacie banderowcom broń czy tylko widły ? Jeszcze nie widziałem policjanta z widłami , ale podobno polska jest w uni , w europie to może i stawia na nowoczesność ! Przynajmniej takie widły się nie zepsują, chyba że się trzonek złamie, ale to można dźgać bez trzonka ! Wstyd być Policjantem !!! Żenada Panie i Panowie w mundurach , Zero Szacunku mam do was !!! Do prostytutek mam większe !!!

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: qwertyTreść komentarza: W takim przypadku odmawiasz przyjęcia mandatu, a w sądzie powołujesz się na brak podstawy prawnej, a nie rzucasz się na policjanta z pięściami. Swoją drogą nie rozumiem, czemu zwolnili ich z pokrycia kosztów sądowych. A Duda ich nie ułaskawi, bo tak się składa, że to PiS wymyślił kary za brak maseczki.Data dodania komentarza: 02.05.2024, 15:23Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: OlaTreść komentarza: Sutry też mieli jego po dziurki w nosie, powinien odejść ze dwa lata wcześniej, już wtedy miał emeryturę i go trzymali , tak jak by nie było innych , tak się zasiedziołData dodania komentarza: 02.05.2024, 15:16Źródło komentarza: Goraj: Pożegnanie sekretarza [ZDJECIA]Autor komentarza: KusioTreść komentarza: Był za słaby dla gorajakow, uległy i stronniczy,Data dodania komentarza: 02.05.2024, 13:56Źródło komentarza: Goraj: Pożegnanie sekretarza [ZDJECIA]Autor komentarza: Ślub kościelny to parodiaTreść komentarza: Zachodzą w ciążę ,a rodzice szybko ślub kościelny bo jak to będzie wyglądać moje dziecko i tak na siłę dzieci chcą ze sobą połączyć tym ślubem kościelnym masakraData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:38Źródło komentarza: Rośnie liczba rozwodów kościelnych w Polsce. Jesteśmy europejskim rekordzistąAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: bolszewik, cośjak GertychData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemiiAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: pieprzysz towarzyszuData dodania komentarza: 02.05.2024, 11:12Źródło komentarza: Zamość: Od maseczki do czynnej napaści na funkcjonariuszy. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie z czasów pandemii
Reklama
Reklama