Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 01:29
Reklama
Reklama

Episkopat Polski ma nowego przewodniczącego. Kim jest arcybiskup z Gdańska?

Metropolita gdański nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Czy to oznacza jakąś poważną zmianę w polskim Kościele? Opinie są podzielone.
Abp Tadeusz Wojda
Abp Tadeusz Wojda

Autor: Joanna Adamik, Wikipedia

– Przyjmuję tę wolę biskupów jako ogromny kredyt zaufania – komentował na gorąco nowy przewodniczący KEP. I przyznał, że jest tą decyzją zaskoczony.

67-letni arcybiskup jest pallotynem i od 2021 roku metropolitą gdańskim. W KEP zastąpił abp. Stanisława Gądeckiego, który był przewodniczącym od 2014 roku – przez 2 kadencje.

Nowa twarz

– Owszem media tak czy inaczej wspominały o moim nazwisku, tym niemniej nie mam aż tak dużego stażu biskupiego, zaledwie 7 lat, więc byłem raczej przekonany, że ktoś inny wyjdzie jako przewodniczący. Stało się inaczej. Przyjmuje tę wolę biskupów z nadzieją, że wspólnie będziemy prowadzić nasz Kościół w Polsce drogami, które w jakiś sposób trzeba będzie odkrywać, które chcemy odkrywać – mówił abp Wojda.

Tłumaczył też, że Kościół zawsze starał się docierać do ludzi prostym przesłaniem. Celem jest budowanie wspólnoty i porozumienia, a zapadające decyzje mają być wspólne.

Stara twarz

Jednak na jakieś poważne zmiany w Kościele nie ma co liczyć. Abp Wojda nie należy do tych „postępowych” księży. Wręcz odwrotnie. Wiele osób teraz wskazuje, że nowy przewodniczący wpisywał się w działania i retorykę duchownych, o których w kraju było zawsze najgłośniej.

„Lista grzechów nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski jest długa. Zasłynął jako metropolita białostocki przed pierwszym Marszem Równości. Odezwą „Non possumus” gejów i lesbijki postawił w jednym rzędzie z komunistami prześladującymi kościół w latach 50” – pisze „Gazeta Wyborcza”.

A Tomasz Terlikowski, publicysta, dodaje, że to „zły wybór”.  

„To jest człowiek, który nikomu nie wadzi, nic istotnego, słyszanego w Polsce nie powiedział. Nie wygłosił żadnej homilii, która by zapadła komukolwiek w pamięć. My nie wiemy, jakie on ma poglądy w kluczowych kwestiach. Nie udziela jakichś szerokich wywiadów. To jest taki klasyczny hierarcha „bez właściwości”, wybrany po to, żeby nikomu nie wadził, żeby nie było wrażenia, że wygrał ktoś inny, ktoś z innej opcji” – wyjaśnia w Wp.pl.

I dodaje, że Wojda nie radził sobie z aferami seksualnymi w swojej diecezji i nie poradzi sobie z tym w całej Polsce.

„Wygrała linia: „nic nie zmieniamy, nic nie robimy, jedziemy po staremu i wygaszamy znaczenie hierarchicznego Kościoła” – ocenia publicysta.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PO to dno 16.03.2024 11:20
Terlikowski. Towarzysz Terlikowski.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytTreść komentarza: Zaraz Sam Donald Tusk mówił publicznie że będzie łamał prawo!Jak słuchają tego obywatele to nie dziwi nic Tusk może a zwykły obywatel to nie ?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:43Źródło komentarza: Miączyn: Ma sądowy zakaz, ale znów to zrobiłAutor komentarza: KlikTreść komentarza: W sejmie i senacie też powinny być tylko dwie kadencje i powrót do normalnego życia!!!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 10:58Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: I bardzo dobrze, powinna być kadencyjność, jak mogą stare dziadki babki siedzieć na urzędach po 20-30 lat, dość. Dajcie szansę innym...Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:52Źródło komentarza: Spór o wiecznych burmistrzów. Jest ostra kontrpropozycjaAutor komentarza: MarcinTreść komentarza: Witam dzisiaj miałem taką sytuację czyli 2 lata po wystawieniu tej publikacji. Dzwoniono z nr zastrzeżonego.Data dodania komentarza: 30.10.2024, 23:28Źródło komentarza: Oszustwo na zaległy mandat. Automat podszywa się pod Straż MiejskąAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Piękna manipulacja, wybrać sobie 1 kraj który nam pasuje i jeszcze przemilczeć kilka rzeczy. "Strona słowacka jest w pełni uzależniona od dostaw surowców energetycznych, w tym paliwa do reaktorów jądrowych." Do tego jeszcze 2023 większość paliwa do reaktorów kupowali od Rosji. Obecnie dominuje biomasa ale w 2030 energia z wiatru ma wynieść 500 MW a biomasy 200 MW. Wiatr na 3 miejscu po wodzie i fotowoltaice. Słowacja od dawna ma elektrownie atomowe i tani prąd. Nie ma więc potrzeby na hurra zwiększania OZE. Od 2009 roku nie jest wstrzymana energia z wiatru tylko budowa nowych elektrowni wiatrowych a takie sprzed 2009 roku Słowacja posiada. Na koniec z cytowanego przez Panią artykułu wycięło się jedno ciekawe słówko "ze względu na POSTRZEGANĄ niestabilność i przeszkody regulacyjne".Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:42Źródło komentarza: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prądAutor komentarza: ElektrykTreść komentarza: Kurcze... i nie elektryk...Data dodania komentarza: 30.10.2024, 19:33Źródło komentarza: Szczebrzeszyn: Podczas jazdy zapalił się samochód. Były w nim dwie osoby
Reklama