Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 14:35
Reklama Baner A1 BUDBRAM
Reklama

Handlowe niedziele, zmiana przepisów. 12 rzeczy, które handel chce od Tuska

Branża handlowa dodaje kolejne postulaty do listy spraw, jakie powinien załatwić rząd. Chodzi m.in. o handlowe niedziele i system kaucyjny za plastikowe butelki.
Branża handlowa dodaje kolejne postulaty do listy spraw, jakie powinien załatwić rząd.
Branża handlowa dodaje kolejne postulaty do listy spraw, jakie powinien załatwić rząd.

Autor: iStock

Listę sporządziła Polska Izba Handlu. To zestawienie spraw, jakimi – według branży – powinien zająć się gabinet Donalda Tuska. Początkowo to zestawienie miało 10 punktów, teraz dodano dwa kolejne.

Czego handel oczekuje od władzy?

„Wynagrodzenia są obecnie pierwszym składnikiem kosztowym przedsiębiorców działających w sektorze handlowym. Znaczące wzrosty wysokości pensji minimalnej wiążą się więc ze znaczącym wzrostem ich zobowiązań finansowych. Przyczynią się one do konieczności podnoszenia cen sprzedawanych towarów, co stanie się istotnym czynnikiem proinflacyjnym” – argumentuje branża.

Kolejny punkt dotyczy zmiany kwoty, od której kradzież jest przestępstwem. Obecnie to 800 zł. Zdaniem izby to za dużo. Jesienią 2023 roku ten limit wynosił 500 zł. 

Na liście jest także sprawa niedziel handlowy. Władza zapowiada zmianę przepisów (nie do końca jeszcze wiadomo na jakie), ale handlowcy uważają, że nie powinno się tego robić. Ich zdaniem nie polepszy to sytuacji mniejszych, rodzinnych biznesów.

Następna sprawa dotyczy systemu kaucyjnego, czyli opłaty doliczanej do napojów w szklanych i plastikowych butelkach. Właściciele sklepów chcą, aby z systemu wyłączyć butelki po mleku. 

„Obowiązek składowania aktywnych biologicznie butelek po produktach mlecznych w jednostkach handlowych może kolidować z obowiązkiem zapewnienia w sklepach odpowiednich warunków sanitarnych, a także z przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, co dotyczy w szczególności sklepów spożywczych i placówek z ofertą gastronomiczną” – przekonują

12 postulatów

1. Przeprowadzanie jakościowych konsultacji społecznych oraz odpowiednie okresy vacatio legis. W większości przypadków powinien on trwać 12 miesięcy, a bezwzględnie co najmniej sześć miesięcy. Biznes musi mieć czas na dostosowanie się do nowego prawa.

2. Nieprocedowanie ustaw trybem poselskim. Rządzący powinni brać pod uwagę głos przedsiębiorców, ponieważ to ich tworzone prawo będzie dotyczyć.

3. Zmiana obecnych przepisów dotyczących handlu w niedzielę nie przyczyni się w żaden sposób do poprawy sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw z branży spożywczej.

4. Wsparcie inicjatyw samoregulacyjnych branży. Politycy mają wspierać inicjatywy samoregulacyjne, pozostawiając przedsiębiorcom tworzenie rozwiązań stymulujących rozwój i poprawiających jakość współpracy pomiędzy podmiotami relacji gospodarczych, chociażby takie jak Kodeks Dobrych Praktyk dla rynku franczyzy.

5. Usunięcie opakowań po mleku i produktach mlecznych z systemu kaucyjnego.

6. Zmiana progu przestępstwa kradzieży.

7. Pensje minimalne.

8. Zmniejszenie ilości obowiązków sprawozdawczych. Właściciele sklepów powinni zajmować się sprzedażą, a nie wypełnianiem kolejnych dokumentów i ich terminowym raportowaniem.

9. Zniesienie podatku VAT od darowizn przemysłowych. Obecnie utylizacja niesprzedanych rzeczy jest tańsza niż oddanie ich potrzebującym.

10. Uchylenie podatku minimalnego CIT. Obecny zakres wyłączeń nie chroni przed tym podatkiem małych i średnich przedsiębiorców branży handlu działających na niskich marżach. 

11. Zniesienie VAT-u od kaucji w systemie kaucyjnym. Zbiórka odpadów będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami, które będą ponosić przedsiębiorcy prowadzący placówki handlu detalicznego.

12. Wydłużenie okresu wprowadzenia systemu kaucyjnego. Przesunięcie wejścia w życie ustawy co najmniej o rok. Obecnie planowane jest to na 1 stycznia 2025 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Lege Artis
Reklama
ReklamaBaner reklamowy CKZiU
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: To jest pytanie dla inteligentnych więc nie oczekuj odpowiedzi.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 13:30Źródło komentarza: Kierownictwo Poczty Polskiej zapowiedziało likwidację w Horodle. Czy uda się ją obronić?Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: A może by była jeszcze gorsza. Poproszę program wyborczy jeżeli jakiś był, życiorys albo CV, osiągnięcia. Mnie do głosowania trzeba przekonać. Chyba że mam głosować jak prawdziwy Polak miernota czyli nie za kimś a przeciwko. Hrubieszów był i zawsze będzie dziurą i burmistrz tego nie zmieni. Znajoma z Lublina wyjechała do Gdyni bo jako biotechnolog ma tam znacznie lepsze perspektywy.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 13:24Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: KiwiTreść komentarza: Było startować w wyborach, „mondralo”Data dodania komentarza: 10.05.2024, 12:14Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: UkaszTreść komentarza: Co ten Zwolak chrzani cyt. "Często obserwuję dane GUS, co roku nas ubywa. Ubywa bardzo szybko, z pamięci podam – 2022 rok i 59 tys. mieszkańców, 2023 r. – już 58 tys. Co roku jest nas 1000 osób mniej. Jeszcze w latach 90. Zamość miał blisko 70 tys. mieszkańców. Gdzie się podziało 10 tys. zamościan? Mieli pracę i nie musieli w jej poszukiwaniu uciekać.Obecnie jest całkiem inaczej. Młodzi ludzie jadą na studia i już tu nie wracają, bo do czego mają wracać." Zwolak chyba nie pamięta jakie było bezrobocie pod koniec lat 90tych/ na początku lat 2000, RZ chyba nie pamięta, że Zamość przestał być w 1998 roku województwem. Takie rzeczy może mówić tylko w moim przekonaniu ignorant, albo osoba która w ogóle nie interesowała/ nie interesuje się polityką, bo R. Zwolak (rocznik 1976) powinien pamiętać jeszcze lata 90 i sytuację w nich panującą. A o niżu demograficznym, który jest od przeszło 20 lat nie tylko w Zamościu, ale i w całej Polsce nie wspomni??Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:34Źródło komentarza: Rozmowa z prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem. "To będzie lepsze miasto"Autor komentarza: Do AgatyTreść komentarza: Agata ta przedszkolanka niech najpierw nabierze ogłady bo nim ją jest widać to najpierw słychać. Drze się jak stare radio nie wiadomo w jakim celu. No ale czemu dzban głośny ?Data dodania komentarza: 10.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Hrubieszów: Obligacje mają pokryć deficyt w budżecieAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Jeszcze trochę to będziemy płacić za chodzenie po chodniku, przed drugą wojną było tak wasze ulice nasze kamieniceData dodania komentarza: 10.05.2024, 09:36Źródło komentarza: Zamość: Niech parkomaty nie łupią ludzi! Przecież parkingi są jeszcze darmowe
Reklama
Reklama