Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 2 czerwca 2024 21:39
Reklama
Reklama
Reklama

Jak Akademii Zamojskiej przywracano blask? Zobaczysz na wystawie

Wystawa „Akademia Zamojska (historia rewitalizacji 2019 - 2023)” – to dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca historię rewitalizacji budynku akademii. Projekt został zrealizowany przez zamojskiego artystę fotografika Mirosława Chmiela. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Zamojskim.
Akademia Zamojska
Akademia Zamojska

Autor: Mirosław Chmiel

Na wystawie w Muzeum Zamojskim zaprezentowana jest tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej została przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego, a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. 

Materiał zdjęciowy o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych, w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw. Projekt został zrealizowany przez zamojskiego artystę fotografika Mirosława Chmiela, autora ponad 60 wystaw indywidualnych i uczestnika ponad 300 wystaw zbiorowych, w ramach stypendium artystycznego prezydenta miasta Zamość.

Przypomnijmy, że remont konserwatorski gmachu Akademii Zamojskiej obejmował dokonanie zmian przywracających budynkowi formę z drugiej połowy XVIII w., przebudowę istniejącego korpusu budynku, przywrócenie historycznego układu przestrzennego pomieszczeń, wykonanie nadbudowy przez odtworzenie dachu mansardowego. 

Pozwoliło to na odtworzenie bryły budynku w formie z drugiej połowy XVIII w. oraz adaptację powierzchni na cele użytkowe. Przeprowadzenie prac konserwatorskich we wnętrzach, na elewacjach, pozwoliło na objęcie ochroną zachowanych elementów zabytkowych oraz przywróciło charakter budynku w formie, jaką prezentował przed likwidacją Akademii Zamojskiej.

Samą Akademię Zamojską założył w 1594 r. Jan Zamoyski. Była pierwszą prywatną uczelnią, a trzecią – po krakowskiej (1364 r.) i wileńskiej (1578 r.) – uczelnią w Rzeczypospolitej. Działała do 1784 r., kiedy to została zlikwidowana przez Austriaków.

Wystawę „Akademia Zamojska (historia rewitalizacji 2019 – 2023)” można oglądać w godzinach otwarcia Muzeum Zamojskiego do końca stycznia przyszłego roku. W lutym zostanie przeniesiona z muzeum do odnowionego budynku Akademii Zamojskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strzałkowianinA4Treść komentarza: Żołnierzom odradzam Powidz.Data dodania komentarza: 02.06.2024, 11:00Źródło komentarza: Wojsko zaprasza chętnych na wakacje. Daje za to kilka tysięcy złotychAutor komentarza: Kunta KinteTreść komentarza: Rządzą debile i jeszcze jaką kasę biorą za wymyślanie nam głupot. Ta cała Unia jest nam potrzebna jak wrzód na dupie.Data dodania komentarza: 02.06.2024, 09:06Źródło komentarza: Wściekają nas nakrętki przymocowane do butelek. Wkrótce innych nie kupimyAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Pracownicy zgl u będą chodzić w nowych mundurkach prezes ich ubierzeData dodania komentarza: 02.06.2024, 07:55Źródło komentarza: Zamość: Kolejne zmiany w spółkach miejskich. Są nowi prezesi ZGL i MZKAutor komentarza: Masz racjęTreść komentarza: Sprawiedliwości w Wolnych Sądach nie znajdziesz.Data dodania komentarza: 02.06.2024, 04:52Źródło komentarza: Komornik wyprzedaje majątek po młynie w Werbkowicach. Rolnicy tracą nadziejęAutor komentarza: Yhym yhymTreść komentarza: Kto zostanie przeszkolony, ten pierwszy dostanie powolanie podczas awantury. CwaniaczkiData dodania komentarza: 01.06.2024, 21:22Źródło komentarza: Wojsko zaprasza chętnych na wakacje. Daje za to kilka tysięcy złotychAutor komentarza: kresowiaczekTreść komentarza: Poszukuje książki Donalda T, pod tytułem "Bajki sto jednej nocy " może nie na temat ale na czasie.Data dodania komentarza: 01.06.2024, 20:59Źródło komentarza: Komornik wyprzedaje majątek po młynie w Werbkowicach. Rolnicy tracą nadzieję
Reklama
Reklama